14 věcí o Gilmorkách, které na 100 % víte, ale rádi si je připomenete

Gilmorova děvčata Prima LOVE vysílá každý den. Pojďte si osvěžit paměť a zavzpomínat na časy, kdy jste rychle běželi ze školy, abyste stihli odpolední epizodu. Díky skvělému vysílacímu času s Prima LOVE běhat za Gilmorkami už nemusíte!

Lorelai a Rory jsou matka s dcerou, které pracují jako tým. Kamarádka s kamarádkou, do jejichž vztahu rodičovské starosti zasahují jen málokdy. Šestnáctiletá Rory někdy dokonce musí vychovávat svou matku. Seriál Gilmorova děvčata je televizním fenoménem, který se jen tak neokouká. A my máme tu čest vysílat ho každý den na Prima LOVE.

Co víte o Gilmorových děvčatech, ale možná jste to zapomněli?

Gilmorova děvčata měla premiéru na podzim 2000. Postupně vzniklo 7 sérií a celkem 153 epizod.

Seriál si nejdřív vydobyl kultovní status, postupně se stal obrovským popkulturním fenoménem a je všeobecně považován za jeden z nejlepších pořadů v historii televize.

Gilmorova děvčata se proslavila díky chytrým dialogům, efektnímu mixu komediálních a dramatických scén, a také proto, že dokážou oslovit diváky napříč generacemi.

Devět let po ukončení vysílání seriálu vznikla čtyřdílná minisérie Gilmorova děvčata: Rok v životě, ve které se Rory potýká s neúspěšnou žurnalistickou kariérou i komplikovaným osobním životem. Každá epizoda má zhruba 90 minut a odehrává se během jednoho ročního období.

Gilmorova děvčata se stala ideálním odrazovým můstkem pro několik dnešních televizních a filmových hvězd, jako jsou Melissa McCarthy (Ženy sobě, Drsňačky, Špión), Jared Padalecki (Lovci duchů) a Milo Ventamiglia (Hrdinové, This Is Us).

Seriál vymyslela scenáristka, režisérka a producentka Amy Sherman-Palladino (Roseanne, Bunheads, The Marvelous Mrs. Maisel), která proslula rychlými dialogy, obskurními popkulturními narážkami a dlouhými nepřerušovanými záběry mluvících postav.

Hlavními hrdinkami Gilmorových děvčat jsou mladá svobodná matka Lorelai a její chytrá dospívající dcera Rory. Mají k sobě velice blízko a žijí jako nejlepší kamarádky. Lorelai pochází z bohaté rodiny, ale dokázala se osamostatnit a je na to patřičně pyšná.

Amy Sherman-Palladino říká, že hlavním tématem Gilmorových děvčat byly od začátku rodinné vztahy: Lorelai se narodila do rodiny, která se jí příliš nezamlouvala, a tak se rozhodla odejít a založit si vlastní. Udělala to především kvůli dceři Rory. Ironií osudu se Rory vcelku líbí rodina, kterou Lorelai opustila.

Amy Sherman-Palladino prozradila, že se jí podařilo seriál prosadit slovy: „Je to o matce a dceři, které jsou spíš jako dvě kamarádky než matka a dcera.“ Producenti po její nabídce hned skočili, ale jakmile vyšla z místnosti, svěřila se svému manažerovi, že nic dalšího zatím nevymyslela.

Než se jí podařilo prosadit Gilmorova děvčata, Amy Sherman-Palladino psala scénáře k různým sitcomům. Snažila se vymyslet vlastní nový seriál, ale všechny její nápady byly do té doby zamítnuty.

Gilmorova děvčata jsou rodinný seriál, u kterého, slovy Amy Sherman-Palladino, si rodiče nechtějí vypíchnout oči a který mladší diváky nepoučuje.

Inspirací pro inteligentní a humorné dialogy seriálu byly bláznivé americké komedie z 30. let 20. století a filmy s Katharine Hepburn a Spencerem Tracym.

Slogan seriálu zní: Život je krátký. Mluv rychle.

Kontrastem k rychlým dialogům je pomalý děj. Amy Sherman-Palladino se řídila heslem „ať je malé velkým, ať je velké malým“, které se naučila během práce na oblíbeném sitcomu Roseanne.

Sledujte Gilmorova děvčata každý den na Prima LOVE!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.