Seriály a filmy

29. února 2016 01:00

Iva Kropáčková

Odmítáte výrobky s palmovým tukem? Hledáme alternativy: Lískooříšková pomazánka

Zjišťovali jsme, jestli máte šanci sladkou pochoutku bez palmového tuku vůbec koupit a jestli můžete třeba i ušetřit, když si ji vyrobíte sami...

Svědectví z Indonésie jsou neúprosná a šokující. Řada lidí se tak snaží v obchodech vyhýbat výrobkům obsahujících palmový olej. Máme takové infomace přímo od vás, když reagujete v diskuzích na dané téma, mluví o tom i sami výrobci a obchodníci. Rozhodně prý zaznamenávají pokles v poptávce po těchto produktech. A že jich není málo. Výrobků s obsahem palmového oleje najdeme v regálech obchodů víc než dost. Třeba sušenky, oplatky, sladké pomazánky, čokolády, bonbony, slané „televizní“ pečivo, polotovary, ... Možná jste se rozhodli tuto surovinu také z nákupního seznamu vyškrtnout. Asi jste tedy už sami zjistili, že najít třeba oplatku, která palmový tuk neobsahuje, je téměř detektivní práce. Popravdě, mě se to nepovedlo, a to jsem jich namátkou vzala do ruky asi 20 v různých obchodech. Rozhodla jsem se vyzkoušet, jakou máme šanci najít alternativu k výrobkům, které palmový tuk obsahují, přímo v obchodech, ale po prvních tak trochu deprimujících pokusech mě napadlo jít na to úplně jinak. V obchodech jsem nakoupila pouze suroviny, ze kterých jsem pak zkusila alternativu daného výrobku připravit sama. Postupně vás budu informovat o svých úspěších (či neúspěších), dnes to bude oblíbená lískooříšková pomazánka.

VYDĚLÁVEJTE NAKUPOVÁNÍM. S kreditkou to jde. Srovnání kreditních karet online na Prima Rádci!

Alternativa v obchodě?

Klasický market:

Ano, alternativa je. V množství skleniček různých značek (asi 8 druhů v regálu) jsem nakonec jednu pomazánku, která neobsahuje palmový olej, našla. Ve všech ostatních ale tento v současné době tolik kritizovaný tuk je. Tato jedna pomazánka je české výroby, levnější (45 Kč/400g), koupila jsem ji na zkoušku, ale podle mého názoru není tak dobrá jako klasické známější varianty s příchutí lískových oříšků (56 Kč/200 g).

Internet:

Oběhla jsem pár kamenných obchodů, ale jen s jedním úspěšným nálezem. Zkusila jsem tedy ještě e-shopy včetně biopotravin. Je pravděpodobné, že jsem neviděla všechny dostupné výrobky na trhu, ale ve většině sladkých oříškových pomazánek, které byly v odkazech, na něž jsem klikla, je palmový tuk, někde je ve složení uveden jen „rostlinný olej“, což může, ale nemusí být palmový. Často ale prý bývá, pokud je užito takto obecné označení...

Našla jsem ale i pomazánky bez palmového tuku. Hurá. Většinou ale byly ve vyšších cenových kategoriích, tzv. luxusní záležitost.

Domácí výroba

Takže, rozhodla jsem se zkusit dobrou sladkou pomazánku bez palmového tuku ještě vyrobit. Pro srovnání. Třeba to vyjde i levněji. Uvidíme. Na internetu lze najít spoustu receptů, já si vybrala dva na zkoušku, navíc jsem je ještě mírně upravila. Takže nakonec vznikly dva nové recepty. :-)

Lískooříšková pomazánka č. 1 – S cukrem a kakaem, bez mléka

100 g lískových oříšků

80 g moučkového cukru

2 lžíce kvalitního kakaa

špetka soli

1 lžíce neutrálního oleje

Oříšky nechat cca na 10–15 minut propéct v troubě na 190 °C (hlídat, aby se nepřipálily), poté je hned vysypat do utěrky, promnout, abyste se zbavily co nejvíc slupek (když nějaké zbydou, nevadí). Po vychladnutí oříšky v nožovém robotu rozmixovat na kaši (trvá to necelou jednu minutu) a poté přidat zbývající ingredience a znovu promixovat.

Hotová pomazánka je výborná, jen má hrubší konzistenci oproti těm kupovaným. Byl také cítit moučkový cukr, který se úplně nerozpustil. Příště zkusím oříšky umixovat ještě horké (jako bylo udáno v následujícím receptu) a přidat cukr za tepla...

Lískooříšková pomazánka č. 2 – S kondenzovaným sladkým mlékem a čokoládou

100 g lískových oříšků

1 plechovka kondenzovaného mléka

200 g mléčné čokolády (pozor, i v některých mléčných čokoládách najdete palmový tuk)

Oříšky opět upražit v troubě, promnout v utěrce a ještě horké umixovat. V horké vodní lázni ohřát kondenzované mléko s čokoládou a míchat, než se čokoláda rozpustí. Poté nalít k umixované oříškové kaši a opět chvíli mixovat. A hotovo.

Nevěřila jsem, bála jsem se chuti kondezovaného mléka, ale tato pomazánka chutná opravdu tak z 95 procent tak jako typická známá z obchodu. Potvrzeno i dalšími členy rodiny. (Původně v receptu byly i 3–4 lžíce medu + trochu kardamomu – vynechala jsem, koření jsem si v pomazánce nedovedla představit a po ochutnání pomazánky pouze s čokoládou a mlékem jsem usoudila, že med už být nemusí. Chutnala výborně a velmi sladce.)

