5 slavných agentů FBI. Podobají se hrdinům Myšlenek zločince?

Další případ pro speciální oddíl FBI. Dnes ve 22.50 na Primě se tým ze seriálu Myšlenky zločince pustí do pátrání po vrazích zaměstnanců společnosti Synalock.

Velmi krvavý případ čeká zvláštní tým FBI dnes večer – někdo totiž vyvraždil zaměstnance firmy na počítačové zabezpečení. A to, že se nejedná o typickou práci sériového vraha – vraždil totiž profesionál, je Hotchnerovu týmu celkem brzy jasné. Další speciální případ pro speciální oddíl.

A právě „exkluzivita“ agentů FBI láká filmaře i televizní tvůrce desítky let, autory Myšlenek zločince nevyjímaje. Ve filmech i seriálech se s nimi pojí zvlášť náročné případy páchané napříč USA. Neuniknete jim, ať už jste fandou Hotchnera a jeho kolegů, Boothe ze Sběratelů kostí nebo Muldera a Scullyové. Ovšem i mezi skutečnými agenty FBI se našly hvězdy svého oboru. Tady je pětice slavných jmen z asi nejznámějšího vyšetřovacího úřadu světa.

J. Edgar Hoover – zakladatel FBI, jak ji známe

Nejvlivnější šéf FBI. Ředitelem Bureau of Investigation – předchůdce FBI se stal v roce 1924. Agenti tehdy nemohli vyšetřovat v rámci celé federace a neměli oprávnění pachatele ani zatknout – Hoover to změnil. BOI se stalo moderní institucí, využívající vědeckých poznatků v boji se zločinem. Ostatně jeho muži dostali třeba mafiána Johna Dillingera. V roce 1935 pak organizace změnila název na Federal Bureau of Investigation – FBI. A Hoover zůstal jejím šéfem až do své smrti roku 1972. Později byl i kritizován, třeba za překračování pravomocí nebo zastrašování politických akvitistů.

Joe Pistone

Joe Pistone strávil v 70. letech několik roků jako „Donnie Brasco“ s prominentní zločineckou rodinou Bonanno. Pro tento náročný úkol měl mimořádné předpoklady – italské předky a z toho plynoucí perfektní italštinu a hlavně nervy z oceli. Pod falešnou identitou působil 6 let, jeho práce nakonec vedla k usvědčení 30 gangsterů. Slávu na poli popkultury Pistonemu v roce 1997 zajistil režisér Mike Newell a hlavně Johnny Depp ve snímku Krycí jméno Johnny Brasco.

Joaquin „Jack“ Garcia

Podstatně delší dobu však v utajení žil Joaquin „Jack“ García – pod falešnými identitami strávil více jak 26 let a stal se legendou. Jeho nejznámější „akcí“ je infiltrování rodiny Gambino s pomocí identity Jacka Falconeho – drogového dealera a zloděje šperků. Výsledkem jeho práce bylo uvěznění 32 mafiánů včetně prominentních členů Johna Gotti Gambina, Arnolda Squitieriho a Anthonyho Megaleho. V roce 2008 vyšla kniha Making Jack Falcone, která se stala bestsellerem. O 2 roky později vznikla filmová adaptace, kde si Garciu zahrál Benicio Del Torro.

Robert Lamphere

Agent dlouho známý jen v rámci organizace. Podílel se přitom na luštění kódu Sovětů i vyšetřování největších špionážních případů – například Klause Fuchse, který měl předat Sovětům „recept“ na atomovou bombu (k doznání ho však přiměla až britská MI5), manželů Rosenbergových, později odsouzených za špionáž k trestu smrti, Davida Greenglasse a Harryho Golda.

Mark Felt

Agent jenž se proslavil-neproslavil, jeho identita totiž zůstala utajena více jak 30 let. Mark Felt byl během aféry Watergate anonymním informátorem novinářů Boba Woodwarda a Carla Bernsteina z listu The Washington Post. Felt novinářům poskytl tajné informace o aféře, která nakonec vedla k rezignaci Richarda Nixona. Jako zdroj měl Felt přezdívku „Hluboké hrdlo“, inspirovanou slavným pornofilmem z počátku 70. let. V době aféry Felt působil jako náměstek ředitele FBI – byl tedy druhým nejmocnějším mužem organizace. S pravdou ven vyšel až v roce 2005 v rozhovoru pro Vanity Fair. Bernstein a Woodward předtím totiž prohlásili, že identitu zdroje až do jeho smrti neprozradí. Felt zemřel v roce 2008, bylo mu 95 let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.