Hormony ve vejcích. Fakt, nebo mýtus?

Na Česko jako na odpadkový koš Evropy se o sobotním večeru zaměřili Reportéři na vaší straně. A že se z některých faktů člověku skutečně zvedá žaludek. Na iprima.cz jsme se zaměřili na nezbytnou součást velikonoční tabule, na vejce.

Jak si v obchodě vybrat prověřené vejce z českých kontrolovaných chovů? Pozor na záludnosti ve značení vajec. Tříděno a baleno v ČR neznamená, že bylo v Česku i sneseno.

Již brzy si spotřebitel stejně jako například u hovězího masa bude moci na internetu dohledat konkrétní chov, z něhož české vejce pochází i to, jaká nebezpečí mohou číhat ve vejcích z domácího chovu a jak s nimi bojovat. Poslechněte si náš rozhovor s Dagmar Tůmovou, předsedkyní představenstva Českomoravské drůbežářské unie a odbornicí na vejce.

V uplynulých týdnech opět přibylo diskusí na téma hormonů a antibiotik ve vejcích a v drůbežím mase. Dost lidí stále žije v domnění, že jsou nosnice krmeny právě růstovými hormony a antibiotiky, která následně přecházejí do vajec. Jak to je? Dagmar Tůmová se dušuje. „Používání růstových hormonů u nosnic a kuřat chovaných na maso je legislativně zakázáno a používání antibiotik je povoleno pouze k léčebným účelům, nikoliv jako podpůrný přípravek.

Když už jsou antibiotika k léčbě použita, musí být následně dodržena takzvaná ochranná lhůta, během níž jsou rezidua antibiotika odbourána a vyloučena z organismu a během níž se vejce nebo drůbeží maso nesmí uvádět do tržní sítě.

Rychlý růst brojlerů a vysoká snáška vajec, na které často spotřebitelé poukazují, jsou výsledkem šlechtění a krmných směsí. Konzumace vajec a drůbežího masa je z tohoto pohledu naprosto bezpečná.“

Vejce z Polska největším postrachem

Z Polska se sice do ČR již vejce mohou dovážet, dokázali tam stejně jako naši zemědělci dostát předpisu EU a z hlediska welfare zmodernizovat klecové chovy nosnic. I jejich drůbež tak má víc prostoru k životu. Co je ale pro nás méně přijatelné, je nižší cena vajec, než za jakou prodávají čeští zemědělci. Ti polští si ji mohou dovolit stlačit tím, že neplatí zdravotní a sociální pojištění. Jejich vláda je od nich osvobodila, a mají ještě řadu další benefitů, které je zvýhodňují a našim producentům tím snižují konkurenceschopnost,“ řekl iPrima.cz Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. „V menších koncentracích a na malých rodinných farmách se často zkrmují i zbytky z kuchyní, což je u nás z veterinárního hlediska nepřípustné. Takový odpad může být plesnivý, shnilý a podobně. Nikdo tak přesně neví, čím bylo zvíře krmeno, což s ohledem na lidské zdraví pozbývá potřebné záruky kvality. “

Skandály neskandály, do ČR se stále ve velkém dovážejí vejce z Polska, ale i z Německa či ze Slovenska. Nejvíce však právě z inkriminovaného Polska za dumpingové ceny.

Přitom jak vyšlo najevo, produkce vajec v ČR stále roste. Chovatelé nyní předpokládají, že se zvýší natolik, že bychom už nemuseli dovážet ze zahraničí vejce žádná a všichni spotřebitelé by byli zcela uspokojeni. Jen pro zajímavost, v březnu se v Česku o dostatek vajec zasloužilo na 6 milionů tuzemských nosnic.

Pravdou zůstává, že našinec i přes aféry s plesnivými vejci, s vejci z nevyhovujících chovů a podobně stále nakupuje podle ceny a jen malá část obyvatel vybírá na pultech potraviny podle kvality.

„Je dobré také zdůraznit, že pokud spotřebitel bude kupovat vejce s označením CZ, podpoří nejen hrubý národní důchod, zaměstnanost, ale má i možnost kontroly. Pokud spotřebitel nevěří kvalitě výrobku, může se informovat, a naše autority zodpoví dotazy. Pokud kupujeme vejce či jiné výrobky ze zahraničí, musíme věřit jen doprovodným dokladům, ale nemůžeme se o tom přesvědčit,“ podotýká k tématu Dagmar Tůmová.

Užívejte si tedy nejen o Velikonocích především českých vajec. Stále platí, že vejce jako takové je nejlevnější a dobře stravitelná živočišná bílkovina s vysokým obsahem vitamínů, minerálních látek a nenasycených mastných kyselin.

CO UKAZUJÍ KÓDY NA VEJCÍCH

První číslice označuje způsob chovu nosnic:

1 – vejce nosnic ve volném výběhu

2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce)

3 – vejce nosnice v klecích

0 – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO)

Kód původu vajec:

CZ – Česká republika

SK – Slovensko

PL – Polsko

DE – Německo

NL – Nizozemí

ES – Španělsko

LT – Litva

Poslední čtyřčíslí:

Např. „1234“ značí registrační číslo chovu

Povinné údaje na obalech:

  • jméno nebo adresa podniku, který vejce balil nebo nechal zabalit
  • rozlišovací číslo třídírny např. „CZ 123“ – je přiděleno Státní veterinární správou a znamená schválení provozovny, která vejce třídí a balí. (To však neznamená, že původ vajec je z téhož státu!)
  • třídu jakosti a hmotnostní skupinu
  • počet balených vajec
  • datum minimální trvanlivosti spolu s doporučením patřičného skladování vajec třídy A
  • metoda chovu nosnic u třídy A
  • vysvětlení významu kódu producenta

Podívejte se jak vypadají moderní vejce. I v Česku už jsou k mání vejce bez skořápek. Z českých vajec, od českého výrobce.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.