Seriály a filmy

1. července 2015 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: Co je vhodné udělat v ČERVENCI

Začaly letní prázdniny, dětské tábory, výlety, dovolené na chalupě nebo u moře. Tady najdete nejen tipy na dovolenou, ale vše, co je vhodné udělat v červenci...

Zkontrolujte ceny, které platíte za energie

V létě jen málokdo asi myslí na vytápění v zimě, nicméně pokud topíte plynem nebo elektřinou, teď je nejvyšší čas na srovnání cen dodavatelů a případné sjednání nové smlouvy. Přechod k výhodnějšímu dodavateli vám ušetří tisíce korun ročně, ale může trvat až několik měsíců (smlouvy jsou většinou uzavírány s výpovědní lhůtou na tři měsíce) a pokud chcete stihnout vše do začátku další topné sezony, červenec je opravdu nejzazší termín.

Pokud máte klasickou smlouvu na dobu neurčitou, nejste u svého dodavatele vázáni na pevnou dobu – odejít můžete prakticky kdykoliv. Počítejte ale s tím, že převod trvá většinou 3–5 měsíců (záleží na dodavateli a zejména výpovědní lhůtě). Máte-li smlouvu na dobu určitou, termín pro podání oznámení o ukončení smlouvy je navíc zapotřebí pořádně ohlídat. Nepodáte-li ho totiž včas, smlouva u stávajícího dodavatele se zpravidla automaticky prodlouží o další smluvní období. Pokud byste chtěli smlouvu na dobu určitou ukončit předčasně, hrozí sankční poplatky. Alternativou také může být sjednání nového produktu (tarifu) u stávajícího dodavatele. Takzvanými retenčními nabídkami se energetické společnosti snaží své stávající klienty udržet. I tak se dá získat nižší cena elektřiny nebo plynu, a to bez procesu změny dodavatele.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu. Pokud potřebujete poradit, jak a jestli můžete právě vy smlouvu ukončit, případně upravit, zeptejte se přímo našich odborníků na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

Zkontrolujte si platnost cestovních a dalších potřebných dokladů, nachystejte lékárničku

Pokud do zahraničí jedete až v srpnu nebo v září, ještě je čas. Na nový pas se čeká měsíc. Pokud budete chtít cestovní doklad vyhotovit dříve, zaplatíte vyšší poplatek (1500 místo 600 korun) a bude vám platit pouze šest měsíců. Zažádat musíte osobně, stačí vám s sebou jen platná občanka. Fotografii pořídí úředník na místě. Nezapomeňte nechat vyhotovit pas i vašim dětem (stojí 100 korun, resp. 1000 korun při žádosti o dřívější vydání).

Pokud berete pravidelně léky, přesvědčte se, že budete mít s sebou zásobu, případně si s předstihem naplánujte cestu k lékaři pro recept. Nakupte si i další potřebné přípravky a zdravotnické potřeby do cestovní lékárničky, jako jsou náplasti, léky proti průjmům, horečce, spáleninám, dezinfekce atd.

SPECIÁL: Letní dovolená 2015

  • tipy na cestu (nejen) do Chorvatska
  • cestovní pojištění
  • jak řešit problémy v zahraničí
  • kdy a kde vyměnit valuty, ...

Kontrola platnosti platební karty, peníze na dovolenou + výměna

Do zahraničí už není nutné jezdit s velkým množstvím valut. V řadě zemí i tamních obchodů lze jednoduše platit kartou. Směnný kurz při bezhotovostních platbách bývá výhodnější. Odborníci doporučují vzít s sebou minimálně dvě platební karty a schovat je na různých místech. Zkontrolujte si ale také ještě před dovolenou, jestli vám nekončí platnost, abyste nebyli při placení pak nepříjemně překvapeni. S sebou stačí vyměnit valuty na drobné platby, jako je parkování či spropitné. Výběry z bankomatu bývají zpoplatněné nemalou částkou, lepší vybírat vyšší částky najednou než nižší částky vícekrát. Aktuálně toto doporučení ale neplatí pro dovolenou v Řecku. Tam si kvůli tamní situaci raději vezměte hotovost, není jisté, že v bankomatech budou peníze, i někteří obchodníci odmítají teď platební karty.

Podobné články

Šikovným řešením na dovolenou v cizině může být i kreditní karta, u níž můžete získat při každém nákupu výhodné slevy, bonusy a až 2 procenta z utracené částky zpět. Pokud o ní uvažujete, podívejte se na přehled kreditních karet online a vyberte tu nejvýhodnější pro vás.

Kupte si krém proti sluníčku

Pokud ještě nemáte, pořiďte si krém na opalování. I přesto, že opalovací krém (či sprej, mléko, olej) je ve většině případů automatická součást letního vybavení, ne vždy platí, že koupený výrobek je vhodný právě pro vás. Pro účinnou ochranu před nebezpečnými UV paprsky byste měli znát fototyp své kůže (který určuje, jak dlouho můžete být na slunci, než se spálíte) a podle toho vybírat krém. A pro určení správného ochranného faktoru v dané situaci také můžete vycházet z toho, jak dlouho chcete na slunci pobývat. Jedná se o to, že podle doby, jak dlouho se hodláte slunit, a podle toho, jak dlouho vydrží vaše kůže na sluníčku bez spálení, vypočtete ochranný faktor. Jak určit svůj fototyp i správný ochraný faktor (a další praktické informace) zjistíte zde: Ochrana před UV zářením: Jak vybrat v obchodě správný opalovací přípravek?)

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

Sjednejte cestovní pojištění

Jedete na zahraniční dovolenou? Sjednejte si cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu, nebo i v den odjezdu (respektive i z místa dovolené, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete-li na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.

>>> Srovnání cestovního pojištění <<<Úrazové/životní pojištění

O prázdninách se také stává hodně úrazů, a to jak doma, tak například na hřištích, cyklostezkách či dětských táborech. Pokud ještě nemáte, zauvažujte o úrazovém pojištění (dětí i rodičů). Odborníci Prima Rádce případně pomohou smlouvu nastavit přesně podle vašich potřeb...

Podobné články

Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88 (3 klíčoví a spousta virtuálních), a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

Stáhněte si do mobilu šikovné aplikace na léto a dovolenou

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme vám několik letních mobilních aplikací, které vám usnadní například plánování cesty do zahraničí nebo hledání míst na koupání:

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace: Kde se koupat

Aplikace pro vodáky: Sjízdnost řeky, jezy, kempy

Aplikace Hrady a zámky

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

Aplikace: Co zabalit na cestu

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

Nová zelená karta ve schránce? Porovnejte cenu povinného ručení

Změna podmínek smlouvy povinného ručení nebo přechod k jiné pojišťovně se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou...

>>> Srovnání povinného ručení <<<

Blíží se konec fixace hypotéky? Zjistěte, jestli můžete platit míň

Bude-li vám končit sjednaná fixace hypotéky, porovnejte si nabídky bank na trhu. S procesem přechodu k jiné bance nebo změny podmínek u stejné je třeba začít už několik měsíců dopředu.

>>> Refinancování hypotéky: Srovnání <<<

Podobné články

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.