9. června 2015 09:00
Gabriela GabrielováChráněná krajinná oblast Broumovsko – ideální místo pro váš výlet
Území Broumovského výběžku ležícího severně od Náchoda bylo vyhlášeno za CHKO Broumovsko. Důvodem je pestrost a zachovalost krajinného rázu podhorské oblasti, bohaté zastoupení rostlinných a živočišných druhů i tradiční struktura osídlení s jedinečnými stavbami lidové i sakrální architektury.
Adršpašsko-teplické skalní město je jedno z největších a nejdivočejších ve střední Evropě, s věžemi dosahujícími výšky 100 metrů. Skalním městem vedou dva turistické okruhy – Teplické skály a Adršpašské skály. Tato dvě skalní města spojuje tzv. Vlčí rokle. Skály nabízejí četné lezecké terény.
Broumovské stěny jsou jako stvořené pro ty, kteří si chtějí v klidu vychutnat krásy přírody a daleké výhledy z tohoto skalnatého hřebene. Nedaleko osady Slavný stojí tzv. skalní hřiby, vyhledávaným výletním cílem jsou také barokní kaple s půdorysem ve tvaru hvězdy a stylová restaurace chata Hvězda. Hranici Broumovské kotliny s Polskem tvoří lesnatý hřeben Javořích hor. Na jeho nejvyšším vrcholu, Ruprechtickém Špičáku (880 m n. m.), stojí jedna z mnoha rozhleden našeho regionu.
V Broumově se nachází nově zrekonstruované benediktinské opatství sv. Václava. Klášter byl založen ve 13. století mnichy řádu sv. Benedikta, nejstarším mnišským řádem západního křesťanství. V 17. století byl klášter přestavěn do dnešní barokní podoby italským stavebním mistrem Martinem Alliem z Lowenthalu a architekty Kryštofem Dientzenhoferem a jeho synem Kiliánem Ignácem.
Kraj Boženy Němcové
Známé Babiččino údolí se zámkem Ratibořice je zejména v létě hojně navštěvovaným turistickým cílem. Příroda okolo řeky Úpy láká klidným prostředím a historickými budovami z dob mládí Boženy Němcové. Postavy z její knihy Babička jsou k vidění vždy v červnu a v adventním čase při tradiční akci „Oživlé Ratibořice“.
Součástí údolí je empírový zámek Ratibořice. Historické interiéry přibližují 19. a počátek 20. století, v zámku jsou soustředěny pozoruhodné obrazové kolekce, grafika, sklo, porcelán, nábytkové sestavy a další předměty z 19. století. Nedaleko odtud v České Skalici můžete navštívit i Barunčinu školu a muzeum Boženy Němcové.
U České Skalice navštivte také „moře východních Čech“ – vodní nádrž Rozkoš, která je rájem především pro vyznavače vodních sportů a pro rybáře.
Nedaleko Náchoda se nachází i renesanční Nové Město nad Metují. Místní zámek je ukázkou adaptace historického objektu na moderní bydlení a zároveň ukázkovým příkladem spojení historické a novodobé výzdoby i zařízení. Na objekt navazuje zámecká zahrada s unikátním dřevěným krytým mostem.
Oblíbeným výletním místem mezi Náchodem a Novým Městem je hluboce zaříznuté údolí řeky Metuje nazývané Peklo. Známá výletní restaurace Peklo s motivy čertů na soutoku Metuje a Olešenky je postavena podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.
Polské příhraničí
Národní park Góry Stolowe
Park navazuje na pískovcové skalní oblasti Broumovska. Góry Stolowe jsou atraktivním územím s četnými skalními útvary, hlubokými soutěskami, skalními bludišti a vyhlídkami. Národní park disponuje hustou sítí turistických stezek pro pěší i cyklisty, v zimě jsou zde (stejně jako na české straně území) udržovány stopy pro běžecké lyžování.
Szczeliniec Wielki (919 m n. m.), Szczeliniec Maly
Dvouvrcholový Szczeliniec je nejvyšším vrcholem národního parku. Jedná se o mohutnou stolovou horu o rozloze zhruba 600 x 300 m se skalním městem ohraničenou vysokými pískovcovými stěnami. Z mnoha vyhlídek na okrajových skalách se nabízejí rozhledy do širokého okolí.
Skalní město Bledne Skaly (852 m n. m.) se nachází na hoře Skalniak (915 m n. m.). Jedná se o bludiště rozsedlin mezi skalními bloky, kterým vás provede značená prohlídková trasa.