7 neobvyklých způsobů, jak se chránit před rakovinou kůže

Jistě víte, že před smrtelným nádorovým onemocněním kůže vás nejlépe ochrání, když se mažete ochranným krémem, nosíte správné oblečení a nechodíte přes poledne na slunce. Ale možná byste mohli udělat ještě více.

Zkuste potravinový doplněk

Speciální pilulky přímo před sluncem nechrání, ale mají schopnost zmírnit reakci kůže na UVB paprsky (takzvané spálení). Obsahují patentovanou technologii Fernblok využívající látku získanou z tropické kapradiny polypodium leucotomos. Jak prokázaly výzkumy, tato složka pomáhá chránit před poškozením DNA, které vede k rakovinotvornému bujení.

Vyhýbejte se oknům

Pravděpodobně si myslíte, že doma za oknem jste před ultrafialovým zářením chránění. Chyba. Zatímco okénka v autě spolehlivě chrání před UVA a UVB paprsky, běžná okna v domácnostech odfiltrují pouze UVB záření. UVA paprsky kůži sice nepopálí, ale mohou způsobit rakovinu.

Abyste se chránili, nemusíte se schovat v suterénu. Stačí, když se nebudete vyskytovat na přímém slunci uprostřed dne.

Zpomalte s alkoholem

Špatná zpráva pro nadcházející grilovačku s přáteli. Je pravděpodobné, že alkohol zhoršuje vliv UV záření na kůži. Přesný mechanismus, jak to funguje,ale není objasněný.

A když si dáte skleničku po západu slunce? I k tomu je potřeba další výzkum, nicméně výsledky publikované v americkém časopisu Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention ukazují, že byste měli být opatrní, i když pijete uvnitř. Výzkum prokázal, že každodenní sklenička tvrdého alkoholu zvyšuje riziko melanomu o 14 procent, zatímco víno je neškodné. Autoři studie předpokládají, že alkohol nějakým způsobem vstupuje do opravného procesu DNA kůže.

Pozor na léky

Některé léky na předpis způsobují, že je kůže citlivější k slunečním paprskům, a tudíž se snadněji spálí a v některých případech i onemocní rakovinou. Mezi takové léky patří antibiotické doxycykliny, diuretika (thiazid) nebo antimykotikum obsahující voriconazol. Vždy se tedy zeptejte lékárníka nebo důkladně pročtěte příbalovou informaci.

Pijte víc kávy. Opravdu

Už několik výzkumů potvrdilo spojitost mezi denním pitím kávy a nižším výskytem nezhoubných kožních nádorů. Čím více kávy vypijete, tím nižší je riziko rakoviny. Autoři této studie uvádějí, že kofein blokuje určitou syntézu DNA a dělení buněk, které pak vede ke vzniku rakoviny.

Další studie přinesla zjištění, že káva může chránit i proti vzniku melanomu. Také zde je hlavním činitelem kofein, takže si rozhodně neuděláte dobrou službu šálkem bezkofeinové kávy. A pozor, do kávy si nedávejte moc cukru ani příchutě, abyste její pozitivní účinky nesnížili.

Sežeňte si vitamín B3

Asi jste už slyšeli u niacinu, který je nejčastější formou vitamínu B3. Existuje ale ještě jedna vzácnější varianta – nicotinamid, který vám může při ochraně kůže pomoci. Podle studie publikované v roce 2015 se u lidí, kteří brali nicotinamid (1,000 mg denně po dobu jednoho roku), snížilo riziko vzniku karcinomů o 23 %.

Nicotinamid pravděpodobně posiluje schopnost opravit DNA poškozené sluncem. I když je všeobecně neškodný, poraďte se před jeho užíváním se svým lékařem.

Jezte víc česneku

Pokud máte oslabený imunitní systém, zvyšuje se u vás i riziko vzniku rakoviny kůže, jak ukazuje výzkum publikovaný v roce 2011 v časopise British Journal of Dermatology. Má to zjevný důvod: pokud je imunitní systém oslabený, nezvládá zahubit rakovinotvorné buňky v jejich raném stádiu.

Pokud jste často nemocní, je to signál, že váš imunitní systém není v dobré kondici. Vedle cvičení a optimální váhy se zaměřte na potraviny, které mají schopnost posilovat obranyschopnost organismu. Jezte více česneku, jogurtů a pijte zelený čaj.

-az-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.