Seriály a filmy

2. května 2018 11:40

Centurion: akční thriller o jedné legendě

Obsah snímku třemi slovy? Syrová, válečná řežba. Samozřejmě je toho tu víc; například parádní akce, skvělé vizuální zpracování, jednoduchý, pochopitelný scénář... Ale kolem a kolem, je to řežba. Dívejte se v sobotu ve 22.20 na Primě nebo pak v neděli ve 22.40 na Prima MAX.

Herecké obsazení je znamenité. Správňácký Michael Fassbender (odkud ho znáte, vám připomeneme níže) je vyvažován němou divoškou Olgou Kurylenko (Bond girl z Quantum of Solace například), o níž zlí jazykové v souvislosti s touto rolí rádi prohlašují, že konečně našla ideální prostor pro sebevyjádření – roli beze slov, kde pouze hrozivě koulí očima a vrčí.

Ale abychom nebyli zlí; tento film je zajímavou ukázkou toho, že v jednoduchosti je někdy skutečně krása. Stojí nesporně na režisérově citu pro maximální krvavost a charismatických hercích – a pak je vlastně úplně jedno, že se tam hodinu a půl skoro nic neděje. Při jeho sledování vám to nebude vadit. Famózní kulisy a herecké nadšení hlavních protagonistů vás do snímku vtáhnou naplno a pozornost udrží celých 90 minut. Jak moc si z něj pak budete pamatovat, to je jiná otázka.

A kam že nás vyprávění zavede? Do hluboké historie roku 117, kdy jedna římská legie táhne až na sever Británie, aby splnila jasně znějící rozkaz – sprovodit ze světa místní divochy, krvelačné Pikty, a připojit jejich území k Římskému impériu.

Ač vystavěno na skutečné historické zápletce – Devátá legie Římského impéria tehdy na severu Evropy opravdu neobjasněně zmizela a i Piktové mají své reálné kořeny –, nečekejte bůhvíjak korektní, historicky přesné drama. O to režisérovi Neilu Marshallovi ani nešlo. Možná vás tedy budou do očí bít kostýmy, historické nepřesnosti (nad těmi se raději vůbec nezamýšlejte) či ony lepé děvy bojovnice, ale to všechno nechte stranou. Nechte se unášet obrazem a příběhem a budete napjatí až do konce.

Věděli jste, že...

  • Za scénář i režii filmu je zodpovědná tatáž osoba – Angličan Neil Marshall (režisér Soudného dnu, Psích vojáků, Pádu do tmy). Pracovně si ho nazval Devátá legie, což je historické označení tří tisíc vojáků Římského impéria, kteří se podle legendy vydali dobýt území dnešního Skotska a beze stopy zmizeli. Marshall sám k filmu říká: „Nemá to být historicky perfektní. Vzal jsem legendu a rozhodl se ji trochu rozvést... je to spíš takový akční thriller.“
  • Natáčení započalo na konci února roku 2009. Filmovalo se na několika lokacích ve Skotsku a v lesích nedaleko Londýna. Za sedm týdnů bylo vše hotovo a téměř přesně rok poté (březen 2010) byl snímek poprvé představen veřejnosti na filmovém festivalu South by Southwest v americkém Texasu.
  • Nemůžete si dosadit za jméno hlavního hereckého představitele Michaela Fassbendera tvář? Vězte, že Michaela dobře znáte. V sérii X-Men ztvárnil Erika Lensherra – mladého Magneta, ve sci-fi Prometheus androida Davida, v Hanebných parchantech lieutenanta Archie Hicoxe a třeba v biografickém dramatu Steve Jobs nikoho menšího než Steva Jobse.
  • Podmínky, ve kterých se natáčelo, rozhodně nebyly procházkou růžovým sadem. Jeden z herců je odnesl omrzlinami, jiný v důsledku podchlazení musel přestat kouřit.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.