zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Osm věcí, které nejspíš děláte při sprchování špatně

Každodenní sprchování, navíc horkou vodou, rozhodně neocení vaše pokožka
Autor: Thinkstock Každodenní sprchování, navíc horkou vodou, rozhodně neocení vaše pokožka
anna kopečková , Vydáno: 29.10.2016
Vzhledem k tomu, že se většina z vás sprchuje denně (leckdy i 2x) nebo alespoň obden, a to po celý život, můžete si myslet, že jste přes tuto činnost přeborníci. O to víc vás možná překvapí, že vám některé vaše zaryté sprchovací návyky mohou poměrně škodit.

reklama

Zde jsou největší mýty, které by vás rozhodně mohly zajímat:

1. Není nad horkou vodu

Určitě je to příjemné přijít domů a po náročném a dlouhém dni se pěkně prohřát ve sprše. Jenomže tím škodíte vaší pokožce. Dermatologové doporučují sprchovat se raději vlažnější vodou, protože horká může z vaší pleti smýt přirozenou mazovou ochrannou vrstvu. Tento „olej“ je nejlepším „krémem“, který vaší pokožce můžete dopřát. Udělejte maximum, abyste si ho zachovali.

2. Čím déle, tím lépe

Je to luxus dopřát si pořádnou a téměř nikdy nekončící sprchu. Jednou za čas, proč ne? Ale jestliže to děláte pravidelně, rozhodně to neocení nejen vaše peněženka, ale ani pokožka. V tomto případě dochází ke stejnému efektu, jako při sprchování horkou vodou. Dojde k narušení přirozené ochranné mazové vrstvy pokožky. To samé platí i u dlouhých koupelí. Ideální proto je se sprchovat krátce a vlažnou vodou.

Kokosový olej jako skvělá kosmetika. Co v koupelně nahradí?

Spousta lidí nedá dopustit na kokosový olej coby pomocníka v kuchyni. Pravda ale je, že obsahuje nasycené mastné kyseliny a jako potravina našemu zdraví moc neprospívá (přestože spousta článků na internetu tvrdí opak). Tento olej ale působí doslova zázraky v péči o pokožku. Můžete ho použít místo většiny kosmetických produktů, které máte v koupelně – skvěle hydratuje pokožku, odličuje make-up, poslouží místo holicího krému. Ale to je jen začátek. Máme pro vás další tipy, jak kokosový olej používat a vytěžit z něj maximum.

Vlasová maska

KO Vlasová maska

Kokosový olej má při pokojové teplotě krémovou konzistenci, ale když se zahřeje, je tekutý. A protože k jeho rozehřátí stačí teplota kolem 70 °C, v pohodě jej můžete rozehřát ve sprše, zatímco na vlasech necháváte působit šampon. Ten pak umyjte a místo něj naneste masku z kokosového oleje. Máte-li delší vlasy, smotejte je do drdolu a nechte olej alespoň pět minut působit, během té doby si třeba oholte nohy (také s pomocí oleje). Pak „kokosák“ z vlasů pečlivě vymyjte. Olej dodá vlasům vlhkost a vrátí jim ztracený lesk.

 

 

3. Měli byste se sprchovat každý den

Podle Davida Banka, uznávaného dermatologa a autora knihy, která je určena všem ženám každého věku a radí jim, jak pečovat o pleť, způsobuje dennodenní sprchování, stejně jako horké a příliš dlouhé sprchování vysušování pokožky. Podle něj by mělo stačit dělat tuto činnost třikrát do týdne. Stejně tak byste si neměli každý den mýt vlasy – zbavujete je tak jejich přirozené ochranné vrstvy. Každý den si stačí umýt jenom podpaží, chodidla a intimní místa. Můžete k tomu použít pouze vodu – bez mýdla.

4. S krémem byste měli počkat, dokud není kůže zcela suchá

Jeden velký omyl! Podle některých dermatologů je totiž ideální příležitost natřít se krémem hned potom, co vylezete ze sprchy, aniž by byla vaše pokožka úplně suchá. Díky tomu, že nanesete krém na navlhčenou kůži, pomůžete v ní „uzamknout“ vlhkost. Jestliže budete s natřením tělového mléka nebo krému otálet, riskujete suchou pokožku.

8 činností, které dělají muži v koupelně, zatímco vy se divíte, co jim tak dlouho trvá

Přemýšlela jste někdy nad tím, co může partnera tolik lákat na vaší koupelně, když tam tráví tolik času téměř každý den? Jako by v tu chvíli vůbec nebyl doma. Fantazie mohou být pestré, někdy až strašidelné. Co tam zkusit nainstalovat kameru? Pak byste se buď pobavila, nebo možná vyděsila, s kým to vůbec žijete. Případně byste byla zklamaná, že tam vlastně nedělá nic neobvyklého.

Jaké jsou nejčastější důvody, proč muži ženám blokují koupelnu?

