Gábina Páralová o vývoji módy: Někdy je to perfektní, jindy mi krvácí srdce návrháře

Návrhářka Gábina Páralová promluvila o AI i postavení české módy ve světě
V době, kdy to, co je dnes novinkou a zítra už historií, je podle Gábiny Páralové pro módní návrháře nejzásadnější zůstat věrný sám sobě a neztratit autentičnost. Oblíbená návrhářka se v rozhovoru pro web Prima Ženy vyjádřila i k vlivu nových technologií a umělé inteligence. „Kreativita vyvinutá v hlavě je jiná než kreativita vyvinutá v AI,“ komentovala. Dále vyjmenovala nejčastější chyby v módě u plus size žen. Mimo to se třeba podělila i o svůj pohled na postavení české módy ve světě.
Chyby plus size žen v módě
V rozhovoru pro Prima Ženy módní návrhářka Gábina Páralová vyjmenovala, jaké nejčastější chyby dělají plus size ženy v módě a čemu by se měly vyvarovat. „Za mě dělají plus size ženy chybu v módě, když se chtějí narvat do velikosti nebo do šatů, které neodpovídají jejich tvarům, proporcím. To je podle mě největší problém,“ podělila se o svůj názor.
„Další problém je, že se bojí experimentovat, nebo že oblečou příliš velký model, který jim přidá na objemu. Je dobré tvarovat kolem těla, ale nepřehánět to,“ upozornila.
Autentičnost
Trendy přicházejí a odcházejí, ale podle Gábiny Páralové by si návrhář měl zachovat to nejdůležitější, tedy autenticitu, originalitu a vlastní rukopis, aby se udržel v době, kdy řada zákazníků dává přednost fast fashion.
Čtěte také: Módní alarm: 7 největších omylů stylistů a stylistek, které nám vnucují
„Záleží na návrháři, jaký má koncept, myšlenku, ideu, jakou má energii, protože když si to moc připustíte a budete chtít až moc sledovat, co dělá konkurence, ztratíte autentičnost. Tím pádem ztratíte sebe sama a nevymykáte se fast fashion a konfekcím. Potom splynete s davem. Udržet se znamená mít dobrou proslužbu, být komunikativní a mít svojí autentickou módu,“ zamyslela se Páralová.
Klíčem k úspěchu, aby se začínající návrhář uplatnil v době s takovou konkurencí, je podle Páralové především důvěra v sebe sama. „Držet se sebe sama. Věřit tomu, co dělá. Promítat tam svojí energii a radost z tvoření, být rád, že může dělat práci, která ho baví a potenciálně ho může živit. Mít z toho radost, držet se sebe sama, to bych zdůraznila,“ poradila nováčkům.
Budoucnost módy a AI
Když přijde řeč na budoucnost módy a rostoucí vliv umělé inteligence, názory se různí. Gábina Páralová je jedna z těch, která novým technologiím nepropadá a věří v tradiční kamenné butiky. Přesto některé z nových trendů využívá, například QR kódy na oděvech. „Věřím pořád v kamenné obchody. Věřím pořád v analog. Není to tím, že bych byla v generaci, která nechce to používat nebo se tomu vyhýbá. Některé softwary, které jdou trendově s mým analogem, víceméně pomáhají módě,“ podělila se o svůj pohled na věc. „Myslím si ale, že kreativita vyvinutá v hlavě je jiná než kreativita vyvinutá v AI,“ řekla s přesvědčením.
Zda se móda mění k lepšímu nebo horšímu, nelze jednoznačně říct. „Záleží, jak kde. Každý den je to jiné,“ podotkla módní návrhářka. „Snažím se žít přítomným okamžikem, takže to nebudu globalizovat nebo to dávat do jedné linky. Víceméně to vnímám každý den a říkám si: ‚Dneska to jde, dneska je to perfektní, všichni jsou veselí, oblíkli se krásně, barevně, vtipně'. Mám ráda vtip v módě a autentičnost. A někdy je to den, kdy opravdu potkám strašně moc softčelek, potkám nesmyslné boty, batohy a krvácí mi srdce návrháře,“ popsala.
Móda v Česku
Vkus českých zákazníků se podle Páralové postupně zlepšuje. „Je na cestě, je to dobrý,“ pochvalovala si.
Čtěte také: České módní montérky uvidí celý svět. Na Expo míří unikátní uniformy, Japoncům se líbí
Také prozradila, jak si vede česká móda ve světě. „Určitě teď vzpomenu rozruch kolem Olympiády a modelu návrháře Černého. Sledovala jsem všechno dění i diskuze, rozruch to byl bezvadný. Myslím si, že máme nakročeno docela dobře,“ připomněla s tím, že čeští návrháři mají světu rozhodně co nabídnout.
„Je tady spousta mladých návrhářů, kteří pracují ve světoznámých módních domech pro světoznámé návrháře. Myslím si, že budoucnost to má obrovskou. Jsou tady lidé nesmírně šikovní a kreativní,“ radovala se.
Olympijská kolekce není šílený kostým, hájí se návrhář Černý. Prozradil, co ho inspirovalo: