5. února 2016 01:00
Iva KropáčkováPalmový olej je podle ministra věc etiky, ale zdraví neškodí. Na trhu být může
Ministerstvo zemědělství zatím nezakáže používání palmového oleje. Ministr Jurečka přišel s tím, že je to hlavně etický problém kvůli požárům deštných pralesů a žádná větší zdravotní rizika se ministerstvu nepotvrdila. Jenže lékaři to tak jednoznačně nevidí.
Palmový olej - celosvětově žhavé téma a to doslova. Indonésie kvůli němu hoří a například francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová už loni vyzvala spotřebitele k bojkotu Nutelly. Český ministr zatím důvod k zákazu palmového oleje nevidí. "Z našich veškerých dostupných informací nemáme informace, že by palmové oleje měly negativní vliv na lidské zdraví," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka /KDU-ČSL/. Ředitelka odboru bezpečnosti potravin ministerstva Jitka Götzová pak upozorňuje na fakt, že palmový olej v českém průmyslu částečně nahradil nechvalně proslulé ztužené tuky. "Protože se u nich prokázalo, že obsahují transmastné kyseliny, které jsou zdraví škodlivé a způsobují třeba aterosklerózu," uvedla Götzová.
>>> NÁŠ TIP: Vydělávejte nakupováním. S kreditkou to jde. Získáte slevy, bonusy i vrácení 2 % z každého nákupu zpět. Srovnání kreditních karet online na Prima RádciLékaři: Palmový olej není úplně "OK"
Jenže palmový olej taky není zrovna prototyp zdraví. "Pokud převažuje v té stravě palmový tuk, tak negativně ovlivňuje hladiny krevních tuků," řekla lékařka Marie Skalská. Obsahuje téměř 50 procent kyseliny palmitové, což je nasycená mastná kyselina. "Proto samozřejmě lékaři nedoporučují, aby se konzumovali výrobky s vysokým množstvím nasycených mastných kyselin," tvrdí Jitka Götzová.
Výrobky v regálech bývají špatně označené...
Od roku 2014 musí každá firma jasně označovat své výrobky, jenže ne všichni to dodržují. Pokud na etiketě není uvedeno, že výrobek obsahuje je palmový olej nebo palmojádrový tuk, tak by tam měl být podle Götzové uveden třeba řepkový, slunečnicový, nebo olivový. A v případě, že ve složení najdete pouze označení "rostliné oleje", tak je to špatně. A to se bohužel ještě stává. Firmám, které dostatečně neznačí své výrobky s palmovým olejem, přitom hrozí vysoké pokuty. "Obecně ta sankce při klamání spotřebitele, pokud jde o informaci na etiketě, která může ohrozit spotřebitele, je až do padesáti miliónů korun," řekl ministr Jurečka.
Je levný, ale tlak spotřebitelů sílí...
Palmový tuk je ale také jeden z nejlevnějších, a tak si jeho používáním firmy zajišťují obří zisky. Kilo palmového oleje stojí asi 14 korun, kilo řepkového 21 korun. Nahradit se dá třeba právě řepkovým olejem, který ale musí projít technologickou úpravou. "My ho (palmový olej) používáme, protože je teplostálý, chuťově neutrální, takže ho nějakým způsobem necítíte," vysvětlil ředitel potravinářské společnosti Vratislav Janda. Nicméně, výrobci už postupně podléhají tlaku spotřebitelů, kteří bojkotují jejich výrobky a snaží se urychleně palmový olej nahrazovat těmi zdravějšími.
16 tisíc tun oleje u nás
Do Česka se loni dostalo 16 tisíc tun palmového oleje. Podle ministra zemědělství všechny české firmy používají jen ten certifikovaný, tedy ten, kvůli kterému nepadl ani jeden indonéský strom. Taková informace se ale nedá ověřit ze spolehlivých zdrojů.Autor: Petra Dolažalová, reportérka Zpráv FTV Prima
Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin nebo na Prima PLAY - Zprávy.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.