Seriály a filmy

11. března 2015 10:00

Gabriela Gabrielová

Nejlepší brácha na světě

Ne všichni sourozenci se mají v lásce, někdy je mezi nimi obrovská rivalita. Když se ale povede správná ségra nebo brácha, je to často ten nejlepší kamarád na celý život. To se poštěstilo i Honzovi Pavelkovi v české komedii Můj brácha má prima bráchu. Jeho bratr zvaný Prcek je totiž opravdové eso.

Honza Pavelka (Jan Hrušínský) je závodní jezdec na motorkách na ploché dráze. Zrovna vyhrál závod a noc chce strávit se svojí láskou studentkou Zuzanou (Libuška Šafránková). Jenže Zuzana si není vůbec jistá, že už nastal čas na všechno, co k vážnému vztahu patří. Oba milenci se neshodnou a rozhádají se. Honza se trápí a to neunikne jeho mladšímu bráškovi Martinovi, kterému se říká Prcek (Roman Čada). Chodí do šestky na základce, ale chová se jako profesionální dohazovačka. Prcek dá dvojici zase dohromady a to tak „dobře“, že zanedlouho musí řešit další problém.

Onen problém je vlastně šťastná novinka. K Zuzaně a Honzovi má přiletět čáp. Jenže Zuzka se z toho hroutí a Honza to zatím neví, protože narukoval na vojnu. A tak je to opět na Prckovi, aby všechno vyřídil a vyžehlil. Prcek jede za Honzou na vojnu a do všeho se vkládají i rodiče. Díky postavám obou rodičovských párů má film jednoznačně o několik kategorií vyšší hodnocení. Josef Bláha versus Vladimír Menšík na straně otců a Slávka Budínová a Blažena Holišová coby maminky, to je naprosto dokonalé obsazení a herecký koncert. Film Můj brácha má prima bráchu (1975) se i díky nim stal nestárnoucí rodinnou komedií. A těšte se na happy end!

Nenechte si ujít českou komedii Můj brácha má prima bráchu! V sobotu ve 12:05 na Primě!

Co byste (možná) chtěli vědět:

1. Libuška Šafránková hraje ve filmu dívku Zuzanu, která má být o dva roky mladší než postava Honzy alias Jana Hrušínského. Zuzaně je 17 a Honzovi 19. Ve skutečnosti to je přesně naopak. Šafránková je o dva roky starší než Hrušínský.

2. Ačkoliv vypadá Libuška Šafránková ve filmu jako neopeřené kuřátko, herečka měla v době natáčení už za sebou takové trháky jako Tři oříšky pro popelku, Babička anebo vodnickou komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

3. Režisér Strnad měl v plánu obsadit rodičovské dvojice naopak. Jenže milovník krásných žen Josef Bláha se údajně tolik točil okolo Slávky Budínové, že je nechal režisér nakonec hrát společně.

4. Závodní scény se točily v Praze na stadionu na Markétě. Jan Hrušínský, prý nechtěl na motorku ani sednout. Jen když stála. V záběrech ze závodů a tréninků ho nahrazují různí dubléři.

5. Dětský herec Roman Čada, který si zahrál bráchu Prcka, přestal s filmováním v roce 1982. Znáte ho z filmů jako Krakonoš a lyžníci, Přijela k nám pouť, Což takhle dát si špenát a dalších. Vystudoval nakonec techniku a stal se elektroinženýrem.

6. Ve filmu se v malinké roličce objeví také country zpěvák Jan Nedvěd. Najdete ho, kde je?

7. Volné pokračování filmu vzniklo v roce 1978 a nese název Brácha za všechny peníze. A prcek (teď už středoškolák) opět řeší bráchovi patálie.

8. Film vznikl podle knížky Hra na muže a dostal několik cen na filmových festivalech.

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.