Seriály a filmy

17. března 2020 17:27

Takhle přicházejí básníci o iluze? Podívejte se, co dnes dělají hrdinové oblíbeného filmu

Při natáčení filmových básníků se odehrálo také nejedno drama – Pavel Kříž a David Matásek se kupříkladu museli vypořádat s nářezem od bodyguardů i policistů! Co hrdinové romantických komedií provedli? Na film se podívejte v sobotu 21. března ve 21.35 na Primě.

Když režisér Dušan Klein v roce 1982 dotočil film Jak svět přichází o básníky, reálně hrozilo, že světlo světa nikdy nespatří. Při schvalovací projekci to vypadalo jako na pohřbu. Přestože se jednalo o komedii, nikdo ze soudruhů se během promítání ani jednou nezasmál. Kritika byla zdrcující. V té chvíli si ani ve snu nepomyslel, kolik pokračování jeho „básníci“ nakonec jednou budou mít.

Složitá cesta do kin

Z nejvyšších míst byl vydán pokyn, že se o prvním díle Básníků nesmí nikde psát a dělat mu jakákoliv propagace. „Paradoxně tím zajistili tu nejlepší reklamu. Mezi lidmi se to rychle rozkřiklo a každý to chtěl vidět,“ prozradil s odstupem let režisér Klein.

Národ si film okamžitě oblíbil a žádal pokračování. Tehdejší garnituře, která rozhodovala o tom, co se bude a nebude točit, nezbývalo nic jiného než dát všemu zelenou. A tak vznikla dvojka, která nesla název Jak básníci přichází o iluze. Největší radost z toho měli hlavní představitelé: Pavel Kříž s Davidem Matáskem, které pojilo dlouholeté přátelství. Předchozí natáčení pro ně znamenalo nejen premiéru před filmovou kamerou, ale také jeden velký mejdan.

„U produkce jsme si vymodlili, abychom na noc mohli zůstávat v Mělníku, kde se natáčelo. Zajistili nám tedy hotel a my večer vyráželi do světa. Jednou jsme přišli do vinárny, tam nás ale bodyguardi odmítli pustit, že prý v čemkoliv jiném ano, jen v džínách prostě ne. My ale nic jiného neměli. Tak jsme se vrátili na pokoj, oblékli se do pyžama a do podniku zašli znovu. Táhli jsme to až do zavíračky, až nás ti hoši vyhodili ven. Nám se to nelíbilo, tak došlo ke strkanici a dostali jsme pár pohlavků. To jsme si ale nenechali líbit, tak jsme zavolali policajty. Ti přijeli, a ještě nám jich pár přidali. Druhý den z nás maskérky měly radost,“ popsal jeden za zážitků Matásek.

Těžké začátky básníků

Postavy Štěpána Šafránka a Kendyho měla přitom původně ztvárnit ostřílená dvojice Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý. Režisér Klein se na poslední chvíli rozhodl pro změnu. Byl to risk, neboť Kříže s Matáskem v té době nikdo neznal, ale vyplatilo se. „Kluci byli neokoukané tváře a zároveň velcí kamarádi, kteří na place společně působili věrohodně. Do natáčení se zapojili, i když to jako studenti maturitního ročníku měli zakázané. Dostali pak za to trojku z chování,“ zavzpomínal s úsměvem Dušan Klein.

Útěchou jim mohl být alespoň honorář, který za „básníky“ zinkasovali. Za jeden natáčecí den měli 120 korun. Kříž si tak za celý film vydělal 2400 korun, Matásek měl o čtyři stovky méně. „Dnes to zní směšně, ale tenkrát to byly peníze. Zvlášť pro ně, kluky, co ještě studovali,“ dodal režisér.

Co dělají dnes hrdinové filmu Jak básníci přicházejí o iluze?

Jeskyňka – Adriana Tarábková (Romanová)

Režisér Klein ji objevil v časopisu Dívka, kde vyhrála soutěž Tvář měsíce. Herectví už dávno pověsila na hřebík, ve filmu se naposledy objevila před šestadvaceti lety a od té doby se návratu před kamerou brání. Založila firmu na obalové materiály, ale jak sama říká, největší štěstí pro ni znamená šťastná rodina. Jejím manželem je slovenský fotbalový boss Zdeno Roman.

Mireček – Joseph Dielle

Do filmu se dostal díky autorovi námětu Ladislavu Pecháčkovi, který přišel s nápadem, že si v Básnících zahraje i africký spolužák. Výběr padl na Josepha z Konga, který dokončil studia na FAMU a ve své zemi se stal uznávaným režisérem. „S nabídkou souhlasil pod podmínkou, že mu bude nahrazen plat. Konžský režisér coby československý herec byl moc dobře honorovaný,“ uvedl s úsměvem režisér. Po natáčení se „Mireček“ vrátil do své rodné vlasti, kde udělal slušnou kariéru. Nejdříve působil v politice, ale pak se vrátil do kumštu, kde se vypracoval až na ředitele tamního televizního impéria. S manželkou Josefinou má několik dětí a vnoučat. Česky dnes neumí už ani slovo.

Vendulka Utišitelka – Eva Jeníčková

Pár měsíců před revolucí v roce 1989 zamířila do USA, kde pokračovala v herecké a taneční kariéře. „Na Československo jsem neměla moc hezké vzpomínky. Nacisti sebrali a zavraždili mého dědečka, tajemníka prezidenta Masaryka, komunisti nám po válce ukradli dům,“ zavzpomínala Eva. Za velkou louží se jí dařilo, získala angažmá v divadle v Los Angeles, objevila se v některých filmových projektech, a dokonce spolupracovala se známými zpěváky, včetně megahvězdy Michaela Jacksona.

Za oceánem si našla svého prvního manžela, Marka Mikitu, synovce legendárního kanadského hokejisty se slovenskými kořeny. Po osmi letech však přišel rozvod. Lásku pak našla v Čechách, když přijela natáčet pokračování filmu Sněženky a machři po pětadvaceti letech. Zamilovala se do režiséra Viktora Tauše, který byl o devět let mladší. Následovala svatba, ale ani druhé manželství neskončilo šťastně. Tauš ji vyměnil za herečku Kláru Melíškovou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.