13. července 2017 10:00
Martina Čerňanská7 mýtů o opalovacích krémech, kterým se stále věří
Opalovací krém – zásadní věc, bez které nikdo na letní dovolenou nejede. Na to, že je to první věc, kterou balíme, často nám o něm uniká spousta zásadních informací. A také stále věříme mnoha mýtům, které okolo opalovací kosmetiky kolují. A my je právě nyní jednou pro vždy vyvrátíme.
1. Čím větší SPF, tím lepší
Pravdou je, že číslo, které je na opalovacím krému uvedeno pouze ukazuje na dobu, kterou na slunci můžete strávit bez toho, aniž byste se spálila, nikoliv skutečnou ochranu. Takže pokud na každou dovolenou kupujete opalovací krém s faktorem 50, i když jedete na chalupu v Česku, můžete začít kupovat krémy s nižší hodnotou.
Většina dermatologů se shoduje, že SPF 30 postačí pro normální trávení na slunci, SPF 50 potom pokud budete na přímém slunci po dlouhou dobu (např. při sportu, při delším výletu, atd.).
A co je ještě důležitější, ujistěte se, že váš opalovací krém vás ochrání nejen před UVA, ale také před UVB. Tyto informace jsou vždy napsané na obalu!
2. Nezáleží na tom, kdy krém aplikujeme
Pravdou je, že vaše kůže potřebuje alesapoň půl hodiny, aby opalovací krém vstřebala a poskytla tak ochranu před sluncem. Opalovací krém by tedy měla být první věc, kterou na sebe ráno dáte, aby měl vůbec nějaký účinek.
3. Olej na tělo, krém na obličej, tyčinka na rty,…
Sprej, olej, tyčinky, krémy… je to jedno. Hlavní je, aby vám vyhovoval a chtěla jste ho používat opakovaně. Krémy jsou skvělé, jelikož je můžete natřít jednoduše na celé tělo, ale spreje poslední dobou nabývají na popularitě, protože je velice rychlé je na sebe jen nastříkat a celou záležitost s opalovacím krémem zkrátit o několik minut.
Pokud budete používat sprej, držte jej od sebe několik centimetrů a stříkejte, dokud se vaše pokožka nebude lesknout.
Množství krému je zásadní, Foto: istock.com
4. Tenká vrstva stačí na kompletní ochranu
Tenká vrstva, kterou sotva cítíte, vás před sluncem neochrání. Pokud budete celý den venku, doporučujeme použít tolik krému, který by se vměstnal do větší dlaně. Pokud jdete jen do kanceláře, postačí samozřejmě méně.
5. Voděodolné krémy nemusíme po koupání ve vodě znovu aplikovat
Pravdou je, že opalovací krémy nejsou voděodolné - jen voděvzdorné. Což znamená, že časem stráveným ve vodě, pocením nebo utíráním do vlhkého ručníku se samozřejmě smyjí. Pokud se tedy půjdete koupat, jakmile vyjdete z vody, usušte se a hned se znovu natřete. Pokud se koupat nechystáte a jen se na sluníčku ráda sluníte, naneste si krém znovu po dvou až třech hodinách.
6. Když slunce nesvítí, nemusíme se mazat
Možná to vypadá, že venku slunce nesvítí a že je schované za mraky. Co se ovšem skrz ně dostane, jsou sluneční paprsky UV. Ty na nás totiž dopadají celoročně. A co je ještě zajímavější je fakt, že mraky sluneční paprsky mohou dokonce odrazit a ještě více vaší pokožce ublížit. Takže i když je v létě zataženo, rozhodně se namažte krémem s ochranným faktorem.
7. Používání prošlého krému ničemu neuškodíte
Omyl. Prošlý krém má stejný účinek, jako má prošlé mléko v lednici – nepomůže, jen uškodí. Aktivní ingredience, které jsou v krému obsaženy a které chrání vaši pokožku, časem přestávají být aktivní. Proto si každý rok pořiďte nový, i když vám z loňska ještě nějaký zbyl. Ten patří do koše.
Na trhu je opravdu mnoho produktů a je z čeho vybírat:
Opalovací mléko Day long SPF 50, Sprej na opalování Astrid SPF 30, Zmatňující krém/gel La Roche-Posay, SPF 30, Foto: archiv značek
Mohlo by vás také zajímat:
připravila: Martina Hrušková