Trápí vás bolestivé záděry? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Jsou malé, přesto dokážou pěkně znepříjemnit život. Řeč je o záděrách, drobných poraněních v oblasti nehtu, které kazí vzhled našich rukou a ještě pěkně bolí.

Každá žena by chtěla mít dokonalé ruce, protože ruce jsou naší vizitkou. Jenomže také máme spoustu práce, která ruce namáhá, a pokud jim nevěnujeme dostatečnou péči, je to na nich hned znát. Kůže kolem nehtů je velmi tenká a má malou ochrannou vrstvu tuku, takže je velmi náchylná k poškození.

Kdo trpí na záděry? Ten, kdo si často máčí ruce ve vodě, kdo pracuje s chemikáliemi bez ochranných rukavic, kdo si okusuje nehty. Záděry se dělají i „kancelářským krysám“, všem těm, kdo pracují s papírem. Papír totiž nasává z rukou tuk, a tak je vysušuje.

Přestože záděra vypadá jako malé poranění, není radno ji podceňovat. Může se zanítit, způsobit zánět nehtového valu, nebo dokonce celkovou sepsi organismu.

Pravidelná manikúra pomáhá

Pokud patříte mezi nešťastníky postižené záděrami, měli byste si zvyknout na pravidelnou manikúru. Odborníci doporučují pravidelně střídat domácí a profesionální péči o ruce. Naučte se o své nehty a ruce pečovat sama a zároveň si dopřejte alespoň jednou za 5 týdnů chvilku relaxu v kosmetickém salonu.

Jak na domácí manikúru? Nejdříve namočte ruce na 10 až 15 minut do teplé lázně s přísadou oleje. Do půl litru vody dejte zhruba pět kapek koupelového oleje, ale použít můžete i obyčejný olivový olej nebo ten, který máte na své vlasy. Až bude kůže kolem nehtů dostatečně vláčná, vezměte pomerančové dřívko a zatlačte kůžičku zpět do nehtového lůžka. Kůžičku kolem nehtu nikdy nestříhejte, tuto proceduru ponechte raději profesionální manikérce, mohli byste se zranit. Poté zapilujte nehty do požadovaného tvaru a nalakujte. Vybírejte si laky, které neobsahují formaldehyd, ten nehty zbytečně vysušuje. Nakonec ruce ošetřete pečujícím krémem.

Pravidelně krémujte

Používání kvalitního krému na ruce by se pro vás mělo stát základním návykem. Krémujte si ruce i několikrát denně, jeden krém noste s sebou v kabelce a mažte ruce vždy, když ucítíte potřebu. Na noc se pak nebojte používat mastný, hutný krém, ten ruce vyživí daleko více. A když máte pocit, že krém nestačí, sáhněte pro olivový olej. Klidně několikrát týdně namažte nehty i kůži okolo a uvidíte tu příjemnou změnu.

Když se záděra vytvoří

Občas pravidelná péče nepomůže a záděra se stejně vytvoří, třeba proto, že odjedete na chalupu, kde je zcela jiná tvrdost vody a zapomenete ruce mazat. Pak stačí jeden den a záděra je na světě. Jakmile se kůže odchlípne, vezměte ostré, nejlépe sterilní nůžky a záděru odstřihněte co nejníže. Pokud zranění krvácí, místo vydezinfikujte. Okolní kůži pak okamžitě vyživte. Jestli je zranění hluboké a záděra bolestivá, je vhodné potřít na noc její okolí trochou změkčujícího krému a přiložit náplast s polštářkem. Skvělým lékem na záděry je také konopná mast.

Dejte pozor na stravu

Máte pocit, že pro ochranu svých rukou děláte maximum – používáte ochranné rukavice a pravidelně mažete krémem? Tak v tom případě může být chyba ve vašem jídelníčku. Vaše strava by měla být pestrá, měla by obsahovat dostatek syrového ovoce a zeleniny a málo soli a přepálených tuků. Dejte zejména pozor na vitaminy A, E, D, K, jakož i minerály vápník a železo. Pomohou vám i kvalitní bílkoviny, a to nejen živočišného, ale i rostlinného původu. A které potraviny jsou ty nejlepší pro vaše nehty? O tom si můžete přečíst ZDE.

Přečtěte si také:

Autor: Lucie Kořistová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.