Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Móda a krása

Pot je zdravý aneb Proč je lepší deodorant než antiperspirant?

Pocení je přirozená a nezbytná lidská vlastnost. Bez něho by se naše tělo udusilo pod tíhou nevyloučených toxických látek. Jak se tedy co nejpřirozenějším způsobem zbavit zápachu?
Vydáno: 05.04.2016, Anna Kopečková
Proces pocení není chytré blokovat, můžete si tím způsobit zdravotní potíže
Proces pocení není chytré blokovat, můžete si tím způsobit zdravotní potíže Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Proč se potíme?

Jde o tělesný projev nevyhnutelný pro regulaci tělesné teploty, jehož spouštěčem je nervový systém. Na pocení by se ve většině případů nemělo nahlížet primárně negativně. Slouží nám k odvádění škodlivých látek z těla a k regulaci naší teploty. Bez něj bychom se přehřívali, což by bylo životu nebezpečné, stejně jako usazování toxinů v našem organismu.

Mimochodem, člověk je jediný tvor na Zemi, který se pyšní nejdokonalejším systémem vlastního ochlazování a tělesné termoregulace právě díky pocení! Pot je tedy třeba brát jako na tělesný chladič, stačí jen zbavit se nepříjemného zápachu.

 

Neblokujte pocení!

Podkolenní jamky, místa za ušními boltci, třísla a podpaží – to jsou nejstrategičtější místa na lidském těle, kudy jsou škodliviny získané z jídla, nápojů a ovzduší odplavovány s potem pryč. Pokud na jakákoli z těchto míst, zvláště pak do jamek v podpaží, aplikujete prostředek, který pocení zabraňuje, toxické látky se vám usazují v nejbližších lymfatických uzlinách, což může časem vyvolat různá onemocnění, hlavně rakovinu prsu, protože ňadra jsou v bezprostřední blízkosti podpaží, a tudíž místních lymfatických uzlů.

Proces pocení tedy není chytré blokovat, zvláště ne v podpaží a v tříslech, protože to jsou naše nejcitlivější místa. Vyvarujte se prostředků proti pocení, které obsahují hliník čili aluminium a jeho sloučeniny a rovněž parabeny neboli chemické konzervanty.

 

Deodorant místo antiperspirantu

Lidské tělo se potřebuje potit, jinak bychom umřeli na přehřátí nebo na otravu vlastními škodlivými látkami. Proto místo antiperspirantů volte raději deodoranty, které vás pouze zbaví zápachu, ale nenutí vás k ukládání škodlivin v tělesné schránce.

Vězte, že cokoli si na kůži aplikujete, vám do sedmi minut koluje v krevním oběhu, obzvláště pokud kosmetiku nanášíte na ta nejcitlivější místa na kůži. Nemějte z potu strach, je vlastně velmi zdravý. Pokud se potíte nadměrně, zvykněte si nosit barvy, na kterých pot není tolik vidět, omývejte si podpaží vícekrát denně studenou vodou a směle se převlékejte z propoceného trička do čerstvého, suchého. Měňte si klidně i spodní prádlo a nenoste umělé, neprodyšné látky.

 

 

Deo ex machina

Deodorantem se osvěžujte několikrát denně. Zvolte formu, která vám nejvíce vyhovuje – roll on neboli v Čechách nejoblíbenější typ, tzv. kuličku, nebo tuhý kolík či sprej. Skutečně pozoruhodný produkt proti pachu potu je takzvaný krystal deodorant. Jde vlastně o špalíček soli, obvykle z ledovce, kterým potřete vodou navlhčené podpaží a dezinfekční vlastnosti soli zamezí vzniku bakterií, které vytvářejí nepříjemný pach.

 

Zuzana Šustová

Článek je zařazen v: deodorant, pocení, antiperspirant
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama