Móda a krása

3. července 2019 07:30

Martina Čerňanská

Mistr černobílé fotografie Helmut Newton v Praze: Kontroverze, erotika i preciznost

Museum Kampa představilo výstavu fotografií proslulého umělce Helmuta Newtona. A že je se na co dívat!

Retrospektivní výstava Helmut Newton in Dialogue. Fashion and Fictions, kterou Museum Kampa pořádá ve spolupráci s berlínskou Kicken Gallery, představila ke konci června fotografie slavného německo-australského fotografa Helmuta Newtona. Navazuje tak na úspěšné výstavy Cecil Beaton: fotograf královen a Manolo Blahnik: The Art of Shoes. Z výstav s módní tematikou se tak pomalu ale jistě stává příjemná letní tradice.

Život Helmuta Newtona

Helmut Newton se narodil jako Helmut Neustädter v Berlíně v roce 1920. Kvůli židovskému původu musel opustit rodnou zemi a přes Singapur se dostal do Austrálie, kde rozvíjel své fotografické vzdělání, které získal již v předválečném Německu. Začínal s fotografiemi pro módní katalogy, brzy si vyzkoušel první fotografování pro tamní mutaci časopisu Vogue. Následné nabídky vydavatele ho v druhé polovině 50. let přivedlly do Londýna a Paříže, kde nadále přispíval do Vogue, ale pracoval také pro magazín Jardin des Modes a německý Constanze.

S manželkou June, která pro něj celý život byla velkou oporou, se sice pokusili o dvouletý návrat do Austrálie, zásadní úspěch však Helmut Newton zaznamenal až po druhém přesunu do Francie, kde působil až do 80. let. Jeho provokativní erotické snímky často s až fetišistickým podtextem se staly velmi populární.

Kontroverze, erotika i preciznost

Během své téměř šedesátileté profesionální kariéry Helmut Newton bravurně ovládl estetiku studiové fotografie, která se vyznačuje pečlivou pozorností k atmosféře, kompozici, jemnosti a detailu.

Jemně oscilující mezi kontroverzí, tajemnem a erotikou vyobrazoval modelky jako silné, aktivní a sebevědomé ženy v moderní společnosti. Význam a roli fotografie posunul směrem k obecnějším hodnotám a vyjádření a navždy tak změnil podobu módní fotografie. Kromě modelek Newton fotografoval i slavné osobnosti světa umění a módy. Známý je například portrét Karla Lagerfelda, Andyho Warhola, Sigourney Weaver nebo Palomy Picasso.

Součástí výstavy je také možnost udělat si (skoro) stejné postelové selfie jako samotný Helmut Newton. Hned v první místnosti najdete postel se zrcadlem na stropě. Budete mít tak vzpomínku na tuto jedinečnou výstavu ve svém telefonu či foťáku.

Kurátorky výstavy Ina Schmidt-Runke, ředitelka Kicken Gallery, a Helena Musilová, šéfkurátorka Musea Kampa, se rozhodly výstavu doplnit o fotografie Newtonových spolupracovníků, a soustředí se tak na širší kontext jeho děl. Výstava je rozdělena na čtyři sekce, které postupně mapují fotografovy inspirační zdroje po jeho nejsilnější období od roku 1950 až 2000. Výstava obsahuje také práce Newtonových vrstevníků, například Erwina Blumenfelda, Irvinga Penna, Horsta P. Horsta nebo Sibylle Bergemann. Vše uzavírá sekce nazvaná České stopy, kde uvidíte například výběr z děl Tona Stana a Gábiny Fárové z přelomu 80. a 90. let. S nimi Newton v roce 1988 spolupracoval na vzniku několika fotografií v pražském Novém Světě.

Součástí výstavy je i slavný film o Helmutu Newtonovi Frames from the Edge z roku 1989 režiséra Adriana Mabena.

Výstava Helmut Newton potrvá v Museu Kampa od 29. června do 28. října 2019.

Podívejte se na reportáž ze slavnostní vernisáže, kterou zahájila Eva Herzigová:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 11. 2024

Romantika pro vás není ideální. V této oblasti mohou být věci poněkud nejasné. Dnes se mohou objevit události, které vám znemožní tento problém déle ignorovat. Komunikace je klíčem k tomu, aby vám pomohla vyřešit pocity spojené s těmito záležitostmi. Nebuďte ve svém přístupu příliš odsuzující.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.