20. července 2015 04:40
Lucie PrůchováVysoké podpatky, těsné džíny a levná bižuteriie – ŠKODÍ ZDRAVÍ!
Příliš vysoké podpatky, velmi přiléhavé džínsy, obrovské kabelky a levná bižuterie: to jsou jen některé příklady potenciálně škodlivých součástí módy. Každá žena je má bohužel ve skříni, a proto je musí nosit uvážlivě, aby se nestala obětí módy, píše italský deník Corriere della Sera.
Pokud jde o příliš těsné džínsy, světová média informovala o případu pětatřicetileté Australanky, na níž bylo nutné džínsy rozřezat, protože už v nich nemohla ani chodit. Podle lékařů se u ženy vyvinul takzvaný kompartmentální syndrom, při němž tlak tkáně brání správnému krevnímu oběhu. Vznikají tak otoky svalů provázené bolestmi.
Vysoké podpatky (12 centimetrů a více) jsou sice sexy a prodlužují nohy, ale nosí-li se příliš dlouho a příliš často, dochází k poškození páteře a chybnému držení těla. Ohroženy jsou kolenní vazy a vznikají mozoly a kuří oka. Ani na první pohled pohodlné "vietnamky" vás nesmějí mýlit: ve skutečnosti jsou nebezpečné. Mění způsob chůze, mohou poškodit nejen prsty, ale také svaly a navíc si může jejich nositelka snadno vyvrtnout nebo zlomit nohu. Nevhodné jsou rovněž boty na klínku, zejména příliš vysokém, protože pevný klín brání přirozené chůzi. Jejich nošení vede k poškození páteře.
Příliš těsný pásek může vést k znecitlivění nervů a k brnění nohou. Po jídle je vhodné pásek povolit o jeden článek, aby se tak nestlačoval žaludek.
Podle nedávné studie může nošení minisukní za chladného počasí či v zimě zvyšovat nebezpečí celulitidy: když je totiž tělo vystaveno mrazivému počasí, reaguje tak, že si vytváří vrstvu ochranného tuku, která se ukládá tam, kde by neměla.
Příliš úzká sukně sice krásně obepíná postavu, ale jde o útok na kolena, která jsou zablokována do nepřirozené pozice, a oděv brání plynulé chůzi. Chybné držení těla může časem způsobit problémy s páteří nebo vést ke svalovým záškubům.
Více než 70 procent žen nosí podprsenku špatné velikosti. To může mít dopad na funkci páteře a vést k problémům s držením těla a krevním oběhem, dýchacím potížím a podráždění pokožky. Nesmíme zapomínat také na to, že se v průběhu let rozměr prsou mění, proto je třeba se pravidelně měřit. Přednost je u každodenního nošení vhodné dávat podprsenkám s širokými ramínky a při sportu modelům poskytujícím větší podporu.
Do velké kabelky se nám vejde všechno, možná i více, než je třeba. Pak jsou ovšem tyto kabely velmi těžké a jejich nošení přes rameno rozhodně neprospívá zdraví. Bolí od toho rameno i záda a také držení těla není správné. Ještě horší je, když takové kabely nosíme na předloktí, protože v tom případě jednostranné namáhání svalů zvyšuje riziko jejich poškození.
Velké náušnice jsou sice elegantní, ale lalůčky vašich uší to odnesou: mohou se prodloužit jako uši u kokršpaněla nebo dokonce utrhnout a škody pak musí napravovat plastická chirurgie.
I ten, kdo není alergický na různé sloučeniny kovů, by se měl vyvarovat nošení levné bižuterie. Test provedený nedávno ve Spojených státech prokázal, že více než polovina analyzovaných výrobků obsahovala značné množství toxických látek a karcinogenních substancí, mimo jiné olovo, kadmium či brom.
ČTK/pel hej