Agent FBI bude v sobotu večer pronásledovat vraha kanadskou divočinou

Sidney Poitier hraje agenta „z města“, jenž je nucen pronásledovat zloděje a vraha rukojmích do vysokých hor, ve kterých se nevyzná. Přesto musí postupovat rychle. V sázce jsou ukradené diamanty a hlavně život další zajaté ženy. Akční drama Smrt v patách z roku 1988 vysílá Prima v sobotu ve 22:20.

Na akčních filmech se vždy pozná, ze které doby pocházejí. A málokterému se podaří nezestárnout. K takovým perlám patří i akční krimi Smrt v patách, v originále Shoot to kill s afroamerickým hercem Sidney Poitierem v hlavní roli. Hraje detektiva Stantina od FBI, který má zastavit zloděje, jenž vykradl klenotnictví a prchá směrem do Kanady. Po cestě navíc zabíjí rukojmí a všechny, kdo mu zkříží cestu.

V přestrojení se vrah dostává na vysokohorskou túru na rozhraní USA a Kanady. A je na Stantinovi, aby ho dopadl. Jenže hory nejsou nic pro městského poldu, potřebuje průvodce, kterého mu skvělým způsobem zahrál Tom Berenger. Horal Jonathan Kox (Tom Berenger) sice není vůči Stantinovi příliš přátelský, ale má zájem na tom, aby vraždícího zloděje chytili. Horskou túru, již chce zloduch využít při útěku ze země, totiž vede Jonathanova přítelkyně Sarah (tehdy mladičká Kirstie Alley). Poradí si Stantin s případem v divoké přírodě? A zachrání nevinné rukojmí?

Na co se můžete těšit?

  • Přenádherná fotogenická kanadská scenérie hor a lesů
  • Opravdu skvělá chemie a vtipné jiskření ve dvojici agent Stantin – horal Jonathan
  • Smrt v patách je velmi slušný předchůdce legendárního Cliffhangera

Ve snímku se objeví i mladá Kirstie Alley

Co to je „buddy“ film?

  • Buddy je anglické slovo, které se překládá jako kámoš, brácha, kamarád
  • Ve světě filmu se pod označením „buddy movie“ chápe příběh, ve kterém se během děje filmu buduje vztah mezi dvěma odlišnými osobami (nejčastěji dvěma muži). Na začátku filmu si většinou nerozumějí, ale jsou spolu nějak spjati a postupně se hlavně díky okolnostem spřátelí a jsou schopni spolupracovat.
  • Snímek Smrt v patách znaky „buddy movie“ splňuje. Vždyť horský průvodce Johnatan také nemůže agenta Stantina skoro vystát, ale během filmu jeden druhému zachrání život a najdou společnou řeč. Tyto scény fungují, jsou vtipné a není tu nouze o dobré hlášky.

Info pro zvědavce

1. Tah na napětí! Jestli si myslíte, že od začátku budete vědět, kdo je vrah, jste na omylu. Tvůrci si diváky vychutnávají a až do půlky filmu nás nechávají hádat. Vrah se sice dostane do skupinky turistů na vysokohorské tůře, ale ani tam není jasno. Filmaři si dali tu práci a účastníky výšlapu obsadili herci, kteří často hrají záporné postavy – Clancy Brown, Frederick Coffin a Andrew Robinson.

2. Odpočinek od kamery. Agent Stantin byla první role Sidney Poitiera po deseti letech bez natáčení. Potvrdil svoji výbornou formu.

3. Město versus venkov. Nejen Sarah Jessica Parkerová v Sexu ve městě tvrdě narazila, když se jednou do přírody vydala v lodičkách od Manolo Blahnika. Ani kluci z města na tom nejsou v připravenosti na nástrahy přírody o mnoho lépe. Počkejte si na scény se zvířaty!

4. Příliš drsný název. Původně se měl film jmenovat The Mountain Kings (Králové hor). Nakonec bylo zvoleno brutální Shoot to kill. Film ale můžete najít i pod jinými názvy. V Británii se hrál jako Deadly Pursuit. Tamní kinaři si nechtěli rozhněvat diváky rozjitřené tehdejší drastickou událostí, kdy v Hungerfordu zabil střelec více než dvanáct lidí a další zranil. Bylo tedy potřeba vynechat slovo „shoot“ (střílet) z názvu. U nás byl také používán ještě titul Rukojmí pro vraha.

Napínavý a dobrodružný thriller Smrt v patách si vychutnejte v sobotu ve 22:20 hodin na Primě!

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 9. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a vyrazit, ale zároveň můžete mít pocit, že nejste připraveni. Možná nemáte pocit, že stojíte na dostatečně pevné půdě, abyste mohli udělat další krok. Nedovolte, aby vás tlak okolního světa posunul někam, kam nejste připraveni jít. Jděte svým vlastním tempem a buďte tolerantní k těm, kteří se rozhodli jít svým tempem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.