Cooltovní Rambo jde poprvé do akce tento pátek

Těšte se na pořádnou akční rotyku! Jízda třemi krvavými díly ramba začíná na Primě tento pátek ve 20.15.

Vietnam byl peklo, ale návrat domů se ukáže být ještě hustější zkouškou ohněm. Prima uvádí první tři díly tragického kruťase Ramba.

Jen pro případ, že byste o Johnu Rambovi nikdy neslyšeli: tenhle veterán vietnamské války se po letech bojů vrací zpátky domů. Nachází zde však pouze nepochopení, je zatčen pro vykonstruovaná obvinění a v lesích svede nelítostný souboj se svými pronásledovateli...

Snímek je prvním dílem postupně-stále-více-krvavější-série (schválně čekujte počty mrtvých v různých filmech) a ve své době zažehl módní vlnu akčních bijáků plných kulometů, čelenek a upocených triček. Ač byly akční filmy v kurzu už během 70. let, soustřeďovaly se spíše na kung-fu a podobné úleťárny.

Rambo to nenávratně změnil!

Jedním z důvodů může být i to, že za pozadím Ramba stála kvalitní knížka. Snímek totiž vychází k románu First Blood z roku 1972, jenž napsal profesor americké literatury David Morrell. Inspirovaly ho k tomu prý příběhy jeho studentů, kteří prožili americký konflikt ve Vietnamu.

Zrovna tak i první Rambo se nesl v duchu postvietnamské deprese v americké kultuře. Spíše než bezmyšlenkovité akci Chucka Norrise (šmarja, ale nic proti, Chucku!) se totiž podobá promyšleným válečným depkám typu Lovce jelenů. S čímž souvisí i šokantní skutečnost, že v průběhu prvního Ramba zemře jediný padouch!

Nezapomeňte proto doplnit nezbytnou zásobu Vitamínu R už od tohoto pátku ve 20.15 na Primě!(a níže hoďte okem na další zajímavosti filmu).

Chcete vědět víc:

  • filmaři do hlavní role zvažovali Clinta Eastwooda, Michaela Douglase, Steva McQueena, Al Pacina, Johna Travoltu nebo Dustina Hoffmana!
  • Al Pacino roli odmítl, protože filmaři ignorovali jeho návrhy udělat z Ramba psychopata…
  • Sylvester Stallone nesnášel první sestřih filmu; následně se snažil skoupit práva a snímek zničit
  • jméno "Rambo" pochází ze stejnojmenného názvu odrůdy jablek
  • slovo "rambo" je v japonštině překládáno jako "násilí"
  • v knižní předloze Rambo zemře
  • a proto byla natočena i verze filmu, v níž Rambo spáchá sebevraždu. Ještě že ji první diváci shledali příliš depresivní...
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.