22. prosince 2015 01:00
Iva KropáčkováBydlení v roce 2016: Víme, jaké změny i ceny nás čekají
Čeká nás zdražování i zlevňování důležitých plateb za bydlení, i některé nové povinnosti, které nám ukládá zákon...
Elektřina i plyn by měly zlevnit
Vypadá to, že budeme platit méně za energie. Větší pokles cen se přitom očekává u plynu. Je to dobrá zpráva, nicméně podle odborníků to nebudou nijak zásadní změny, ceny už se na nižší úrovni drží několik let. Ceny by se neměly zvedat, i když budou vyšší náklady na zabezpečení a kvalitu přenosové soustavy. Tvrdí to šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Dá se předpokládat, že ve výsledku zaplatíme na složenkách méně. "I přes mírné navýšení v regulaci je de facto při celkovém součtu pak snížení cen energií," řekla Vitásková. Jak se k takové informaci postavit a jak reagovat, pokud jde například o smlouvu s vaším dodavatelem? To zjistíte v tomto článku:
DOPORUČUJEME: Nejefektivnější úspora energií? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele právě pro vás. Během minuty...
>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<
Jak ještě můžete ušetřit za energie? Spoustu úsporných tipů na topnou sezonu najdete v tomto článku:
Pokud potřebujete poradit, jak například nastavit smlouvu s dodavatelem energií, jaký je pro vás nejvýhodnější nebo jaká je pro vaši domácnost vhodná distribuční sazba, zeptejte se přímo našich odborníků v poradně nebo na info@prima-radce.cz, můžete volat i na telefonní číslo 810 811 812.
Voda zdraží
Čím víc vodou šetříme, tím víc si vodárny účtují. Na většině míst republiky jsou v těchto dnech hlášeny ceny vodného a stočného pro příští rok a zdá se, že v drtivé většině případů budeme platit víc. Například v severních Čechách se cena zvedne o dvě procenta, kubík vody bude stát 98 korun. V Blansku to bude po zdražení o 4 koruny méně. V následujících letech se přitom čeká ještě mnohem vyšší zdražování, a to až o 20 procent. Ministerstvo životního prostředí chce totiž v budoucnu zvýšit poplatky vodárnám za čištění odpadních vod.
Nová pravidla pro rozúčtování tepla
Lidé, kteří v zimě šetří teplem, například proto, že je přes zdi dostatečně vytopí sousedé, nebo jsou jejich byty nevyužívané, a na druhou stranu také ti, kdo v bytových domech zbytečně plýtvají teplem, začnou za něj od příštího roku platit vyšší účty. Od ledna začne platit nová vyhláška ministerstva pro místní rozvoj, kterou se po 14 letech mění podmínky rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. Změna ve vypočítávání faktur se dotkne stovek tisíc českých domácností. Jednou z hlavních novinek je změna limitů pro rozdíly v celkových nákladech na vytápění přepočtených na jeden metr čtvereční započitatelné podlahové plochy jednotlivých jednotek (bytových i nebytových). Dosud platné limity 40 procent nahoru i dolů jako největší možná odchylka od průměrných nákladů celého domu, které platí dnes (a budou použity i pro rozúčtování roku 2015), se změní tak, že nejnižší účtované náklady by měly být nejméně ve výši 80 procent průměru domu na metr čtvereční a nejvyšší by mohly dosáhnout dvojnásobku průměru. Takto upravené limity, tedy -20 % a 100 %, omezí podle odborníků možnosti, aby se obyvatelé některých, zejména „středových“ bytů nechali vytápět od svých sousedů a platili výrazně méně, než pro dosažení určité teploty ve svých bytech skutečně spotřebovali. Cílem nové vyhlášky je spravedlivější rozúčtování nákladů a srovnatelné podmínky tepelné pohody ve všech bytech, bez ohledu na jejich polohu, v rámci objektu.
Další významnou změnou je úprava poměru spotřební a základní složky nákladů objektu. Zatímco dosud základní složku nákladů na vytápění v zúčtovací jednotce tvoří 40 až 50 procent, podle nové vyhlášky to bude 30 až 50 procent. Zbývající část nákladů tvoří spotřební složku (nově tak může činit až 70 procent) a je pak mezi konečné uživatele rozúčtována podle počtu nainstalovaných měřidel.
Poplatky za odpad budou muset platit za děti rodiče
Odpovědnost za úhradu poplatků za komunální odpad ponesou od ledna za své děti rodiče. Podle dosavadního znění zákona totiž můžou obce vyměřit, a poté exekučně vymáhat, místní poplatky i po dětech, pokud je za ně rodiče neplatí. Není výjimkou, že děti v 18 letech čelí kvůli neuhrazeným platbám za odpad exekuci, protože dluží i částky ve výši několika tisíc korun.
