Seriály a filmy

15. ledna 2015 12:00

Gabriela Gabrielová

Kronika o cestě na stranu zla

Tři obyčejní středoškoláci jsou znenadání obdařeni neuvěřitelnými telekinetickými schopnostmi. Dokážou létat, rozhýbat bez dotknutí libovolně velkou věc, přesměrovat jedoucí auto. Užívají si spoustu srandy, než jednoho z nich zláká využít to ve prospěch svého temného já. Způsobí totální zkázu.

Hlavním hrdinou amerického mysteriózního sci-fi Kronika (2012) je student Andrew (Dane DeHaan). Žije v nefunkční rodině, jeho maminka je nemocná, otec je násilný alkoholik. Andrew se rozhodne koupit si kameru a natáčet si audiovizuální záznam svého života, jakousi kroniku. Bratranec Matt (Alex Russel) pozve osamělého Andrewa na večírek, který pořádají jeho kamarádi ze školy. Kluci během party zaslechnou podivný zvuk z přilehlého pozemku, ale když se tam ještě s dalším spolužákem Stevem (Michael B. Jordan) vydají, najdou jen díru v zemi. Tu se rozhodnou prozkoumat.

Co přesně v díře viděli je záhada. Rozhodně jim to „něco“ předalo obrovské telekinetické schopnosti. Postupně zjišťují, že jsou vlastně supermani. Je libo posunout pohybem hlavy auťák? Rozhýbat silou mysli na dálku medvěda v nákupním centru a vyděsit malou holčičku? Anebo si někdo dá malý trénink amerického fotbalu mezi oblaky? Všichni tři studenti své schopnosti nejprve používají čistě pro zábavu. Až Andrew obrátí kartu legrace v hrozbu, když svoji „sílu“ začne zneužívat. Postaví se proti jeho řádění Matt a Steve?

Americké sci-fi drama Kronika temna si pusťte v pátek ve 22.40 hodin na Primě!

Těšte se na:

– létací scény

– cool závěrečné akční finále

– rozhýbanou kameru, která vás totálně vtáhne do děje

– úžasné nápady tvůrců na téma „co dělat s nadpřirozenými schopnostmi”

– super triky a vizuální efekty

Co možná chcete vědět o Kronice…

1. Tři hlavní herci Dane DeHaan, Michael B. Jordan a Alex Russel, kteří hrají nerozlučné kámoše, spolu před natáčením žili 15 dní v jednom domě. A to na rozkaz režiséra filmu Joshe Tranka, který chtěl, aby se mezi kluky vytvořilo skutečné přátelské pouto.

2. Buďte pozorní! Když v úvodu Kroniky natáčí Andrew ve své ložnici, vedle zrcadla na zdi visí obraz, který prozrazuje, jak film dopadne.

3. Létání si někteří z herců oblíbili, jiní ne tak docela. Před natáčením museli všichni absolvovat trénink ve speciálních oblecích a výcvik „létání“. Některým hercům se z toho dělalo velmi špatně.

4. Náklady na film byly jen 12 milionů dolarů, ovšem tržby celosvětově vyskočily na neskutečných 127 milionů dolarů. Podobný kasovní úspěch byl například horor Záhada Blair Witch (1999), který byl natočen i v podobném filmovém stylu tzv. found footage.

5. Trik se „zmačkáním“ auta pouhou silou Andrewovy mysli byl natočen pomocí obřích hydraulických pump, které nasávaly kusy železa.

6. A co předalo studentům tak velké telekinetické schopnosti? Údajně obří krystalická stvoření žijící uvnitř jádra planety Země. Tato stvoření obklopuje rozsáhlé elektromagnetické pole a na povrch země se dostávají jakýmisi vrty. Seznámíme se s nimi ve filmu?

Box: Co je found footage?

• Do češtiny překládáme jako „nalezená stopáž“. Jde o filmový styl, který vypadá částečně jako dokumentární film, nejvíce připomíná natáčený deník. Filmy á la found footage jsou svého druhu sestřih natočeného materiálu, jenž byl "nalezen".

• Tyto filmy bývají velmi tajemné až hororové, autor záběrů je buď již mrtev, anebo zmizel beze stopy.

• Kamera je rozpohybovaná, záběry jsou natáčeny „v první osobě“. To dodává pocit autentičnosti.

• Mezi takto natočené filmy patří například Záhada Blair Witch (1999), Paranormal Activity (2007), REC (2007) anebo Cloverfield (2008).

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.