Seriály a filmy

1. ledna 2016 01:00

Iva Kropáčková

KALENDÁŘ spotřebitele: Tipy, co je vhodné udělat v LEDNU

Připravili jsme pro vás praktický PŘEHLED toho, co je vhodné udělat nebo zkontrolovat v lednu...

1. Topná sezona je v plném proudu. Zjistěte, jak můžete šetřit za energie

Během topné sezony máte šanci ušetřit značnou část peněz. A to jak snížením spotřeby díky úsporným návykům, tak správným nastavením distribuční sazby elektřiny nebo snížením plateb díky přechodu k levnějšímu dodavateli.Na Prima Rádci můžete srovnat ceny u všech dodavatelů elektřiny a/nebo plynu v ČR. Je jich více než 60, konkurence je obrovská. Zde si můžete vše v klidu domova a během několika minut srovnat a případně hned objednat změnu, se kterou vám zdarma pomůžeme.

>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<

Spoustu úsporných tipů na topnou sezonu najdete v tomto článku:

Pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, jaký je pro vás nejvýhodnější nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.

2. Nová pravidla pro rozúčtování tepla

Od ledna také začne platit nová vyhláška ministerstva pro místní rozvoj, kterou se po 14 letech mění podmínky rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro bytový dům. Změna ve vypočítávání faktur se dotkne stovek tisíc českých domácností. Jednou z hlavních novinek je změna limitů pro rozdíly v celkových nákladech na vytápění přepočtených na jeden metr čtvereční započitatelné podlahové plochy jednotlivých jednotek (bytových i nebytových). Dosud platné limity 40 procent nahoru i dolů jako největší možná odchylka od průměrných nákladů celého domu, které platí dnes (a budou použity i pro rozúčtování roku 2015), se změní tak, že nejnižší účtované náklady by měly být nejméně ve výši 80 procent průměru domu na metr čtvereční a nejvyšší by mohly dosáhnout dvojnásobku průměru. Takto upravené limity, tedy -20 % a 100 %, omezí podle odborníků možnosti, aby se obyvatelé některých, zejména „středových“ bytů nechali vytápět od svých sousedů a platili výrazně méně, než pro dosažení určité teploty ve svých bytech skutečně spotřebovali. Cílem nové vyhlášky je spravedlivější rozúčtování nákladů a srovnatelné podmínky tepelné pohody ve všech bytech, bez ohledu na jejich polohu, v rámci objektu.

3. Kotlíková dotace, dotace na zateplení či solární panely

Pokud chcete vyměnit starý kotel za nový způsob vytápění, můžete využít tzv. kotlíkovou dotaci. Ovzduší je znečištěné, v řadě případů za to můžou i staré nevyhovující kotle na uhlí či dřevo, které do roku 2022 musí z domácností zmizet úplně (resp. týká se to kotlů 1. a 2. emisní třídy). Podle odhadů jich je po republice ještě více než 350 tisíc. Pokud i vy ještě máte doma starý kotel a čeká vás jeho výměna, máte šanci získat příspěvek na jeho pořízení. Už v prosinci měli první zájemci možnost zažádat o dotaci na výměnu starého kotle za nový, v řadě krajů se ale přijímání žádostí spustí až teď v lednu, či ještě později. Sledujte proto informace z vašeho kraje, kdy budete moci právě vy zažádat. Podrobné informace o podávání žádostí najdete v tomto článku:

Během ledna i celého roku lze také žádat o dotaci v programu Nová zelená úsporám, která poběží kontinuálně ještě několik let. Příspěvky lze získat na zateplování či výměnu oken, stavbu nového pasivního domu či instalaci fotovoltaických panelů na střechu.

4. Přiznání k dani z nemovitých věcí

Pokud vlastníte byt, dům či pozemek a došlo k určitým změnám, které jsou tzv. "rozhodné pro vyměření daně" (např. změna rozlohy pozemku, přístavba, nabytí nové nemovitosti), nezapomeňte do konce ledna, resp. 1. února 2016 (31. ledna 2016 připadá na neděli, proto se termín posouvá) podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Přiznání se podává finančnímu úřadu, v jehož územním obvodu se stavba nebo pozemek nachází. Pokud k žádným změnán nedošlo, přiznání se nepodává, pouze by vám měla přijít v následujících měsících složenka či pokyny k zaplacení vyměřené daně, jejíž splatnost je pak na konci května.

5. Reklamace vánočních dárků?

Miliony dárků byly opět rozbaleny pod vánočními stromky. Taky se vám stalo, že vám byl některý malý, obdarovanému se nelíbí nebo se sešly hned dva stejné dárky, pro které se nenajde jiné uplatnění? Ještě během ledna řada prodejen nabízí možnost takové dárky vrátit. Není to ale jejich povinnost, naopak vstřícnost vůči zákazníkům. Jaké máte možnosti, pokud jde o vracení zboží, ať už jste ho koupili v kamenné prodejně či e-shopu, se dočtete v tomto článku:

6. "Období zimních pneumatik" – Kdy hrozí sankce?

