Děda Potůček vás rozesměje i po čtyřiceti letech. Přesvědčte se o tom v sobotu

V sobotu se můžete od 12.25 na Primě pobavit u komedie Oldřicha Lipského Tři chlapi na cestách (1973). Film má svou starší sestřičku v podobě filmu a seriálu Tři chlapi v chalupě z 60.let. Ke všem napsal scénář Jaroslav Dietl, a to především pro tři hlavní postavy – dědu, otce a syna Potůčkovi.

Dědu již v prvním filmu ve svých čtyřiceti letech ztvárnil Lubomír Lipský a dědky už od sebe neodpáral. Hrál je často i na jevišti. Vzpomínal, jak jako mladý muž chodil pozorovat staré chlapy do hospody a odkoukal od nich grif s fajfkou. Ta pro něj byla tou nejlepší pomůckou, podle ní přizpůsobil i svou mluvu. Jeho syna a předsedu družstva hrál jen o dva roky mladší Jan Skopeček a vnuka Ladislav Trojan, mladší o sedm let než jeho filmový otec.

Tři generace Potůčků jsou už dávno světovým unikátem, o to zajímavějším, že se jejich protagonisté dožili v relativním zdraví požehnaného věku a navíc jim dodnes vydrželo přátelství. Na své Potůčky nedají dopustit. Kdysi díky nim dostávali od prodavaček podpultové zboží a diváci je v dopisech žádali, jestli by se nechtěli u nich na vesnici ujmout vedení družstva, anebo dělat svobodným maminkám tatínky. Jen Jan Skopeček si myslí, že nebýt Potůčka, možná by nehrál tolik postav zemědělců a dělníků.

Road movie a cestování v čase

Tři chlapi v chalupě někdo označuje za zemědělskou agitku, ale spíš jde o jakousi road movie, díky níž můžeme spolu s protagonisty cestovat v čase a podívat se, jak to počátkem sedmdesátých let vypadalo v Ouplavicích, tedy ve skutečnosti jihočeských Čepřovicích a Jiřeticích – tyto obce jsou od sebe vzdálené pouhý kilometr, ve Strakonicích, Velharticích, Klatovech, Domažlicích, v Lomu u Tachova, Čečkovicích a v Karlových Varech. Do filmu se dostal i pražský hotel Imperiál ve stylu art deco a jeho restaurace s pozdně secesní mozaikovou výzdobou na Poříčí.

Hrdinové příběhu jsou kromě Potůčkových další družstevníci z obce Ouplavice, kteří se vydávají na dvoudenní tematický zájezd po zemědělských podnicích. Dnešní divák ocení řadu retro záběrů, které bude vnímat možná tak trochu jako dokumentární film. Zároveň ho ale potěší skvělé výkony oblíbených herců. Patří k nim filmové manželské dvojice Karolina SlunéčkováJan Libíček, Stella Zázvorková - Vlastimil Brodský, Zdena HadrbolcováJaroslav Moučka i dvojice mladých nesmělých milenců Nadi Konvalinkové a Jiřího Schmitzera.

Tři chlapi vylepšili režisérův „profil“

Možná díky poněkud poplatným Třem chlapům na cestě si režisér Oldřich Lipský poněkud vylepšil kádrový profil a o rok později mohl natočit komedii Jáchyme, hoď ho do stroje!, a začít tak plodnou spolupráci s autorským tandemem z Divadla Járy Cimrmana Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem a posléze také pokračovat v někdejší spolupráci s Jiřím Brdečkou na nesmrtelných „kouscích“ – Adéla ještě nevečeřela a Tajemství hradu v Karpatech.

Na závěr si připomeňme alespoň dvě hlášky dědy Potůčka:

„Kdybych já dal na to, co mi ženský v životě vyčítaly, tak jsem dávno pod drnem.“

„Safra, dneska jsou holky jako břitva. Aby byl člověk rád, že už má po sezóně.“

Tři chlapy na cestách:

  • Rok výroby: 1973
  • Režie: Oldřich Lipský
  • Kamera: Vladimír Novotný
  • Hudba: Vlastimil Hála

(kov)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.