Seriály a filmy

11. března 2015 10:00

Gabriela Gabrielová

Nejlepší brácha na světě

Ne všichni sourozenci se mají v lásce, někdy je mezi nimi obrovská rivalita. Když se ale povede správná ségra nebo brácha, je to často ten nejlepší kamarád na celý život. To se poštěstilo i Honzovi Pavelkovi v české komedii Můj brácha má prima bráchu. Jeho bratr zvaný Prcek je totiž opravdové eso.

Honza Pavelka (Jan Hrušínský) je závodní jezdec na motorkách na ploché dráze. Zrovna vyhrál závod a noc chce strávit se svojí láskou studentkou Zuzanou (Libuška Šafránková). Jenže Zuzana si není vůbec jistá, že už nastal čas na všechno, co k vážnému vztahu patří. Oba milenci se neshodnou a rozhádají se. Honza se trápí a to neunikne jeho mladšímu bráškovi Martinovi, kterému se říká Prcek (Roman Čada). Chodí do šestky na základce, ale chová se jako profesionální dohazovačka. Prcek dá dvojici zase dohromady a to tak „dobře“, že zanedlouho musí řešit další problém.

Onen problém je vlastně šťastná novinka. K Zuzaně a Honzovi má přiletět čáp. Jenže Zuzka se z toho hroutí a Honza to zatím neví, protože narukoval na vojnu. A tak je to opět na Prckovi, aby všechno vyřídil a vyžehlil. Prcek jede za Honzou na vojnu a do všeho se vkládají i rodiče. Díky postavám obou rodičovských párů má film jednoznačně o několik kategorií vyšší hodnocení. Josef Bláha versus Vladimír Menšík na straně otců a Slávka Budínová a Blažena Holišová coby maminky, to je naprosto dokonalé obsazení a herecký koncert. Film Můj brácha má prima bráchu (1975) se i díky nim stal nestárnoucí rodinnou komedií. A těšte se na happy end!

Nenechte si ujít českou komedii Můj brácha má prima bráchu! V sobotu ve 12:05 na Primě!

Co byste (možná) chtěli vědět:

1. Libuška Šafránková hraje ve filmu dívku Zuzanu, která má být o dva roky mladší než postava Honzy alias Jana Hrušínského. Zuzaně je 17 a Honzovi 19. Ve skutečnosti to je přesně naopak. Šafránková je o dva roky starší než Hrušínský.

2. Ačkoliv vypadá Libuška Šafránková ve filmu jako neopeřené kuřátko, herečka měla v době natáčení už za sebou takové trháky jako Tři oříšky pro popelku, Babička anebo vodnickou komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

3. Režisér Strnad měl v plánu obsadit rodičovské dvojice naopak. Jenže milovník krásných žen Josef Bláha se údajně tolik točil okolo Slávky Budínové, že je nechal režisér nakonec hrát společně.

4. Závodní scény se točily v Praze na stadionu na Markétě. Jan Hrušínský, prý nechtěl na motorku ani sednout. Jen když stála. V záběrech ze závodů a tréninků ho nahrazují různí dubléři.

5. Dětský herec Roman Čada, který si zahrál bráchu Prcka, přestal s filmováním v roce 1982. Znáte ho z filmů jako Krakonoš a lyžníci, Přijela k nám pouť, Což takhle dát si špenát a dalších. Vystudoval nakonec techniku a stal se elektroinženýrem.

6. Ve filmu se v malinké roličce objeví také country zpěvák Jan Nedvěd. Najdete ho, kde je?

7. Volné pokračování filmu vzniklo v roce 1978 a nese název Brácha za všechny peníze. A prcek (teď už středoškolák) opět řeší bráchovi patálie.

8. Film vznikl podle knížky Hra na muže a dostal několik cen na filmových festivalech.

(tek)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.