Tady se můžete podívat na fotky s postupem příprav v kuchyni:

Srovnání chutí

Každá mnou vyrobená pomazánka chutnala jinak, ale obě dobře. Stejné chuťové rozdíly myslím najdeme i v obchodech. Klasickou známou lískooříškovou pomazánku chuťově uspokojivě nahradí druhý recept se sladkým mlékem a čokoládou (dle názoru rodiny je i lepší, protože je v ní více oříšků), mě příjemnější je ale asi první pomazánka, právě proto, že je jen z cukru, kakaa a oleje. (I přesto, že cukr trochu chroupal v zubech, to, předpokládám, lze vyřešit zpracováním ještě teplých oříšků. Mě to ale nevadilo.) V první řadě, všechny uvedené suroviny doma většinou mám, oříšky také často kupuji, jsem rozhodnutá vyzkoušet stejný recept s arašídy i vlašskými ořechy. A pokud někdo má i vlastní ořechy, cenově je to pak ještě úplně o něčem jiném...

Výhoda oproti kupovaným je i v tom, že domácí pomazánky uděláte opravdu z oříšků a tvoří 30, resp. 50 procent obsahu sklenice. V kupovaných většinou najdete lískooříškovou pastu v obsahu 2–13 procent na celé balení. Neplatí to ale všude, u luxusnějších a dražších výrobků to je i 45 procent oříšků...

Při domácím experimentování můžete zkusit vynechat cukr nebo snížit jeho množství (v případě prvního receptu), a nahradit medem, sirupem, apod. U druhého receptu by stálo za to zkusit mléčnou čokoládu vyměnit za čokoládu na vaření či jen kakao (slazené kondenzované mléko je sladké dost).

Srovnání cen

Pomazánka č. 1

Získala jsem 190 g pomazánky, cenově vyšla na 62 korun (suroviny 60 korun: oříšky 100 g/55 korun, moučkový cukr 1,80 Kč, kakao 2,40 Kč, olej + sůl cca 1 Kč + počítám max. 2 koruny za vodu na umytí nádobí a energii.)

Pomazánka č. 2

Získala jsem 570 g oříškové pomazánky, což mě vyšlo na cca 140 korun (suroviny 138 korun: oříšky 100g/55 Kč, kondenzované mléko 33 Kč, čokoláda 50 Kč + energie)

Ušetří se?

V obchodě se známější pomazánka srovnatelné chuti, ale s palmovým olejem, koupí v množství 600 g za 120–130 korun (menší sklenička 200 g za 56 korun). Takže 570 g této pomazánky by vyšlo na cca 118–120 korun. Tedy bychom zaplatili asi o 20 korun méně. Ale zase bychom kupovali výrobek s obsahem palmového oleje. V případě prvního receptu, kdy je výsledná pomazánka chuťově odlišná od té klasické pomazánky z obchodu, ale určitě uspokojivá, je rozdíl v ceně asi 9 korun ve prospěch kupované v balení vážícím 200 g. Za 200 g domácí pomazánky bez mléka bych zaplatila 65 korun.

V levnějších variantách se ceny pomazánek v kamenném obchodě pohybují kolem 45 korun za 350–400 g. Jen jedna z nich palmový tuk neobsahuje.

Na internetu jsem našla i lískooříškové krémy obsahující obecné označení „rostlinný tuk“, například za cenu 66 korun za 500 g či 73 korun za 400 g. Takže to může být cena ještě mnohem výhodnější. Jenže – takové označení ve složení výrobku je ale podle odborníků nevěrohodné v souvislosti s tématem palmového oleje.

Dražší varianty lískooříškových krémů bez obsahu palmového tuku: např. 299 korun/280 g. Mě by v případě prvního receptu, který je, tipuji, této pomazánce chuťově podobnější, výroba vyšla asi na 90 korun, kdybych chtěla získat 280 gramů. Pomazánku č. 2 bych v tomto množství vyrobila za 69 korun.

Co to (podle mého názoru) znamená?

Pokud tedy nechcete už nadále vkládat do nákupního košíku výrobky obsahující palmový olej, zdá se, že domácí výroba se v případě sladké lískooříškové pomazánky vyplatí, i když připočteme čas tomu věnovaný (v kuchyni asi půl hodiny + tedy cesta do obchodu). Sice se většinou při porovnání s cenami známějších značek příliš neušetří, spíš naopak, ale pokud je pro nás v tuto chvíli zásadní fakt, že vše děláme kvůli tomu, abychom nekupovali palmový tuk, lze rozdíl akceptovat. Když ale srovnám ty dražší výrobky na trhu evidentně bez palmového tuku, při domácí výrobě se ušetří. Levnější varianta z obchodu bez palmového oleje, kterou jsem ochutnala, zase nebyla tak dobrá, obsahuje i málo oříšků. Pomazánky doma vyrobené jsou přitom velmi chutné.

Máte i vy vlastní pozitivní, či negativní zkušenost, ať už z obchodu, či při vaření vlastní sladké oříškové pochoutky? Napište nám prosím do komentářů nebo na Facebook Prima Rádce. Tam také najdete spoustu novinek pro spotřebitele i tipy, jak ušetřit.

Na příště připravuji srovnání alternativ v případě listového těsta, které je také u spotřebitelů velmi oblíbenou variantou rychlé přípravy nejrůznějších závinů, přitom s obsahem palmového tuku...

Ivana :-)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.