Seriály a filmy

26. prosince 2015 01:00

Iva Kropáčková

Co bude příští rok dražší, a co zlevní? PŘEHLED i tipy, jak (ještě víc) ušetřit

S příchodem nového roku si za něco připlatíme, něco naopak zlevní. Ta pozitivní zpráva se týká například elektřiny. Kdy ale budeme mít po zaplacení některých nákladů na domácnost či provoz auta hluběji do kapsy?

Nejdřív začneme těmi pozitivními zprávami. Vypadá to, že budeme platit méně za energie. Větší pokles cen se přitom očekává u plynu. Podle odborníků to ale nebudou nijak zásadní změny, ceny už se na nižší úrovni drží několik let a neměly by se zvedat, i když budou vyšší náklady na zabezpečení a kvalitu přenosové soustavy. Tvrdí to šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Dá se předpokládat, že ve výsledku zaplatíme na složenkách méně. "I přes mírné navýšení v regulaci je de facto při celkovém součtu pak snížení cen energií," řekla Vitásková. Jak se k takové informaci postavit a jak reagovat, pokud jde například o smlouvu s vaším dodavatelem? To zjistíte v tomto článku:

Ušetřete za energie ještě víc...

Za elektřinu i plyn ale můžete ještě víc ušetřit. Nejefektivnější úspora energií je změna dodavatele. Najděte toho nejvýhodnějšího dodavatele právě pro vás. Během minuty...

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

ZDRAŽÍ...

... VODNÉ A STOČNÉ

Pitná voda zdražila za posledních 25 let už víc než stonásobně. Ceny vodného a stočného stoupnou na většině míst republiky i v příštím roce. Například v severních Čechách se cena zvedne o dvě procenta, kubík vody bude stát 98 korun. V Blansku to bude po zdražení o 4 koruny méně. Opět tak porostou náklady domácností, firem nebo různých školních zařízení. Spolu se zvyšujícími se náklady na výrobu a distribuci vody za její zdražování může paradoxně také to, že lidé v Česku s vodou čím dál tím víc šetří. V následujících letech se přitom čeká ještě mnohem vyšší zdražování, a to až o 20 procent. Ministerstvo životního prostředí chce totiž v budoucnu zvýšit poplatky vodárnám za čištění odpadních vod.

... POVINNÉ RUČENÍ

Špatnou zprávu přinese rok 2016 i motoristům. Povinné ručení, které v posledních měsících stále zdražovalo, bude v růstu cen pokračovat. Za poslední dva roky zdražuje prakticky nepřetržitě. A špatná zpráva je, že tento trend bude pokračovat. Příčina je jasná. Pojišťovny potřebují pokrýt vyplácené náhrady škod. A dalšímu zdražování nahrává i chystané rozšíření působnosti povinného ručení, kdy by se oblast, na kterou se vztahuje povinné ručení, měla dále rozšířit a měla by zahrnovat i místa mimo komunikace. O kolik se vlastně zdraží, se zatím neví, podle odhadů by to mohlo být až o 10 procent. Průměrné pojistné vychází letos na 2 775 korun. Meziročně se tak navýšilo pouze o 30 korun. A to podle všeho nestačí. Nejvíc by se mělo zdražení asi dotknout víc bourajících a mladých řidičů...

Ušetřit můžete i na povinném ručení

Nicméně podle odborníků i zkušeností mnohých řidičů, kteří se ozvali svým pojišťovnám nebo porovnali ceny na internetu, lze na povinném ručení ušetřit významnou částku. Za stejných podmínek se mohou lišit nabídky povinného ručení až o 2–3 tisíce oproti ročnímu pojistnému například před 5 lety. Zkuste si porovnat aktuální ceny povinného ručení, pokud už několik let platíte stejnou částku. Budete překvapeni, jak se nabídky pojišťoven změnily a o kolik můžete platit míň. A navíc pro vás máme tipy, jak nastavit cenu povinného ručení co nejníž...

... STANICE TECHNICKÉ KONTROLY

Povinným ručením špatné zprávy nekončí. Kvůli zpřísnění požadavků na stanice technické kontroly zdražují i ony. A to až o třetinu, kvůli vyšším nákladům. Vše souvisí s novými opatřeními, jimiž chce ministerstvo dopravy bojovat proti autům ve špatném stavu.

