Muže jí vzal covid. Jeho ducha teď zoufalá Marta vidí na každém rohu

Jak se staví sen - extra (2) - Šokující ztráta manžela

Paní Marta v necelých padesáti letech ovdověla. Začala mít hrůzu ze samoty, ve vysněném rodinném domě, kde spolu žili, teď zesnulého manžela vidí na každém rohu. Z celé situace je na pokraji sil. Pomohla by rekonstrukce, na kterou jí však chybí peníze a také energie. Pomůžou jí experti na proměny bydlení z populárního pořadu?

Sympatická žena zažila v poslední době hned dvě velké rány. Během čtrnácti dnů přišla o tátu i o manžela. Stali se oběťmi covidu-19. Oba jednoho dne odvezla sanitka do nemocnice, odkud se už domů nevrátili.

Marta pracuje jako nižší manažerka ve fabrice. Aby si přivydělala a hlavně aby přišla na jiné myšlenky, přibrala si k práci ještě brigádu – odstřihává nitky z ortéz. Bydlí v domě spolu s dospělým synem Michalem z prvního manželství a jeho rodinou. Vnoučátka Tadeáš a Eliška jí dělají radost. Má už totiž jen je, a jak říká, musí si Michalovu rodinu hýčkat, aby ji v domě nenechali samotnou. To by nejspíš nezvládla.

Marta je na dně psychických sil

Do domu se Marta přestěhovala s manželem, když bylo synovi třináct let. Obývali jen dolní patro. Po nastěhování maminky s tatínkem místa už tolik nebylo a jedinou větší úpravou, kterou zvládli, bylo vyrovnání podlahy v patře. Pak ale Martě zemřel manžel. Bylo mu pouhých sedmapadesát let. Od té doby se na dům začala dívat jinak.

Všechno jí v něm milovaného muže připomínalo, navíc denně vzhlíží k urně s jeho popelem, kterou uložila na zahradě u domu. „Zasadila jsem na ní strom. On to tady měl strašně rád. Ten barák jsme kupovali vlastně kvůli němu,“ posteskne si k děsivé realitě. Před smrtí se s ním rozloučit nestihla. „Vůbec mě za ním nepustili. Trvalo to deset dnů,“ říká paní Marta a postupně odkrývá, čím vším vlastně prošla.

Beznadějný boj s covidem

„Když jsem prvně volala záchrannou službu, paní na záchrance se mě ptala, jestli ještě může chodit a dojít si na záchod. Když jsem jí řekla, že ano, odpověděla mi, že je to ještě v pořádku. Vůbec nemohl dýchat, sedlo mu to na plíce. Nemohl jíst, nemohl pít. V jednu hodinu odpoledne jsem volala znova, už značně rozhořčená… Vzali ho do sanitky, ten pohled nikdy nezapomenu. Byl to poslední pohled,“ popisuje bezmoc, kterou s rodinou zažila v první covidové vlně.

Věřila, že chmurné myšlenky zažene prací, a pustila se do rekonstrukce. Během týdne prošlo stavení za pomoci rodiny radikální proměnou. Vymalovali, postavili i hřejivý krb. Ani to ale nepomohlo.

Podpořit psychiku paní Marty se rozhodl její bratr a přihlásil ji do pořadu Jak se staví sen. Do velké proměny bydlení se tentokrát vrhnou dvě šikovné designérky – Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková. Kolik místností si naloží za tak krátkou dobu? Premiérový díl Jak se staví sen sledujte v pondělí 17. ledna ve 21:40 na Primě.

Přání paní Marty

Paní Martě by největší radost udělal nový plynový kotel. Pak by si přála předělat starý pokoj, který je momentálně ve špatném stavu. Měla by tam vzniknout nová ložnice pro mladé. Přála by si i pokojíček pro děti. Kuchyň v dolním patře je rovněž ve špatném stavu – zejména dvířka a skříňky. Navíc většina pokojů má staré podlahy. Ještě ke všemu je v místnosti s kotlem potřeba opravit střechu, protože tam zatéká. Prioritou proměny je výměna plynového kotle, protože tady jde už o život, ale nezůstane jen u něj…

Partnerem této sezony pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.