Zachraňte své ženství: 4 chirurgické zákroky, které navracejí ženám zdraví i sebedůvěru

Plastická chirurgie bývá považována za symbol povrchnosti a ješitnosti. Ve skutečnosti ale není jen současnou módní záležitostí, byznysem s ženskou krásou či prodlouženou rukou Photoshopu. Ve většině případů má pozitivní vliv na ženské zdraví i psychiku.

Příkladem, že plastické operace mohou zlepšit pocit vnímání sebe sama, je třeba americká herečka Lisa Kudrow známá ze seriálu Přátelé. V mládí si nechala upravit nos a jak sama řekla před několika lety v rozhovoru pro Saturday Evening Post: „Udělala jsem to už před odchodem na vysokou školu, kde nikdo nevěděl, jak ohavná jsem předtím byla.“ Právě herečka může být symbolem ženy, která není posedlá svým vzhledem, nepotřebuje plastickou úpravu pro svou práci a ani necítí potřebu být dokonalá, ale jen se rozhodla udělat něco se svým osobním handicapem, aby se cítila v životě o něco lépe. A takových žen je naprostá většina, pouze 12 % klientů plastické chirurgie má nerealistická očekávání.

U plastických operací existují i jiná hlediska. Jde o dva velmi důležité aspekty – sebedůvěru a zdraví. Jako příklad uvedeme známou herečku Angelinu Jolie, která svým oznámením, že si nechala preventivně ze zdravotních důvodů odstranit prsa, zvedla vlnu solidarity i nevole. V životě totiž mohou nastat situace, které podlomí křehké ženské sebevědomí. Ať už je to rakovina prsu nebo těžký porod, nemusíte se jen smířit s následky.

Pojďme se společně podívat na chirurgické zákroky, které ovlivňují zdraví a navracejí ženám sebedůvěru.

1. OPERACE OČNÍCH VÍČEK

Oční víčka jsou jednou z nejcitlivějších a nejnamáhavějších částí našeho těla. Navíc jsou neustále vystavena nepříznivým vnějším vlivům. Právě zde se projeví náš věk dříve než jinde. Operací očních víček, tzv. blepharoplastikou, se z víček odstraní nadbytečná kůže a tukové váčky, čímž dojde k omlazení a rozjasnění výrazu v okolí očí. U tohoto zákroku nejsou v popředí jen estetické důvody, ale u některých lidí je možné jím předcházet i problémům se zrakem. „Vhodnými kandidáty pro operaci jsou lidé, u kterých došlo k poklesu horního víčka přes okraj zornice, dále při vzniku tukových výhřezů, které způsobují, zejména u dolních víček, vznik tzv. pytlů pod očima. Je vhodná i ve chvíli, kdy se objeví nadbytky uvolněné kůže, které mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka, způsobit jeho pokles a únavu očí doprovázenou slzením či bolestmi hlavy,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Hubert Topinka, primář oddělení plastické chirurgie Lékařského domu na Praze 7.

Vliv na pokles očních víček a tvorbu uvolněné kůže má převážně věk. Tyto problémy se objeví většinou kolem 40. a 50. roku, ale nejsou výjimkou ani třicetiletí pacienti. Kromě věku ovlivňují vzhled očního okolí také genetické predispozice, životospráva, kosmetická péče a životní styl.

Fakta:

• Povislá oční víčka mohou způsobovat pálení očí, slzení, únavu a mohou být viníkem zánětů očí.

• V Česku je blepharoplastika nejoblíbenějším zákrokem plastické chirurgie.

• Operaci podstoupily hvězdy jako je Tereza Kostková, Martina Pártlová, Helena Vondráčková, Michal David, Štepánka Duchková, Melanie Griffith, Goldie Hawn a další.

• Klasická plastika horních či dolních víček je ambulantní zákrok, který trvá zhruba 60 minut. Ještě ten den odchází pacient domů.

• Nejmodernějším způsobem operace dolních víček je tzv. transkonjuktivální plastika – tedy operace laserovým skalpelem – probíhající v celkové narkóze a trvající přibližně půl hodiny. Pacient musí zůstat na klinice 24 hodin.

• Narůžovělé jizvičky během několika měsíců zesvětlají a stanou se téměř neviditelnými.

• Trvání efektu operace je v průměru 5 až 10 let. (Efekt je trvalý, ale musíme si uvědomit, že stárnutí nezastavíme.)

2. REKONSTRUKCE PRSU

Ne všechny výkony jsou však prováděny kvůli komplexu méněcennosti nebo jen kvůli estetickému vzhledu prsou. V některých případech jsou nezbytným řešením zdravotních problémů nebo úrazů. „Nejčastěji jde o případy po ablaci, tedy odstranění prsou při zhoubném nádoru, nebo po úrazech při dopravních nehodách a podobně,“ vysvětluje plastický chirurg. Pro ženu je kromě samotné rakoviny prsu traumatizující také fakt, že jí musí být v některých případech prsa odstraněna. Život bez prsou sice přímo neohrožuje zdraví a život, ale může velmi podlomit psychiku. „Ženy se v takovém případě mohou uzavřít zcela do sebe. Vnímají to i jako konec společenského, soukromého a sexuálního života. V takovém případě je operace zcela namístě. Rekonstrukce prsou vrací ženy zpátky do života,“ dodává primář. Operace je v tomto případě plně hrazena ze zdravotního pojištění. V České republice je ale stále málo žen, zhruba 10 %, které prodělaly rakovinu a rekonstrukci prsu podstoupily. V některých případech jim to nedovolí onkolog, ale většinou se bojí nebo vůbec nevědí, že tuto plně hrazenou možnost mají.

