Osm věcí, které nejspíš děláte při sprchování špatně

Vzhledem k tomu, že se většina z vás sprchuje denně (leckdy i 2x) nebo alespoň obden, a to po celý život, můžete si myslet, že jste přes tuto činnost přeborníci. O to víc vás možná překvapí, že vám některé vaše zaryté sprchovací návyky mohou poměrně škodit.

Zde jsou největší mýty, které by vás rozhodně mohly zajímat:

1. Není nad horkou vodu

Určitě je to příjemné přijít domů a po náročném a dlouhém dni se pěkně prohřát ve sprše. Jenomže tím škodíte vaší pokožce. Dermatologové doporučují sprchovat se raději vlažnější vodou, protože horká může z vaší pleti smýt přirozenou mazovou ochrannou vrstvu. Tento „olej“ je nejlepším „krémem“, který vaší pokožce můžete dopřát. Udělejte maximum, abyste si ho zachovali.

2. Čím déle, tím lépe

Je to luxus dopřát si pořádnou a téměř nikdy nekončící sprchu. Jednou za čas, proč ne? Ale jestliže to děláte pravidelně, rozhodně to neocení nejen vaše peněženka, ale ani pokožka. V tomto případě dochází ke stejnému efektu, jako při sprchování horkou vodou. Dojde k narušení přirozené ochranné mazové vrstvy pokožky. To samé platí i u dlouhých koupelí. Ideální proto je se sprchovat krátce a vlažnou vodou.

3. Měli byste se sprchovat každý den

Podle Davida Banka, uznávaného dermatologa a autora knihy, která je určena všem ženám každého věku a radí jim, jak pečovat o pleť, způsobuje dennodenní sprchování, stejně jako horké a příliš dlouhé sprchování vysušování pokožky. Podle něj by mělo stačit dělat tuto činnost třikrát do týdne. Stejně tak byste si neměli každý den mýt vlasy – zbavujete je tak jejich přirozené ochranné vrstvy. Každý den si stačí umýt jenom podpaží, chodidla a intimní místa. Můžete k tomu použít pouze vodu – bez mýdla.

4. S krémem byste měli počkat, dokud není kůže zcela suchá

Jeden velký omyl! Podle některých dermatologů je totiž ideální příležitost natřít se krémem hned potom, co vylezete ze sprchy, aniž by byla vaše pokožka úplně suchá. Díky tomu, že nanesete krém na navlhčenou kůži, pomůžete v ní „uzamknout“ vlhkost. Jestliže budete s natřením tělového mléka nebo krému otálet, riskujete suchou pokožku.

5. Teplota vody ovlivňuje naše póry

Není nic špatného na tom si myslet, že studená voda naše póry v pokožce zmenšuje a horká naopak rozšiřuje. Má to svou logiku. Jenomže podle dermatologů je velikost našich pórů genetická a nezmění se jenom tím, že vstoupíte do sprchy nebo z ní vylezete. (Pokud je vaše pokožka po sprchování studenou vodou méně červená, je to nejspíše tím, že se uzavírají krevní cévy.)

6. Měli byste si dávat ranní sprchu

Příjemně vlažná voda skoro hned po probuzení dokáže příjemně nabudit a osvěžit. Jenže někteří dermatologové doporučují sprchovat se raději večer. Voda totiž odplaví z kůže všechno, co nahromadila v průběhu dne. Nicméně doba sprchování je zcela individuální záležitost. A možná se dokonce sprchujete ráno i večer. Stejně tak existuje zajímavý názor části dermatologů na používání deodorantů. Radí, abyste je užívali na noc, ne během rána. Deodoranty a antiperspiranty totiž nejlépe fungují tam, kde je minimální vlhkost, třeba když spíte.

7. Po sprchování se důkladně utřete ručníkem

Jestli chcete mít podrážděnou pokožku, pořádně se po sprše vydrhněte ručníkem. A v ideálním případě osuškou s pěkně drsným vzorem. Jenže po zarudlé a svědící kůži nikdo netouží. Raději se po sprše jenom jemňoučce „oťukejte“ ručníkem. Snažte se co nejvíce minimalizovat tření. Ze začátku to může být trochu nezvyk, budete si připadat, jako byste se ani neotřeli, ale časem vám to bude příjemné.

8. Mýdlo je z hlediska bakterií škodlivější než houba na mytí

Nedávný průzkum prokázal, že téměř polovina Američanů si myslí, že je povrch mýdla pokrytý choroboplodnými zárodky. Jenomže podle jedné epidemiologické studie rozhodně nemá mýdlo tendenci přenést škodlivé bakterie na kůži. Toho bychom se měli obávat v případě houbiček na mytí vzhledem k tomu, že v nich mohou kvůli tvaru a pórům uvíznout nějaké odumřelé buňky. To samé platí i u žínek. Pokud tedy na mytí houbičkami nebo žínkami nedáte dopustit, určitě je pravidelně čistěte nebo je častěji obměňujte.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 3. 2024

Berani, pokud se vám v poslední době nedostává lásky, po které toužíte, možná je to proto, že jste si o ni neřekli. Pokud jste s někým zapleteni a cítíte se nenaplněni, zvažte možnost upřímného rozhovoru o svých potřebách a o tom, co od vztahu chcete, abyste byli šťastní. Pokud nyní nejste ve vztahu a chcete být, musíte se důrazněji věnovat poznávání toho, koho chcete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.