Masturbují

bathroom2

Jestliže chlap žije v bytě sám, je mu vlastně jedno, kde si udělá dobře. Pokud ale s vámi sdílí bydlení, nemá moc možností se uspokojit, kdykoliv a kdekoliv to na něj přijde a vy zrovna nemáte náladu. Ideálním útočištěm je koupelna (nejlépe s toaletou). Když se tam někdy zasekne a poté vám tvrdí, že měl zácpu, že se potřeboval ve sprše prohřát, nebo že v té vaně usnul, může to být pro vás znamení, že se tam dělo „něco nekalého“. Pravda je, že masturbace je naprosto přirozená věc a většina expertů se shoduje na tom, že je zdravým vyjádřením sexuality. Pokud ji ale váš muž provozuje až příliš často, měla byste se zamyslet nad tím, jestli nezvýšit vaši společnou aktivitu v ložnici, aby váš muž nemusel své choutky ventilovat jinak a jinde.

 

5. Teplota vody ovlivňuje naše póry

Není nic špatného na tom si myslet, že studená voda naše póry v pokožce zmenšuje a horká naopak rozšiřuje. Má to svou logiku. Jenomže podle dermatologů je velikost našich pórů genetická a nezmění se jenom tím, že vstoupíte do sprchy nebo z ní vylezete. (Pokud je vaše pokožka po sprchování studenou vodou méně červená, je to nejspíše tím, že se uzavírají krevní cévy.)

6. Měli byste si dávat ranní sprchu

Příjemně vlažná voda skoro hned po probuzení dokáže příjemně nabudit a osvěžit. Jenže někteří dermatologové doporučují sprchovat se raději večer. Voda totiž odplaví z kůže všechno, co nahromadila v průběhu dne. Nicméně doba sprchování je zcela individuální záležitost. A možná se dokonce sprchujete ráno i večer. Stejně tak existuje zajímavý názor části dermatologů na používání deodorantů. Radí, abyste je užívali na noc, ne během rána. Deodoranty a antiperspiranty totiž nejlépe fungují tam, kde je minimální vlhkost, třeba když spíte.

7. Po sprchování se důkladně utřete ručníkem

Jestli chcete mít podrážděnou pokožku, pořádně se po sprše vydrhněte ručníkem. A v ideálním případě osuškou s pěkně drsným vzorem. Jenže po zarudlé a svědící kůži nikdo netouží. Raději se po sprše jenom jemňoučce „oťukejte“ ručníkem. Snažte se co nejvíce minimalizovat tření. Ze začátku to může být trochu nezvyk, budete si připadat, jako byste se ani neotřeli, ale časem vám to bude příjemné.

Nejšpinavější místo v bytě? Budete se divit!

Jak často měníte houbičku na nádobí a vyplachujete držáčky na kartáčky? Jsou totiž plné bakterií.

Když se zeptáte lidí, jaké je nejšpinavější místo v domě, většina pravděpodobně odpoví, že záchod. Národní hygienická nadace na univerzitě v Michiganu provedla studii, aby odhalila místa v domácnosti s největším množstvím choroboplodných zárodků, a přišla s několika překvapivými výsledky. Ukázalo se totiž že nejvyšší koncentrace bakterií, a tedy nejšpinavější místa v bytě se nacházejí v naší kuchyni.

 

Živnou půdou pro bakterie jsou teplá a vlhká místa. Mikroskopické jednobuněčné organismy, tedy bakterie, žijí skoro všude ve vzduchu, ve vodě, v půdě, u nás doma i uvnitř lidského těla. Jsou jich miliony. Pozor, je rozdíl mezi bakteriemi a viry. Zatímco bakterie žijí vlastním životem, virus nemá žádné metabolické aktivity a k životu i množení potřebuje živou hostitelskou buňku. I on však na vás může číhat na špatně otřených plochách.

Většina těchto organismů je neškodná, některé však nejsou tak přátelské, takže je ve své domácnosti opravdu nechcete. Proto je třeba některá místa doma čistit mnohem častěji, než to určitě děláte. Máme pro vás i několik tipů, jak se bakterií účinně zbavit.

Říkal, že by ta vlnovka neměla bejt problém

Dřez

Vyčistí sifon v dřezu

Vzhledem k tomu, že je kuchyňský dřez téměř vždy mokrý a vlhký a ještě v něm zůstává spousta zbytků, poskytuje dokonalé bydlení bakteriím a podmínky pro jejich růst. Zejména pak pro takové, jako jsou salmonela a e.coli. Zní to neuvěřitelně, ale v takovém dřezu může být víc bakterií než na WC poté, co jej někdo použil. Proto používejte na dřez, stejně jako na rukojeť kohoutku, pravidelně dezinfekci. Pokud je vám nepříjemné používat silné chemikálie, kuchyňský dřez také pěkně vyčistí ocet.

 

8. Mýdlo je z hlediska bakterií škodlivější než houba na mytí

Nedávný průzkum prokázal, že téměř polovina Američanů si myslí, že je povrch mýdla pokrytý choroboplodnými zárodky. Jenomže podle jedné epidemiologické studie rozhodně nemá mýdlo tendenci přenést škodlivé bakterie na kůži. Toho bychom se měli obávat v případě houbiček na mytí vzhledem k tomu, že v nich mohou kvůli tvaru a pórům uvíznout nějaké odumřelé buňky. To samé platí i u žínek. Pokud tedy na mytí houbičkami nebo žínkami nedáte dopustit, určitě je pravidelně čistěte nebo je častěji obměňujte.

-šp-

reklama

Související témata: sprchování , jak se sprchovat

reklama

Přečtěte si také

reklama