Fakta:

• V současné době, hlavně díky hollywoodské herečce Angelině Jolie, mnoho žen zvažuje odstranění prsou (mastektomii) z preventivních důvodů. Týká se to hlavně žen, kterým je geneticky předpovídáno vysoké riziko, že onemocní rakovinou prsu. Jde ve většině případů o poškozené geny BRCA1 nebo BRCA2.

• Zhruba 1/3 českých žen, které jsou nositelkami poškozených genů, si prsa nechává odstranit z preventivních důvodů.

• K rekonstrukci prsou dochází zhruba rok po ukončení onkologické léčby.

• V některých případech může žena podstoupit tzv. záchovnou operaci, tedy operaci zhoubného nádoru a zároveň také plastickou rekonstrukci prsu. V potaz se musí brát hlavně tvar a velikost prsů před operací, stav pacientky a možnosti kliniky.

3. ÚPRAVA GENITÁLIÍ

Plastika pochvy, nejmladší obor plastické chirurgie, řeší v mnoha případech vaginální potíže vzniklé při těžkém porodu, špatným zahojením nastřihnuté hráze nebo působením věku. „Nejde jen o vzhled, ale v některých případech řeší chirurgové také nedostatečnou pevnost tkání pánevního dna nebo bolestivé deformace genitálií po úraze či po porodu. Snížená elasticita podslizničního vaziva neobtěžuje ženu jen v oblasti neuspokojivého sexuálního prožitku, ale může být také příčinou zánětů pochvy či močové trubice. Ženu pak také může nadměrně obtěžovat abnormální velikost nebo tvar malých stydkých pysků v běžném životě,“ vysvětluje odborník. Nejčastěji ženy podstupují tzv. labioplatisku, tedy úpravu stydkých pysků nebo přímo plastickou úpravu poševního vchodu, hráze a pochvy. Tento zákrok se provádí ve chvílích, kdy je prostor v pochvě příliš stažený, nebo naopak uvolněný nebo v případech, kdy mají ženy problém s bolestí při pohlavním styku po porodu

Fakta:

• Někdy lze také provést bezbolestnou neinvazivní terapii pomocí kombinace ultrazvuku a radiofrekvence, která působí na tvorbu kolagenu a tím tedy na obnovu tkáně.

• Zhruba 50 % žen ve věku 35+ uvádí, že není schopna dosáhnout sexuálního uspokojení.

• Nejčastěji prováděným zákrokem je labioplastika.

• V poslední době docházejí na kliniky také ženy, které chtějí rejuvenaci (omlazení) intimních partií nebo také hymenoplastiku, což je obnova panenské blány.

4. ODSTRANĚNÍ KŘEČOVÝCH ŽIL

„Varixy by měly být léčeny od prvních náznaků. Kromě estetického hlediska mohou v pokročilém stádiu pacienta omezovat a stát se příčinou dalších závažných onemocnění. Třeba chronické žilní nedostatečnosti, trombózy či onemocnění lymfatického systému,“ říká cévní chirurg MUDr. Jaroslav Kliment. Příčin vzniku může být několik – nedostatek pohybu, kouření, obezita, dávání nohy přes nohu, nošení podpatků nebo příliš upnutého oblečení apod. Prvními projevy je pocit těžkých a unavených nohou, otok, brnění nebo až bolest nohou, která se zhoršuje nejvíce večer a v letních měsících. Zmírnění problémů přinese zvednutí nohou do zvýšené polohy, chlad a komprese. „Zpočátku se varixy léčí konzervativně pomocí kompresních punčoch a léků. Dále se přistupuje také k chirurgické léčbě, kdy se odstraňuje postižený úsek hlavního povrchového žilního kmene. Nově se také léčí křečové žíly šetrnější radiofrekvenční ablací, což je méně invazivní metoda vhodná jako alternativa ke klasické chirurgické operaci. U této metody je návratnost varixů až 4x menší,“ dodává odborník.

Fakta:

• Varixy se vyskytují v Evropě u 20–30 % mužů a 40–50 % žen!

• Až 1/3 světové populace má problém právě s křečovými žilami.

• Zhruba z 90 % vznikají varixy na základě dědičnosti, dále ale stojí za vznikem ženské hormony, např. v těhotenství, kdy ženy trpí křečovými žilami až 3 x častěji.

Věděli jste, že ...... novou nadějí pro ženy, které se narodily bez dělohy nebo s její vrozenou vadou, či pro ty, které prodělaly rakovinu děložního čípku a nyní je trápí neplodnost, je transplantace dělohy? V současné době jsou na světě necelé dvě desítky pacientek, které náročnou operaci prodělaly. Jedna z nich už ke konci minulého roku držela v náručí vytouženého potomka.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.