Poetický, dobový Jánošík – pravdivá historie v premiéře na Primě

Spousta emocí, přírody, krásné hudby a milování, ale taky opravdové postavy a dobové reálie. Nejrealističtější filmové zpracování příběhu slavného slovenského zbojníka si dopřejte v sobotu ve 20.15 na Primě.

Scenáristka snímku Eva Borušicová několik let studovala archivní záznamy a dokumenty, aby přinesla co nejpřesnější a historicky autentický obraz slavného slovenského hrdiny. V porovnání se všemi dosud natočenými snímky o Jánošíkovi odvedla poctivou práci. Pod režijní taktovkou polské režisérky Agnieszky Holland a její dcery Kasie Adamik vznikl výpravný snímek, který Jánošíka nelíčí pouze jako legendu – zbojníka, který bohatým bral a chudým dával –, ale servíruje nám jeho příběh zasazený do skutečných dobových reálií. A ač tu nechybí romantika a lyrika a „odskoky“ do vnitřního světa postav, z hlediska interpretace legend tenhle Jánošík jednoznačně vede.

Podívejte se na televizní upoutávku:

Vyčerpaný válkou a zklamaný láskou

Píše se rok 1711 a povstalci vedení knížetem Rákóczim bojují proti vojskům Habsburků. Bohužel ale neúspěšně. Povstání je poraženo a povstalci, kteří přežili, jsou naverbováni do císařského vojska. Mezi nimi je i mladý, sebevědomý Juraj Jánošík. Svou novou službu začíná na Bytčianském zámku, nedaleko svojí rodné vesničky, kde je vězněný slavný vůdce zbojníků Tomáš Uhorčík. Rychle se spřátelí a Jánošík pomůže Tomášovi k útěku. Ten na oplátku daruje peníze Jánošíkovu otci, aby mohl syna ze služby vykoupit. Jánošík se vrací domů k rodičům, stává se pastevcem ovcí a zvyká si na běžný život. Vyhledá svoji milou Aničku, ale ta se mezitím zasnoubila s jiným a chystá svatbu. Vyčerpaný válkou a zklamaný láskou Jánošík neví, co si počít. A Tomáš Uhorčík se nemusí velmi snažit, aby ho zlákal na zbojnickou dráhu…

Věděli jste, že…

Představitel hlavní role se hledal ve třech zemích – v Čechách, v Polsku a na Slovensku. Nakonec výběr padl na mladého Čecha, Václava Jiráčka. „Vybírali jsme ze tří stovek Jánošíků,“ svěřila se v jednom rozhovoru režisérka. „Nakonec jsme výběr zúžili na padesát. Vašek nás okamžitě nadchl tím, že se odlišoval od ostatních. Měl v sobě chlapecké kouzlo, soustředěnost a upřímný projev, ale hlavně bylo cítit, že má ten vnitřní druh nezávislosti, bez které se hrdina stává jen loutkou. Nejenže vypadal zajímavě a přesvědčivě hrál, ale měl v sobě tu zvláštní jiskru, se kterou jsem se setkala jen u několika nejlepších amerických herců.“

Charisma mladého herce přirovnává k vystupování Leonarda DiCapria. „Náš film není o legendě, ale o člověku, který se stal legendou, i když o to vůbec nestál. Jánošík je tu v roli existenciálního hrdiny, který stále hledá sám sebe, své místo v životě. Záměrně jsme ho očistili od „chlapáctví“ a nadpřirozenosti a představili ho jako typického outsidera 18. století,“ dodává mladší z režisérské dvojice, Kasia Adamik.

Jánošík pravdivý příběh (2009)

Režie: Agnieszka Holland, Kasia Adamik

Hudba: Antoni Łazarkiewicz

Scénář: Eva Borušovičová

Hrají: Václav Jiráček, Ivan Martinka, Michał Żebrowski, Sarah Zoe Canner, Maja Ostaszewska, Katarzyna Herman, Táňa Pauhofová, Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Marek Probosz, Karel Dobrý, Michał Sieczkowski, Richard Krajčo, Marián Labuda st. a další.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.