Stále platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky, teď i kvůli počasí, meteorologové hlásí mrazy i sníh. Od začátku listopadu do konce dubna příštího roku musí mít auto zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo se dají vzhledem ke klimatickým podmínkám čekat. Nutné zimní pneumatiky tedy nejsou vždy a všude, nicméně pokud nejste skutečně příležitostný řidič, který může své cesty během zimy plánovat podle příznivého počasí, je vhodné zimní gumy na autě mít. Pokuty i problémy s vyplacením pojistky pak řidičům hrozí jen v případě, pokud bourali při jízdě na letních gumách v době, kdy byl na silnici sníh či náledí.

7. Aktualizace autopojištění

A autopojištění ještě jednou. Změna podmínek smlouvy povinného ručení nebo přechod k jiné pojišťovně se vyplatí řešit ve chvíli, kdy vám přijde výroční dopis od pojišťovny s předpisem nové ceny spolu se zelenou kartou. Pokud jste ji měli ve schránce v těchto dnech, je ideální okamžik případnou změnu řešit bez sankcí. Máte také čas na to odstoupit od smlouvy a sjednat novou... Stejně tak se vyplatí jednou za rok až dva aktualizovat svoji havarijní pojistku – auto stárne a snižuje se jeho hodnota, tím pádem budete platit i nižší pojistku, ale jen tehdy, pokud si o aktualizaci smlouvy sami zažádáte. Více v článku: Jak efektivně nastavit havarijní pojištění? Tady je návod

>>> Srovnání havarijního pojištění <<< >>> Srovnání povinného ručení <<<

8. Sjednat cestovní pojištění lze během pár minut i na poslední chvíli

Vyrážíte za zimní lyžovačkou? Pokud pojedete do zahraničí, ať už do Alp, nebo kamkoliv jinam, sjednejte si cestovní pojištění. Můžete ho objednat dny až týdny dopředu nebo i v den odjezdu (respektive i z místa pobytu, máte-li možnost platit kartou přes internet), zapomenete-li na pojištění nebo jedete na poslední chvíli. Nabídky pojišťoven si můžete porovnat na Prima Rádci během několik minut a samozřejmě i sjednat.

>>> Srovnání a možnost následného sjednání cestovního pojištění <<<

SPECIÁL: VŠE O CESTOVNÍM POJIŠTĚNÍ

  • online sjednání cestovního pojištění
  • na co si dát pozor
  • rady na cesty

9. Praktické informace do mobilu

Moderní doba umožňuje najít praktické informace během několika minut a v podstatě na jakémkoliv místě. Představujeme několik mobilních aplikací, které vám pomůžou při plánování cest nebo ušetří nějakou tu korunu při tankování pohonných hmot. Jako vynikající pomůcku ve svém smartphonu oceníte i aplikaci, která vám poradí, jak poskytnout první pomoc nebo jak najít cvik, který vám přávě teď, po vánočních hodech, pomůže zhubnout nebo skoncovat s bolestí zad...

Aplikace na plánování trasy + navigace

Aplikace s recepty a tipy, kde nakoupit čerstvé potraviny

Aplikace, kde najdete cviky na posílení svalů i hubnutí

Aplikace: Jak najít bar či restauraci v okolí místa, kde jste

Aplikace: První pomoc

Aplikace: Přehled cen pohonných hmot

Aplikace Letiště Praha: Přehled příletů, odletů, restaurace, check-in

Aplikace na hledání levných letenek

Aplikace na hledání levného ubytování po celém světě

NOVĚ NA PRIMA RÁDCI: Online poradny pro vás. Ptejte se na vše, s čím si nevíte rady v oblasti financí, přímo našich odborníků zde.

10. Zkontrolujte telefonní tarif

Zjistěte, jestli nemůžete platit míň za telefon. Srovnáním tarifů mobilních operátorů, kterých je asi 88 (3 klíčoví a spousta virtuálních), a následným sjednáním můžete ušetřit až 50 procent měsíční útraty.

>>> Srovnání mobilních tarifů <<<

11. Uvažujete o hypotéce? Úroky budou i letos výhodné

Sazby sice začaly v posledních měsících mírně stoupat, nicméně v současné době čísla stagnovala a stále se drží u minima a i v roce 2016 má takový trend pokračovat. Banky navíc přicházejí s akčními nabídkami. Z nich pak může vzejít velmi zajímavá hypotéka. Jak se v jejich záplavě zorientovat a vybrat správný úvěr na bydlení? Nejjednodušší řešení je online srovnání nabídek na trhu. Například na Prima Rádci nabízíme hypotéku od 1,69 procent.

>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<

Co všechno se mění od ledna 2016? Co bude dražší, co levnější a jaké zákonné povinnosti nás čekají? To vše ve SPECIÁLU:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.