Seriály a filmy

4. února 2017 01:00

Iva Kropáčková

Dost za ně utrácíme, často ale končí v koši. Jak správně skladovat ovoce a zeleninu?

Řada z nás v uskladňování ovoce a zeleniny chybuje, a tím v podstatě zbytečně přicházíme nejen o dávku vitamínů, ale i o peníze. Jak tedy skladovat tyto potraviny správně?

I když se to možná nezdá, skladování ovoce a zeleniny má svá pravidla. Aby zůstaly tyto potraviny co nejdéle čerstvé a především pak zdravé a plné výživových hodnot, potřebují mít zkrátka své teplé, někdy vlastně dost chladné místečko. Ideální jsou nejrůznější sklepy či chladné spíže, pokud ale máte k dispozici jen lednici a kuchyňský stůl, poradíme, jak v takovém případě ovoce a zeleninu správně uchovávat...

Do ledničky nepatří

Chlad nesnášejí například citrusy nebo banány, vlastně obecně tropické ovoce. "Banán vůbec ne do ledničky, ten stačí mít v pokojové teplotě, klidně 15–20 stupňů a vydrží klidně týden," říká majitel velkoobchodu ovoce a zeleniny Michal Šandera. A dodává: "Zbytečně všechno dávat do ledničky je chyba, protože to ovoce začne daleko dřív hnít a odchází, musíte to vyhodit," varuje. Do lednice dávejte například jen nespotřebované zbytky k pozdějšímu konzumování – nedojedený ananas apod.Ze zeleniny potom do ledničky nepatří okurky, brambory, cibule nebo česnek. Chlad jim škodí, rychleji se zkazí, ztrácejí chuť a živiny.

Papriky také snesou teplotu až do 18 stupňů Celsia.

Co dávat raději do lednice

Chybu naopak děláme v tom, když necháme jablka vystavená v misce. "Jablka na delší uskladnění by měla být určitě v lednici, při teplotě 1–3 stupně Celsia," radí pěstitel jablek Robert Vyšata.

V lednici skladujte například i hroznové víno, meruňky, jahody (nejlépe se stopkou), borůvky, švestky - ideálně v keramické či plastové misce. A to maximálně 2 dny po nákupu. Pak už začínají plesnivět.

V lednici déle vydrží i listová zelenina, nicméně není to také nikdy na dlouhodobé skladování. Je třeba ji co nejdříve zpracovat a zkonzumovat.

Chlad snese také kořenová zelenina. A co dělat, aby dlouho vydržela? "Dát to do vody. Zamezíte tomu, že se bude scvrkávat. Jak nasákne vodu, tak zelenina daleko déle vydrží a nebo, co je úplně nejlepší, tak tomu se říká krechtovaná zelenina, což znamená, že ji máte v hlíně nebo se dává do písku," doporučuje zelinář Šandera.

Důležité je i to, co v lednici kam dáte, vedle čeho, a dokonce i v jakém obalu. Například mrkev byste neměli v lednici skladovat v těsné blízkosti jiné zeleniny, protože by mohla brzy zhořknout. Uchovávejte ji samostatně třeba v plastové nádobě.

Jak správně uspořádat potraviny v lednici? Ovoce a zelenina patří do spodních šuplíků, nad to syrové maso. V horní části by měly být mléčné výrobky a úplně nejvýš pak vařené pokrmy.

Jak chcete...

Takovým Švýcarskem mezi ovocem a zeleninou jsou rajčata. Ta můžeme skladovat klidně venku i v chladničce. Ovšem pozor, má to jedno zásadní pravidlo, podobně jako u mrkve: "Měla by se skladovat samostatně, odděleně od ostatního ovoce a zeleniny, protože na sebe hodně vážou plísně a to ostatní ty plísně chytá. Takže rajčata by se měla skladovat co nejvíc odděleně," uzavírá Michal Šandera.

Méně a častěji...

Závoveň ale platí i to, že problémům při skladování ovoce či zeleniny se vyhnete nejlépe tak, že budete nakupovat menší množství, ale častěji. To platí především pro plodiny prodávané v supermarketech, kde mohou být už také delší dobu (a chybně) skladovány.

Ve spolupráci s Kristýnou Vedralovou, reportérkou Zpráv FTV Prima

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy a další výhody od obchodníků. Srovnání kreditních karet online

Jak skladovat i jiné potraviny a další praktické tipy do kuchyně najdete také v tomto článku:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.