24. července 2017 14:00
Martina ČerňanskáSlow fashion: Móda pro osvícené a sebevědomé ženy
Slow fashion není značka, ale přístup k oblékání, který pramení ze životního postoje zvaného “slow movement”. V principu jde o to, že upřednostníme kvalitu před kvantitou.
Potkala jsem Mirku po dvou letech a málem jsem ji nepoznala. Z “trendy” holky, která musela vyzkoušet vše, co se v obchodech jen mihlo, přede mnou stála cool dáma. Sofistikovaná, sebevědomá a nějak pokornější. Najela na slow fashion.
“Je mi čtyřicet, takže jsem udělal totální upgrade stylu,” prozradila Mirka u kávy. “Už mě prostě nebavil ten konzum a stres v obchodech, cítila jsem se tím vším zbožím tak přesycená, že mi to začalo vyloženě lézt na nervy. A taky nechci žít jako – po mně potopa. Objevila jsem slow fashion a našla sama sebe.”
Co znamená slow fashion?
Neotročíte trendům, ale vynaleznete si svůj styl, osobní uniformu, kterou opečováváte. Žádné nájezdy na slevy ani hromady věcí, které si obléknete jednou dvakrát. Žádné globální řetězce, které chrlí hromady oblečení téměř na jedno použití. Jde o udržitelnou módu, která je originální a díky své kvalitě poslouží celé roky. A šetříte nejen svůj čas, peníze a nervy, ale také planetu.
“Prostě jsem si uvědomila, že už bych to měla světu nějak vracet. Žijeme jak padlí na hlavu, utrácíš za věci, které naprosto nepotřebuješ, neunosíš a pak je zas rozdáváš, protože už je in něco dalšího, je to šílené,” vysvětluje Mirka. Nutno říct, že je nádherně oblečená. Přes černé hedvábné šaty má přehozené smokingové sako a v uších se jí houpou originální náušnice. Vše korunuje kabela z kvalitní kůže.
Slow fashion je svělý přístup. Myslete na kvalitu, ne na kvantitu! Foto: istock.com
“Nakupuji s rozmyslem. Tyhle šaty jsem koupila ve vintage butiku v Itálii a jsou ze 60. let minulého století. Dají se nosit na pláž i do opery, záleží, jak to pojmeš. A sako mi ušila na míru návrhářka. Budu ho mít asi do smrti, tedy jestli neztloustnu,“ směje se Mirka.
Češi mají k podobnému myšlení docela blízko, naštěstí. Možná je to stín, který stále vrhají vzpomínky na doby nedostatku, možná láska k dobrému řemeslu, ale čím dál více se rozmáhá podpora místních značek, designérů a butiků s autorskou módou. Nákup v second handu také ztrácí nálepku “fuj, to už někdo nosil” a je chápaný jako možnost sehnat originální kus s příběhem.
Chcete- li se zapojit do životního stylu slow fashion, stačí dodržovat tato pravidla:
1) Kvalita nad kvantitu! Vždycky!
2) Nesyslete. Méně je více.
3) Podporujte lokální nákup.
4) Nakupujte nadčasové, minimalistické nebo originální kousky, které vám poslouží mnoho let.
5) Kombinujte a využívejte potenciál svého šatníku!
6) Nebojte se zajít k návrháři. Kousek ušitý na míru korunuje váš šatník.
7) Nestyďte se nakupovat oblečení, které už někdo nosil před vámi. Dejte mu nový život.
Přečtěte si i další zajímavé články z módní rubriky:
autor: KU