Seriály a filmy

10. února 2015 22:30

Gabriela Gabrielová

Nezapomněli jste na kultovní Pulp Fiction?

Bouchačka vystřelila. Kousky mozku se rozmáznou na zadní sedačce. Dva gangsteři od hlavy k patě od krve v tom nevidí zas tak velký problém, stačí to utřít a jede se dál.

Vincent Vega (John Travolta) a Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) jsou dva zločinci pracující pro Marsellusa (Ving Rhames). Jejich práce je jednoduchá. Kdo zlobí, je zastřelen.

Travolta alias Vincent se musí ale na jeden večer stát chůvou manželce šéfa (Uma Thurman), které musí odolat, tancovat s ní a nakonec jí i zachraňovat život.

Film má ale tři dějové linie se střídajícími se hlavními postavami. Butch (Bruce Willis) jako boxer poslaný do důchodu podvede šéfa zločinců Marsellusa a plánuje si cestu na ostrov v Tichomoří se svojí prostoduchou holkou. Nechtíc ale potkává právě Marsellusa, i když netuší, že se oba dostanou do spáru sexuchtivých gayů.

Třetí část se poté věnuje zamilovanému páru zlodějíčků, kteří si vybrali na loupež zrovna místo, kde Travolta a Jackson snídají. Okrást mazácké gangstery o kufřík s tajemným zářivým obsahem je ale může stát krk.

Pulp Fiction je považován za jeden z nejlepších filmů vůbec, nejenže v něm hrají špičkoví herci Hollywoodu, ale i kvůli tomu, jak byl natočen. Absurdní dialogy o tom, jak je to u nás v Evropě odlišné, protože můžeme pít pivo na veřejnosti či si koupit trávu, doplňuje přeházený čas, takže Travolta umře uprostřed příběhu, ale v dalším vyprávění se do něj vesele vrátí, nic tu není chronologické a neustále se naráží na staré filmy. Zabíjení je jaksi vedlejší záležitostí, práce jako každá jiná, jen se člověk občas ušpiní.

Stejně slavný jako film je i jeho režisér, Quentin Tarantino, přezdívaný magor z videopůjčovny, který nikdy nestudoval filmovou školu, „pouze“ zhlédl stovky a stovky filmů. Sám Tarantino k tomu říká: „Když se mě lidi ptají, zda jsem chodil do filmové školy, odpovídám, že jsem chodil na filmy.“ Za Pulp Fiction získal Zlatou palmu v Cannes a Oscara za nejlepší režii.

Jeho oblíbenkyní a inspirací je Uma Thurman, se kterou natočil i Kill Bill. Mezi jeho další trháky patří Gauneři, Hanebný pancharti či nejnovější Nespoutaný Django, opět kombinující oblíbený námět stříkající krve a pomsty.

Dívejte se na kultovní lahůdku plnou násilí, heroinu, stříkající krve, ostře nabitých pistolek a nezapomenutelných hlášek takových obyčejných postaviček z amerického podsvětí.

Verča Loudová

Sdílejte článek
Štítky Pulp Fiction krvavé historky z podsvětí

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.