Průměrná výška žen: Největší jsou Holanďanky. Jak jsou na tom Češky?

Když si vezmete pár svých kamarádek, určitě se mezi nimi najde taková, která je o pár centimetrů menší, a nejspíš i ta, která převyšuje všechny ostatní. Jaká je vlastně normální výška?

Když se podíváte na obrázek, zjistíte, jak moc se výška žen z celého světa liší.

Každá žena menšího vzrůstu se nejspíš bude cítit dobře ve Střední a Jižní Americe. Ty nejmenší ženy žijí v Bolívii (průměrně dorůstají jen do výšky 142 cm) a o moc vyšší nejsou ani v Guatemale nebo Panamě. Naopak ty nejvyšší najdete v Nizozemí (výškový průměr je tam 170 cm, měřeno bez dřeváků!).

A jak jsou na tom Češky? Čahounky nejsme, ale rozhodně nejsme ani žádní mrňousové. Podle údajů z roku 2010 je průměrná výška českých žen 165,3 cm. A lehce rosteme! V roce 2002 to bylo 164,9 cm. Kousek za námi pokulhávají Rusky.

Světové extrémy

Nejvyšší ženou světa byla Sandy Allen, která zemřela v roce 2008 ve svých 53 letech. Narodila se jako normální miminko s průměrnou délkou, ale už v 10 letech měřila 190 cm a o šest let později dokonce 216 cm! Důvodem byl nádor hypofýzy, který způsobil, že nekontrolovaně rostla do výšky. Naopak tou nejmenší ženou na světě je Jyoti Amge z Indie měřící pouhých 63 cm. Příčinou jejího abnormálně malého vzrůstu je nemoc achondroplasie, genetická porucha růstu dlouhých kostí.

Výška ovlivňuje vaše zdraví

Asi každá žena vyššího vzrůstu vám potvrdí, že být "žirafou" není zase taková výhra. Nehledě na to, že výška může mít určité negativní dopady na zdraví. Podle výzkumu evropské společnosti endokrinologů uveřejněné loni na podzim každých 10 centimetrů nadměrné výšky zvyšuje riziko vzniku rakoviny o 20 procent. Jiné studie odhalily, že ženy vysoké 178 cm a vyšší mají o 30–40 procent vyšší riziko vzniku nádoru kůže, štítné žlázy, ledvin, prsu a konečníku než ženy, které měří 158 cm a méně. Souvisí to s tím, že u vyšších lidí je ve větší míře produkován inzulínu podobný růstový faktor 1 a 2, který trvale aktivuje buněčný růst, takže vyšší ženy mají nejen větší orgány, ale i více buněk, což zvyšuje riziko vytváření různých zhoubných mutací.

Jeden vědecký výzkum na univerzitě Alberta Einsteina také odhalil, že jeden z genů souvisejících s dlouhověkostí má spojitost i s kratším vzrůstem. Tedy – čím menší, tím delší život.

Ovšem ne ve všem jsou na tom vysoké ženy hůř. Podle studie uveřejněné v New England Journal of Medicine mají ženy vysoké 173 cm a víc o 28 procent menší riziko vzniku srdečních chorob než ty, které měří 160 cm a méně.

A další zdravotní výhoda „čahounek“? Menší pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu a těhotenské cukrovky. Může to být tím, že vysocí lidé jsou více citliví na inzulín a mají nižší obsah tuku v játrech.

Věděli jste, že Lady Gaga je docela mrňous? Výškou jí nemůže konkurovat ani jedna ze známých hereckých dvojčat – Mary Kate Olsen nebo seriálová dcera Ally McBealové, herečka Hayden Panettiere.

Zato Marii Šarapovovou na kurtu nikdo nepřehlédne. Vysoké podpatky nepotřebuje ani Aisha Tyler, kterou jste mohli vidět v seriálu Myšlenky zločince, nebo americká zpěvačka Taylor Swift.

Spočítejte si výšku své dcery

Pro mnohé rodiče je důležité nejen to, zda je jejich dítě zdravé, ale zajímá je třeba i to, jak bude v dospělosti velké. Podle porodní délky to bohužel odhadnout nelze, protože geny se začnou projevovat až později a růst ovlivňují i další faktory, například strava, zdravotní stav, kvalita péče, ale třeba i to, zda matka v době těhotenství pila alkohol nebo kouřila.

Na výpočet výšky dítěte v dospělosti existují speciální grafy, ale přibližnou výšku si můžete vypočítat podle jednoduchého vzorečku:

Cílová výška dívky = (výška matky + (výška otce – 13 cm))/2 = výsledek

Pro chlapce platí rovnice:

Cílová výška chlapců = (výška otce + (výška matky + 13 cm))/2 = výsledek


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.