Seriály a filmy

18. března 2016 01:00

Iva Kropáčková

Kreditky ztrácejí jednu ze svých výhod. Nařízení EU snižuje bonusy

Bonusy například v podobě určitého procenta zpět na účet klienta z každé částky, kterou zaplatí platební kartou, začínají pomalu mizet z nabídky bank. Důvodem je regulace Evropské unie, která výrazně snížila poplatky obchodníků za každou transakci kartou ve prospěch jejich vydavatelů – tedy bank.

Systém doteď fungoval tak, že z každé obchodní transakce platební kartou zaplatil obchodník vydavateli karty určité procento z uhrazené částky. Část z těchto poplatků banky následně v rámci bankovních bonusů vracely zpátky svým klientům. Tím, že Evropská komise regulativně snížila výši poplatků obchodníků, banky začaly omezovat bonusy za používání karty svým zákazníkům. „Evropská regulace snížila poplatky od obchodníků výrazně. Dříve banka, jejíž kartou klient platil, dostávala v průměru kolem jednoho procenta z každého nákupu. Od prosince je to 0,3 procenta z transakce kreditní kartou a 0,2 procenta debetní kartou vydanou k běžnému účtu,“ uvedl analytik Prima Rádce Michal Koubek.

Regulace už se projevuje

Změna přístupu bank k bonusům za používání karet se ostatně promítá už i do výsledků srovnání bonusů u jednotlivých platebních karet, které vyhodnotili odborníci Prima Rádce. Velmi významný posun je patrný například u Raiffeisenbank. „Doteď klienti mohli z nákupů prostřednictvím karty Style měsíčně získat zpět až 500 korun, klienti s kartou De Luxe až 1000 korun. To jim umožnilo uhradit náklady na účet eKonto Komplet s nadstandardními službami, který banka nabízí jako svůj vlajkový produkt, a ještě si i o pár stovek měsíčně přilepšit k rodinnému rozpočtu. To ale teď končí,“ vysvětluje Koubek. Podle něj již od 21. března klesne maximální bonus u karty Style na 129 korun měsíčně, u kreditky De Luxe se limit snížil na 250 korun měsíčně. Limity nejsou stanoveny náhodně. Právě 129 korun totiž eKonto Komplet stojí měsíčně klienta, který na něj pošle minimálně 15 tisíc korun a udělá z něj aspoň tři platby. Při nesplnění podmínky aktivity klient za účet platí 250 korun měsíčně.

Bonusy sníží i další banky

Raiffeisenbank není jediná, která odměny u platebních karet ořezala. V prosinci s jednoprocentní vratkou z nákupu u jakéhokoliv obchodníka skončila GE Money Bank. Od ledna UniCredit Bank snížila u kreditní karty AXA Club bonus z jednoho na půl procenta. A Komerční banka snížila strop pro maximální odměny o polovinu na 500 korun měsíčně. A další banky budou následovat. Úvahu o možném zrušení či úpravu bonusů u platebních karet oznámila už i Česká spořitelna.

Levný úvěrový nástroj při neočekávaných výdajích

I přes snížení bonusů může být například kreditní karta v určitých situacích stále vhodným pomocníkem při rodinném hospodaření. I přesto, že se jedná o půjčku, může ve správných rukách fungovat jako dobrá finanční rezerva. Banky i nadále nabízejí nejrůznější slevy ve výši desítek procent při platbách kartou u vybraných obchodníků, kteří se zapojili do zákaznického programu. Pro získání kreditní karty, jakožto úvěru, nepotřebujete ručitele. Obvykle po vás banka ani nebude vyžadovat, abyste si u ní otevřeli běžný účet. Pokud vám banka kreditní kartu schválí (není to automatická záležitost), máte k dispozici určitou sumu peněz, o kterou už nemusíte opakovaně žádat. Řada kreditních karet je už očištěna o poplatky za aktivaci a vedení účtu. Kreditka se vyplatí i na zahraniční cesty. Chystáte-li se vycestovat, je směnný kurz na kartě většinou výhodnější, než výměna valut.

PODÍVEJTE SE:>>> PŘEHLED kreditních karet (včetně případných slev a dalších výhod) + možnost sjednání online <<<

Kreditka má ale i nevýhody...

"Kreditní karta je levný úvěrový nástroj pro ty, kteří mají pojem o čase, jsou zodpovědní a umějí s kartou pracovat, a naopak velmi drahý pro ty, kteří tak nečiní," říká finanční expert Patrik Nacher. Ano, všechno má svoje pro a proti, tady ještě několik nevýhod, které se ke kreditkám vážou a na které je vhodné případné žadatele upozornit:

  • Vysoké úroky, pokud nestihnete vrátit konkrétní částku včas (např. 28 procent)
  • Lákadlo na utrácení – při předávání plastikové karty můžete při nákupech ztratit pocit, že vydáváte peníze a láká vás to nakupovat víc věcí, než potřebujete
  • Matení – lidé mají pocit, že nejde o úvěrový produkt
  • Poplatky (někdy poplatek za kartu a poplatek za vedení kartového účtu, velmi vysoké poplatky za výběr z bankomatu)
  • Kreditní karta někdy může zkomplikovat získání hypotéky.

SPECIÁL o platebních kartách

Podívejte se na hraný on-line seriál. Kromě něj najdete ve speciálu i spoustu zajímavých informací v článcích...

Dvoudílný MANUÁL pro ty, kteří chtějí používat kreditní kartu:

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Ve spolupráci s Porovnej24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.