Seriály a filmy

2. dubna 2015 12:38

Gabriela Gabrielová

Jeden z nich je vrah… Jenže kdo???

Neobvykle temná kriminálka z roku 1970 v hlavní roli s Jiřím Adamírou a pod taktovkou Dušana Kleina. Pro fandy českého filmu chystáme na úterní večer opravdový bonbonek. Nezapomeňte si pustit Primu v sobotu ve 12:10.

Na úvod snad neprozradíme moc, když řekneme, že na otázku v titulku možná nebude znát odpověď ani po skončení filmu, jelikož tvůrci se rozhodli pro na tu dobu poněkud odvážný formát lehce otevřeného konce. Ale vezměme to hezky od začátku.

Hlavní roli vyšetřovatele Hájka zde ztvárnil Jiří Adamíra, a když opět trochu kuriózně vlastně nic nevypátrá, herecký výkon podává vynikající. Zdatně mu sekunduje policejní lékař Bohuš Záhorský, pro něž to také nebyla úplně typická role. Filozofické debaty mezi oba kolegy dodávají filmu další neobvyklý rozměr, který by člověk v ostatních tradičních socialistických kriminálkách jen těžko hledal.

Dalším netradičním aspektem, který je zde patrný v mnohem větší míře než v jakékoli jiné detektivce, je psychologický nátlak jako hlavní a vlastně jediný nástroj vyšetřování policie, ne nepodobný tomu, jaký kdysi používali opravdoví vyšetřovatelé StB.

Základní zápletka ničím neobvyklá není. Kriminálník Marek (Jiří Holý) vezme na sebe u soudu vinu i za své spolupachatele – řidiče Krásu (Bohumil Šmída), Jelínka (Josef Somr), Hesse (Zdeněk Kutil) a referenta ministerstva kultury Nováka (Ilja Prachař). Společně si „přivydělávali“ pašováním uměleckých předmětů. Výměnou za to mu tito čtyři slíbí, že po dobu, co bude ve vězení, budou finančně podporovat jeho ženu a děti.

Nejdřív všechno klape, jenže pak se manželka Marka nešťastně zamiluje, spáchá kvůli své lásce sebevraždu a Markovy děti jsou poslány do dětského domova. Po čtyřech letech vychází Marek z vězení, zjišťuje stav věcí a nevěda pravé příčiny, myslí si, že ho kamarádi podrazili. Jako prvního vyhledá Hesse a při rvačce ho nešťastnou náhodou zastřelí. Jeho tělo i s autem spustí do Slapské přehrady a o tom, co udělal, informuje ostatní členy gangu. Ti ze strachu souhlasí, že mu budou měsíčně platit jakési výpalné.

Všechno funguje až do chvíle, kdy je v přehradě objevena mrtvola Hesse a Marek je samozřejmě jedním z hlavních podezřelých. Není se co divit, že ze strachu, aby nebyl dopaden a neprozradil své kumpány a jejich účast na pašování obrazů, jeden z nich vnikne v noci do jeho bytu a zabije ho kladivem.

Otázkou – pro vyšetřovatele Hájka i pro nás – ovšem zůstává, kdo z těch tří to byl?

Věděli jste, že…

  • Režisér Dušan Klein (*1939) je původem ze Slovenska a kvůli svému židovskému původu byl jako dítě vězněn v koncentračním táboře Terezín.
  • Jako čerstvý absolvent FAMU natočil v roce 1964 svou celovečerní prvotinu - kriminální psychologické drama Místenka bez návratu - a následující léta jeho tvorby byla charakterizována podobnými ponurými psychologickými detektivkami (viz například Jeden z nich je vrah).
  • Pak ale jakoby si řekl, dost bylo dramat, přesedlal na žánr přesně opačný a pod jeho taktovkou vznikly postupně všechny komedie o Básnících: Jak svět přichází o básníky (1982), Jak básnící přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987) a novodobá pokračování Konec básníků v Čechách (1993) a Jak básníci neztrácejí naději (2003). Z dalších jeho nadčasových snímků stojí za zmínku třeba Dobří holubi se vracejí (1988) či Vážení přátelé, ano (1989).

Nezapomeňte si pustit Primu v sobotu ve 12:10

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 9. 2023

Experimenty kombinující kreativitu a technologie mohou vést k možnostem zvýšení vašich příjmů. Jste vnímaví k novým nápadům a ochotní vynaložit úsilí, abyste je využili ve svůj prospěch. Pravděpodobně objevíte nové talenty, o kterých jste nevěděli, že je máte. Tento den je vhodný k tomu, abyste se přihlásili do kurzu, navštívili přednášku nebo vyhledali doučování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.