Plazmaterapie: Omládněte pomocí vlastní krve

Podle statistik se lidský věk za poslední století prodloužil o 25 let, a tak se na boj s vráskami soustředí stále více odborníků. Plazmaterapie je jedna z metod, které se nad stárnutím daří vítězit.

Stárnutí pokožky je přirozený proces, kdy pleť ztrácí pružnost, snižuje se její hydratace i odolnost vůči UV záření. „Proces stárnutí začíná na buněčné úrovni. Pokožce ubývá kolagenu, zároveň se tenčí a postupně ztrácí imunitní mechanismy. Začínají se na ní objevovat vrásky, pigmentové skvrny a podobně,“vysvětluje dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu na Praze 7. Lze vůbec takový přirozený proces zvrátit? Vědci přišli na to, že účinným elixírem mládí může být naše vlastní plazma.

Nejde jen o vyplnění vrásek

Látky obsažené v plazmě pokožku regenerují, aktivují kolagenní vlákna a spustí proces jejího omlazení přirozenou cestou. „Plazmaterapie není jen vyplněním vrásek, jde o hloubkové omlazení. Většina procedur estetické medicíny známky stárnutí pouze zakrývá, plazmaterapie se však soustředí na buněčné procesy v kůži, zastavuje stárnutí buněk a vyvolává jejich regeneraci,“ doplňuje svého kolegu MUDr. Petra Samková, dermatoložka a primářka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic, a dodává: „Pro lepší využití vlastní plazmy ji je možné obohatit koktejlem vitamínů, minerálů, kmenových buněk a kyseliny hyaluronové v rámci tzv. regeliftingu.“

Je využívána i v ortopedii

Krevní plazma je nejobjemnější částí naší krve. Máme ji tudíž všichni. V těle zdravého člověka tvoří zhruba pět procent hmotnosti, což bývá něco přes tři litry. Z devadesáti procent je plazma tvořena vodou. Nás tudíž zajímá složení těch zbývajících deseti procent. „Vedle vody tvoří plazmu organické látky (7 % plazmatické bílkoviny, 2 % hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza, atd.) a anorganické soli.V těle slouží plazma jako médium pro přenos cukrů, lipidů, hormonů, metabolických produktů a v omezené míře i kyslíku a oxidu uhličitého,“ vyjmenovává MUDr. Miloš Kravciv. Plazma tedy obsahuje veliké množství proteinů a krevních destiček s růstovými faktory. Podporuje regeneraci celého podkoží a aktivuje kolagenní vlákna. Stále častěji se proto používá i v ortopedii při poškození svalů, šlach, vazů a kloubních chrupavek.

Jen trocha krve stačí

Plazmaterapie se bát nemusíte. Jde o ambulantní zákrok, který trvá zhruba hodinu, a můžete po něm v klidu odejít domů. „Lékař vám odebere vzorek krve, jeho odstředěním získá krevní plazmu a tu spolu s aktivátorem vpichy vpraví do pokožky nejen obličeje a krku. Oblíbené je použití plazmaterapie například i na hřbety rukou. Výsledek může být patrný již od druhého dne, po třech týdnech jej ale už zaznamená každý. U starších klientek je dobré jej zhruba za půl roku až za rok zopakovat,“ upozorňuje odborník.

Nemusíte se bát komplikací

Jeden dva dny po aplikaci trvá, než se pokožka úplně zklidní, během pár dnů se však zvyšuje její hydratace a zlepšuje se její struktura, dochází k tvorbě kolagenu a tato tvorba pokračuje v průběhu dalších tří měsíců. Efekt procedury časem narůstá a výsledky plazmaterapie jsou čím dál tím viditelnější.Výhodou této terapie je nejen její efektivita, ale též dobrá snášenlivost. „Injekční aplikace plazmy je po aplikaci znecitlivujícího krému dobře snášena většinou klientů. Navíc zde nehrozí riziko alergií, protože se jedná o vlastní fyziologický produkt našeho těla. Samozřejmě jej však jako každý zákrok mohou provázet komplikace, pokud jej neprovádí zkušený odborník,“ varuje dermatoložka Samková.

Oblíbená mezi celebritami

„Omlazující“ metoda plazmaterapie je populární i mezi hvězdami showbyznysu. Sami se můžete podívat, jak prokoukla tvář osmačtyřicetileté Kylie Minogue, téměř osmapadesátileté Madonny či dokonce již sedmdesátileté Cher poté, co podstoupily ošetření touto metodou:

Foto: profimedia.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 7. 2024

Berani, dnes pravděpodobně více než obvykle toužíte po samotě. Ačkoli jste se možná zavázali k účasti na nějakém večírku nebo setkání, nyní se vám tato myšlenka může zdát otravná. Možná budete raději pracovat na nějakých úkolech či projektech, nebo si budete chtít jít zacvičit a uvolnit část napětí, které cítíte. Druhá možnost je dobrá. Pokud si zacvičíte dříve, možná budete mít později chuť někam vyrazit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.