Seriály a filmy

5. března 2015 12:00

Gabriela Gabrielová

Bony, ňáký bony? Dvojka kultovního snímku Bony a klid je tu!

Pamatujete na Romana Skamene alias Bínyho? Veroniku Jelínkovou alias Evičku? Mrkváče, Tuzex a samozřejmě bony? Dobrá zpráva pro všechny, komu tenhle biják zpříjemnil poslední léta před pádem bolševika. Můžete se těšit na jeho pokračování! V pátek ve 21:35 na Primě.

Kdo by si jedničku nepamatoval. Když v roce 1987 rozvířily nemastné neslané vody socialistické kinematografie Bony a klid, způsobily malý převrat. Jak by taky ne. Natočit film o veksláckém podsvětí, o kterém všichni věděli, ale režim na něj byl krátký, navíc vystavěný na skvělém scénáři Radka Johna, který mu vtiskl jedinečný šmrnc autenticity, to byl od Víta Olmera počin vskutku geniální. Jak moc obdobná premisa (ovšem již bez svižného rukopisu Johnova) zafungovala o sedmadvacet let později, to už je diskutabilní. Faktem ovšem zůstává, že Bony a klid se svého pokračování nakonec dočkaly a i kdyby v nás dvojka neměla vzbudit nic jiného než sentiment nad osvědčenými hláškami jedničky a pitoreskními osudy starých známých postav, stojí za to.

Co se linie příběhu týče, nelámal si Vít Olmer hlavu s přílišnou inovací. Vždyť proč vymýšlet něco nového, když to staré je už odzkoušené a funguje. A tak do Prahy opět přijíždí obrýlený mladík, shodou okolností zase Martin a shodou okolností zase z Mladé Boleslavi. Už sice neshání marky, ale jako zadlužený právě dostudovaný knihovník reprezentuje novou ohroženou skupinu své doby náchylnou padnout do spárů kriminálního podsvětí. A taky se tak samozřejmě stane.

Nemusíme čekat dlouho a Martin (Jakub Prachař) se seznamuje se starým dobrým Bínym (Roman Skamene), který už sice nekšeftuje s bonama, ale pořád ví, jak vydělat rychlý prachy. Do děje postupně vstupují všechny známé postavy z jedničky včetně původního Martina (Jana Potměšila).

Podívejte se na fotogalerii z natáčení:

Nečekejte atmosféru jedničky. Její plísňové džíny, barevné přelivy a diskotékové aranžmá 80. let jsou neopakovatelné. Ovšem originální repliky a kvalitní hudební aranžmá – tentokrát z pera Ondřeje Soukupa - zůstávají. Taky kritický pohled na neřesti společnosti je oběma snímkům společný, i když podvody s dotacemi, tunely a úplatky dvojky již přece jen nedosahují atraktivity a lehkosti veksláků jedničky.

Když se to vezme kolem a kolem, víte-li, co od nich čekat, nejsou Bony a klid 2 špatným filmem. Jen je musíte brát takové, jaké jsou – bulvární, groteskní, poněkud černobílé a naivní. Zkrátka olmerovské.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.