Kuchařský učeň se neobejde bez pomocníka. Neumí ani vyslovit název předkrmu

Prostřeno! XXV (26) - Co kdo nejí

V repríze klání amatérských kuchařů se v pondělí představí Samuel. Kuchařský učeň si troufne na složité menu, některá jídla ani nebude umět vyslovit. Ještěže pravidla soutěže dovolují mít v kuchyni pomocníka.

Příznivci kuchařské televizní show se tento týden mohou těšit na další speciální edici svého oblíbeného pořadu. Výzvu uvařit pro sebe a další čtyři hosty tentokrát přijali stateční zástupci středních gastronomických škol. V repríze učňovského speciálu se v pondělí představí Samuel, který je studentem oboru gastronomie na střední škole v Rokycanech. Do pořadu ho přihlásila jeho učitelka, a když mu volala s nabídkou, aby to vyzkoušel a reprezentoval jejich školu, nejdřív ho to vyděsilo. Po pár vteřinách mu došlo, že by to mohlo být opravdu „cool“, a nabídku přijal.

Mladý kuchař se bude chtít vytáhnout a jeho menu bude pěkně obsáhlé. Podávat se budou dva druhy bruschettykrémová česneková polévka se slaninovým chipsem, vepřová panenka sous-vide, čočkové ragú s bramborovo-parmazánovým pyré a na závěr medové hrušky s domácí borůvkovou zmrzlinou a tvarohovým nočkem. Přestože se na soutěžení v Prostřeno! Samuel pečlivě chystal, přípravu jednoho chodu si dopředu naplánovat nemohl. Řeč je samozřejmě o úkolu týdne.

Samuel se má ještě co učit. Třeba jak se čtou názvy pokrmů:

Soupeři nebudou šetřit kritikou

Nad takzvaným amuse-bouche si bude lámat nejen hlavu, ale i jazyk. „Čte se to amůz-buš a je to takový mezichod, aby hosté zabavili svá ústa, když se například čeká dlouho na hlavní chod,“ vysvětlí Samovi pohotově jeho pan mistr. Samův nepostradatelný rádce má správnou francouzskou výslovnost i překlad v malíku. Jedná se o miniaturní formu předkrmu, která je velká tak akorát na jedno sousto a v doslovném překladu opravdu znamená „pobavit svá ústa“.

Vznešeně znějící výraz amuse-bouche by se tak v češtině dal přirovnat k obyčejným jednohubkám. Problém bude mít mladý kuchtík i s bruschettou, kterou čte jako „bruscheta“. Pan mistr mu vysvětlí, že se opečené plátky bagety s oblohou čtou italsky „bruskety“. Samuel ovšem není jediný, kdo si bude nad těmito pokrmy lámat jazyk. Potrápí totiž i další mladé kuchtíky. Tento týden si budoucí profesionální kuchaři nedají nic zadarmo. Nebudou šetřit kritikou, čemuž napovídá i seznam toho, co nemají rádi. Někdo nemusí rajčata nebo kopr, další prorostlé maso nebo ryby. Jak se náročným strávníkům zavděčí snaživý Samuel?


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.