Vše důležité pro řidiče najdete ve SPECIÁLU:

... NOVÉ BYTY

Ceny nových bytů podle developerů v příštím roce vzrostou průměrně o 6,6 procenta, v roce 2017 dokonce o další 4,9 procenta. Důvodem je zvyšování cen stavebních prací, velká poptávka (hlavně v Praze), ale i historicky nízký úrok u hypoték a jejich časté uzavírání. Zlevňovat se podle prý nechystá nikdo. Nicméně i tak realitní byznysmeni očekávají i příští rok velkou poptávku po bytech, a to hlavně díky nízkým úrokovým sazbám u hypoték, které by se prý zatím neměly výrazně měnit.

NÁŠ TIP: Uvažujete o hypotéce. Srovnejte si nabídky na trhu v online porovnávači hypoték...

... POZEMKY

Výrazně by se ale měla změnit cena pozemků, na kterých byste si chtěli postavit dům. "V současnosti platí daň v případě, že na pozemku ta stavba už stojí, nově v podstatě stačí, aby ten pozemek byl už zasíťován a při nákupu už budete platit DPH 21 procent, což skokově samozřejmě zdraží investice do stavebních parcel," vysvětluje Michal Koubek z Prima Rádce. Kvůli nové legislativě by podle odhadů mohla například běžná parcela pro výstavbu rodinného domu v hlavním městě (cca 800 m2) zdražit i o jeden milion korun. Týká se to ale vždy situací, kdy je prodávající plátcem DPH. Pokud budete kupovat pozemek od neplátce, kupní cena by se zvyšovat neměla.

Nicméně Ministerstvo financí od začátku tvrdí, že žádné velké změny novou legislativou nepřineslo, pouze vymezilo pojem "stavební parcela", aby se neobcházely již platné zákony. Z těchto pozemků se podle něj má normálně platit DPH už teď. "V zásadě se vždy jedná o pozemek, na kterém má být zhotovena stavba. Nově je výslovně definováno, že kvalifikaci určitého pozemku jako stavebního způsobí i například provedení stavebních prací (úpravy terénu, výkopy, přivedení inženýrských sítí atd.) na tomto pozemku, ale i v jeho okolí. Je třeba zdůraznit, že musí jít vždy o stavební práce (úpravy), které směřují ke zhotovení stavby na pozemku, o jehož dodání stavebníkovi se jedná. Na tomto základě je pak provedeno rozhodnutí, zda prodej konkrétního pozemku podléhá DPH, protože jde o stavební pozemek, nebo zda je prodej pozemku od daně osvobozen (například louka, pole)," je uvedeno v oficiálním prohlášení Ministerstva financí.

Podobné články

... ZÁLOHY NA POJIŠTĚNÍ

Všichni plátci zdravotního pojištění si od nového roku připlatí. A to bez výjimky. Zálohy se zvednou nejen zaměstnancům, za které platí zaměstnavatel, ale i soukromým podnikatelům. Ta změna vyplývá z platné legislativy a je na každém, aby si toto ohlídal. Zaměstnavatel není povinen o tomto informovat zaměstnance, nicméně to hlídá mzdová účtárna. P ro soukromníky je důležité i datum první splátky, aby neměli hned na začátku roku s pojišťovnou problémy. Pro osoby samostatně výdělečně činné a pro osoby bez zdanitelných přímů, to jsou ti, kteří tedy za sebe sami musí zaplatit i zálohy na zdravotní pojištění je první splátka té navýšené zálohy do 8.2. 2016. Na začátku roku je tak praktické zavolat si do vaší pojišťovny, nebo se podívat na její webové stránky. Aktuální sazby záloh by tam měly být zveřejněné. Přehled, jak se výše záloh na zdravotní pojištění změní, vidíte i v následující tabulce:

Rok20152016
OSVČ1 797 Kč1 823 Kč
Zaměstnanci1 242 Kč1 337 Kč
Osoby bez zdanitelných příjmů1 242 Kč1 337 Kč
Platba pojistného státem845 Kč870 Kč

Živnostníci i drobní podnikatelé si navíc připlatí i na sociální pojištění, i tady se zvednou minimální zálohy. Celkem si podnikatelé připlatí 660 korun.

Prima Rádce je na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.