Propocené oblečení po cvičení: 7 chyb, které děláte při jeho praní
Propocené oblečení po cvičení: 7 chyb, které děláte při jeho praní
Jdete si v pondělí zaběhat, v úterý na jógu a ve čtvrtek na vás čeká hodina squashe? Pak jistě velmi často perete, protože oblečení po cvičení nevoní zrovna vábně a představa, že byste si jej měli vzít znovu na sebe není moc lákavá.
Jenže co když z oblečení cítíte pot i po vyprání? Možná pro vás bude překvapením, že za to mohou vaše návyky. Stačí je změnit. A přidat třeba i pár triků, které fungují.
Přestaňte používat aviváž
oblečení aviváž Zdroj: Thinkstock
Jistě, aviváž může za to, že je vaše oblečení měkké a voňavé, ale právě ta silná vůně reaguje s vaším potem. Chemikálie v aviváži vytvoří bariéru, která znemožňuje tělesným výparům rozptýlit se do vzduchu, takže vlhkost nemůže uniknout pryč, ale zůstává v oblečení.
Ještě horší je, že aviváž ve skutečnosti ničí vaše oblečení (to sportovní ze speciálních materiálů především), protože obsahuje určité sloučeniny, které způsobují jeho vytahání.
Používejte méně pracího prostředku
oblečení nepoužívejte tolik pracího prášku Zdroj: Thinkstock
Mnoho pracích prášků ovlivňuje vaše prádlo stejně, jako aviváž. Prací prostředky totiž poškozují elastická vlákna spandex a lycra. Nedostatečné máchání pak způsobí, že se zbytky prášku usadí v oblečení, čímž vznikne živná půda pro bakterie a následný zápach. Chcete-li zachovat své oblečení na cvičení svěží a v původním stavu, používejte na praní pouze polovinu obvyklého množství pracího prostředku.
Můžete také sáhnout po speciálních pracích prášcích na oblečení na cvičení. Nebo zvolte přírodní variantu pracího prášku a perte v prací sodě smíchané s mýdlem na praní. A místo aviváže přidejte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
Perte okamžitě
oblečení vyperte ho hned Zdroj: Thinkstock
Nikdy nenechávejte mokré a špinavé oblečení ze cvičení v koši na prádlo příliš dlouho. Bakterie, které způsobují zápach, by se totiž mohly vsáknou hlouběji do materiálu a bylo by složitější je důkladně odstranit. Perte oblečení co nejdříve.
Nechte oblečení zmrznout
oblečení zmrazte ho Zdroj: Thinkstock
Zní to šíleně, ale funguje to. Nízké teploty v mrazáku pomáhají snížit množství nepříjemných pachů, protože zahubí bakterie, jež jej způsobují. Tento tip funguje dobře také na zakouřené oblečení po večírku.
Předpírka ve vinném octu
oblečení ocet Zdroj: Thinkstock
Ocet je plný látek, které bojují proti zápachu. Když v něm namočíte oblečení na cvičení, neutralizuje pachy a odstraní kolonie bakterií. Smíchejte jeden šálek bílého vinného octa se studenou vodou a do směsi namočte na 30 minut své oblečení. Pak vyperte jako obvykle.
Podobně lze využít i alkohol, konkrétně vodku. Tento způsob používala (a možná ještě používá) na své oblečení propocené po koncertech Madonna.
Jedlá soda není jen do kuchyně
oblečení jedlá soda Zdroj: Thinkstock
Stejně jako ocet i jedlá soda je účinný pohlcovač pachů. Jen nasypte jeden šálek jedlé sody do pračky a vyperte oblečení jako obvykle. Jakmile vaše oblečení uschne, zmizí veškerý zápach. A co je ještě lepší, oblečení nebude zapáchat hned po dalším cvičení.
Nepoužívejte sušičku
oblečení sušička Zdroj: Thinkstock
Pokud ji máte, určitě ji milujete. Je lákavé ji používat i na oblečení na cvičení, ale je pravda, že nezabije zbytky bakterií, které přežily praní. Proto raději oblečení na cvičení pověste ven na čerstvý vzduch a slunce, které všechny mikroby v tkanině zabije a neutralizuje nepříjemné pachy. Dokonce i pokud pověsíte oblečení nevyprané, slunce a čerstvý vzduch vám umožní vzít jej ještě jednou na sebe bez vyprání.
-lk-