Móda a krása

28. července 2015 04:20

Lucie Průchová

Už šest let si nemyje hlavu šampónem!

Máme pro vás vyprávění dívky, která se jednou, z ničeho nic rozhodla, že přestane používat šampón, i když se jí vlasy mastily tak, že si je musela mýt skoro každý den.

A co ji k tomu vedlo? To nám teď sama povypráví: „Poprvé jsem o tom, že vůbec není potřeba používat na mytí vlasů šampón, slyšela, když jsem úplnou náhodou potkala svou starou známou, která měla vždy takové suché, zacuchané, vlnité vlasy. Nyní je měla krásně lesklé, hladké a zářily zdravím. Vypadaly úžasné! Když jsem se zeptala, co je za tajemstvím jejích nádherných vlasů, řekla mi, že si je při mytí přestala šamponovat.

To mě trošku vyděsilo, přeci jen jsem si říkala, že bez šampónu se přeci vlasy nemohou umýt, ale pořád jsem měla tuto myšlenku v hlavě a byla jen otázka času, kdy se rozhodnu to vyzkoušet. A Ten den opravdu přišel. Řekla jsem si, pokud to bude fungovat, tak super, když ne, vrátím se ke svému šampónu. Proč to nevyzkoušet?

Moje vlasy byly tehdy velmi jemné a měly tendenci se dostat rychle mastit. V té době jsem si myla hlavu každý druhý den, někdy i denně. Bezprostředně po umytí byly moje vlasy kudrnaté a nepoddajné a pak se to přehouplo do stavu - ochablé a mastné. Byla jsem z toho nešťastná, vlasy mi začaly i hodně padat a byly velice zničené a oslabené, nevěděla jsem, co mám dělat.

Tak jsem se rozhodla, že vyzkouším trik své známé a přestanu vlasy šamponovat - ona mě varovala, že to nebude jednoduché, ale to je slabé slovo. Upozorňovala mě, že v prvních několika týdnech to bude dost náročné, než si vlasy zvyknou. Říkala, že se budu štítit sama sebe, že vlasy a pokožka hlavy budou opravdu odporné. Ale i přesto, jsem se rozhodla to vyzkoušet, už pro ten pocit, že jsem pro své vlasy něco zkusila udělat.

Jela jsem v tu dobu na třítýdenní dovolenou do Thajska. Myslela jsem si, že tam to budu lépe snášet, budu mít mastné vlasy na pláži, no a co. Ale nebyla jsem vůbec připravena na to, jak náročné bude těchto prvních pár týdnů.

Moje vlasy v životě nebyly tak strašné, svědila mě celá hlava, nikdy dříve jsem se zabývala lupy, ale během této „zkoušky“ sem jich měla plnou hlavu. Bylo to opravdu nepříjemné a já se cítila tak trapně, že jsem po pár dnech nechtěla ani mezi lidi. Málem jsem to nevydržela a vzdala to.

Když jsem se vrátila z dovolené, nosila jsem stále vlasy sepnuté do culíku. Pokaždé, když jsem se sprchovala, umyla jsem si i vlasy, ale jen vodou a prsty důkladně vydrhla pokožku hlavy. Když jste byli celý život navyklí na šampon a náhle přestanete, vaše vlasy a pokožka budou šílet. Můj přítel byl cynický k tomu, co jsem dělala a odmítal se mých vlasů jakkoliv dotknout, ale já cítila, že to musím vydržet, věřila jsem, že to stojí za to.

Po šesti týdnech se moje vlasy začaly měnit, po lupech a mastnotě ani památky. Neříkám, že moje vlasy už byly úžasné, ale vypadala jsem jako normální člověk s umytou hlavou.

Po dvou měsících, jakoby se stalo kouzlo, nezačala jsem dělat něco jinak, ale pokožka hlavy zastavila proces, který nadmíru produkoval mazivo. Nastavil se na novou situaci a normalizoval se. Najednou jsem viděla, jak opravdu vypadají moje přírodní vlasy. Byly tak hedvábné a zcela bez kadeří.

Hnutí proti používání šamponu má dokonce své jméno - No Poo – v poslední době si získalo hodně pozornosti, takže se na mě většina lidí už nedívá, jako bych byla blázen, když jim řeknu, že si nemyji vlasy šamponem.

Nicméně, někteří lidé to stále nechápou. Jednou jsem byla v kadeřnictví, kde se mě snažili přesvědčit o tom, že jsem se zbláznila a pokusili se na mě použít šampon. Musela jsem pořád opakovat: „Nechci šampon“, stejně by mi ho kadeřnice dala, musela jsem zakřičet a ucuknout, až pak dala lahvičku na stranu a přestala.

Ale většinou jsem se setkala s pozitivními reakcemi od lidí, kteří vidí moje vlasy naživo. Pokud vaše vlasy vypadají dobře, pak vám není trapné říkat lidem, co je vaše tajemství!

No Poo je teď v „kurzu“, ale když jsem s tím začala já, nemyslím si, že tento termín vůbec existoval. Ve skutečnosti jen jsem experimentovala. Nechci někomu vnucovat, že šampon je zlo nebo že je špatný pro vaše vlasy. Ale prostě si myslím, že pro mě a moje vlasy je tento způsob lepší. Stále mám dobré dny, kdy vlasy vypadají nádherně a i ty horší, ale celkově, moje vlasy vypadají a jsou mnohem zdravější.

Navíc jsem ušetřila tuny peněz za šampon a další produkty. Moje vlasy jsou přírodně krásné.

Vaše Elizabeth Denton

Sdílejte článek
Štítky Thajsko pokožka Elizabeth Denton

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.