Znáte Tencel? Udržitelný materiál, po kterém svět módy šílí!

Co definuje současnou kulturu oblékání? Kam směřují moderní značky? K pohodlí, kráse, odpovědnosti a udržitelnosti! Do tohoto konceptu skvěle zapadá vlákno s názvem Tencel. Seznamte se a zamilujte se i vy!

Pokud jste v poslední době nakupovali nějaké textilie, ať už se jednalo o oblečení, nebo ložní prádlo, možná jste koupili látku s vláknem Tencel. Prodejci slibují skvělé vlastnosti, jako je měkkost, pohodlí a ekologicky šetrné zpracování. Do konceptu dnešní doby, směřující čím dál více k udržitelnosti, přímo ideální. Vezměte Tencel na vědomí, protože se s ním budete setkávat čím dál více.

Co je Tencel?

Tencel je obchodní značka pro sadu vláken zvaných lyocell. Tato vlákna jsou známa tím, že jsou na dotyk super měkká a příjemná, a proto jsou široce používána ve světě udržitelné módy.

Tencel je vlastně docela podobný viskóze, protože v podstatě jde o vlákna z regenerované celulózy. Výrobci používají dřevní buničinu, rozpouští ji v chemickém rozpouštědle a potom ji vytlačují, aby se vytvořila vlákna.

Velký rozdíl je v tom, že umělé hedvábí vyžaduje více energie a chemikálií, což je nehospodárné a také toxické. Při výrobě Tencelu jsou používané chemikálie, které jsou méně toxické a recyklovatelné, takže odpady jsou minimální.

Proč je Tencel tak populární?

Tencel vyniká především svou měkkostí, jak už bylo řečeno. Je prostě nesmírně příjemný! Spotřebitelé jej v testech hodnotí jako měkčí a pohodlnější než kteroukoli z bavlněných látek nebo bavlněných směsí.

Tkanina vyrobená z materiálu Tencel lyocell má také výborné vlastnosti, snadno se udržuje, barvy na ní skvěle drží, takže se neopírá a barvy jsou zářivé. Tencel je také prodyšný a zvládá vlhkost, takže pomáhá s regulací teploty. Tyto vlastnosti ho činí obzvláště oblíbeným pro oděvní značky a ložní prádlo. Využívá se od spodního prádla, až po společenské oděvy, které jsou pak velice příjemné na nošení.

Tencel se samozřejmě také mísí s jinými vlákny, jako je bavlna nebo polyester. Tím se zlepšují vlastnosti výrobku, který je pak měkčí a látka déle vydrží. Pokud narazíte na džíny, které jsou hodně příjemné na těle, můžete se vsadit, že nějaký Tencel také obsahují.

Je Tencel přírodní?

Ano i ne. Jak již bylo zmíněno výše, má přírodní původ, protože je vyroben ze dřeva, ale hotové vlákno je vyrobeno technicky, takže už do čistě přírodních vláken nespadá. Proto ho textilní průmysl označuje jako „regenerovanou” celulózu místo „přírodní“ nebo „syntetické“.

Pokud se zajímáte o životní prostředí, patrně oceníte, že vlákna Tencel procházejí ekologicky udržitelným procesem, včetně skutečnosti, že je myšleno na recyklaci vody a chemikálií.

Vlákna Tencel také pocházejí ze stromů – převážně buku, břízy, eukalyptu a smrku, jejichž kácení a zpracování je pod přísným dohledem.

Když vlákna Tencel doslouží, jsou biologicky rozložitelná a kompostovatelná.

Hledejte na cedulkách

Až půjdete nakupovat textil, můžete začít sledovat právě označení Tencel. Bude specifikováno na štítcích nebo na webovkách společnosti Tencel, které potřebné informace aktualizují.

Když se rozhodnete zboží s příměsí Tencel zakoupit, můžete mít fajn pocit, že jste získali skvělou kvalitu a navíc podpořili ochranu přírody!

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.