Zdraží nové byty i pozemky
Ceny nových bytů podle developerů v příštím roce vzrostou průměrně o 6,6 procenta, v roce 2017 dokonce o další 4,9 procenta. Důvodem je zvyšování cen stavebních prací, velká poptávka (hlavně v Praze), ale i historicky nízký úrok u hypoték a jejich časté uzavírání. Zlevňovat se podle prý nechystá nikdo. Nicméně i tak realitní byznysmeni očekávají i příští rok velkou poptávku po bytech, a to hlavně díky nízkým úrokovým sazbám u hypoték, které by se prý zatím neměly výrazně měnit.
Výrazně by se ale měla změnit cena pozemků, na kterých byste si chtěli postavit dům. "V současnosti platí daň v případě, že na pozemku ta stavba už stojí, nově v podstatě stačí, aby ten pozemek byl už zasíťován a při nákupu už budete platit DPH 21 procent, což skokově samozřejmě zdraží investice do stavebních parcel," vysvětluje Michal Koubek z Prima Rádce. Kvůli nové legislativě by podle odhadů mohla například běžná parcela pro výstavbu rodinného domu v hlavním městě (cca 800 m2) zdražit i o jeden milion korun. Týká se to ale vždy situací, kdy je prodávající plátcem DPH. Pokud budete kupovat pozemek od neplátce, kupní cena by se zvyšovat neměla.
Podobné články
Nicméně Ministerstvo financí od začátku tvrdí, že žádné velké změny novou legislativou nepřineslo, pouze vymezilo pojem "stavební parcela", aby se neobcházely již platné zákony. Z těchto pozemků se podle něj má normálně platit DPH už teď. "V zásadě se vždy jedná o pozemek, na kterém má být zhotovena stavba. Nově je výslovně definováno, že kvalifikaci určitého pozemku jako stavebního způsobí i například provedení stavebních prací (úpravy terénu, výkopy, přivedení inženýrských sítí atd.) na tomto pozemku, ale i v jeho okolí. Je třeba zdůraznit, že musí jít vždy o stavební práce (úpravy), které směřují ke zhotovení stavby na pozemku, o jehož dodání stavebníkovi se jedná. Na tomto základě je pak provedeno rozhodnutí, zda prodej konkrétního pozemku podléhá DPH, protože jde o stavební pozemek, nebo zda je prodej pozemku od daně osvobozen (například louka, pole)," je uvedeno v oficiálním prohlášení Ministerstva financí.
Podobné články
Hypotéky budou stále výhodné
Dostupné financování bydlení ale pravděpodobně po nějakou dobu zůstane, míní odborníci na nemovitosti. Jak už bylo výše uvedeno, hypotéky zdá se budou i nadále velmi výhodné. Developeři i hypoteční společnosti očekávají, že příští rok bude opět rekordní. Sazby sice začaly v posledních měsících mírně stoupat, nicméně v současné době čísla stagnovala a stále se drží u minima.
>>> Hypotéky na českém trhu: Srovnání <<<
Dotace na rekonstrukci, nový dům či solární panely
Od nového roku bude výrazně jednodušší získat povolení pro umístnění solárních panelů. Mít vlastní zdroj elektřiny se podle odborníků jednoznačně vyplatí. Jenže podle současných zákonů si to nemůže dovolit každý. V současné době musíte získat licenci. S tou se ale automaticky stáváte živnostníkem, dostáváte svoje IČO. Jenže každý živnostníkem být nemůže, třeba policisté či úředníci, kteří podléhají služebnímu zákonu. Od nového roku ale začne platit nový zákon, který diskriminaci odstraní. Bylo schváleno, že elektrárny do 10 kilowattů mohou být bez licence. Jen je musí na rodinný domek namontovat odborník. Příští rok by se tak na střechách domů v Česku mělo objevit výrazně víc solárních panelů pro výrobu elektřiny. Navíc, domácí fotovoltaické elektrárny z části dotuje program Nová zelená úsporám, lze dostat až 100 tisíc korun.
Právě v programu Nová zelená úsporám lze i příští rok zažádat o dotaci nejen na solární panely, ale například i na rekonstrukci domu, kdy hodláte zateplovat či měnit okna. Stovky tisíc korun můžete dostat i na výstavbu nízkoenergetického domu. Ušetřit můžete při koupi nového kotle - a to v rámci kotlíkových dotací. Podrobnější informace zde:
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.