Pokochejte se módou z dob Pearl Harboru!
Válečná katastrofa Pearl Harboru skrývá i drobné životní osudy. Za hrozivým zvukem války se odehrával příběh mužského přátelství, které se na čas rozdělilo. Za vším hledej ženu...neděle ve 21:30 na Primě
Bylo ospalé ráno 7. prosince 1941 a v Spojené státy americké se v tuto chvíli ocitili ve 2. světové válce.
Američané sice prolomili japonský kód, o tom, že se chystá útok, věděli, ale nepodařilo se jim dekódovat, kam bude veden. Pro americkou armádu to znamenalo fatální krach vlastní flotily a oslabení pozice, pro rodiny ztráty milovaných osob, ale i upevnění mužského přátelství v zápalu boje. Tedy alespoň přátelství Bena Afflecka a Joshe Harnetta, které uvidíte na Primě v neděli ve 21:30.
Když Ben odchází na začátku čtyřicátých let do Evropy bojovat, zanechá svou přítelkyni Kate Beckinsale na Havaji. Za nějakou dobu přijde zpráva, že Ben zahynul v boji. Jeho nejlepší přítel Josh Harnett se do dívky svého kamaráda mezitím zamiluje. Ben však není mrtvý, a doma ho čeká nepříjemné překvapení, které skončí rvačkou a totálním odříznutím se od jeho nejbližších. Jenže pak přijde nečekaná rána. To zmiňované ospalé ráno 7. prosince...
40. léta byla pro ženy zásadní (ve všem)
Ve filmu Pearl Harbor se kromě válečných scén můžete pokochat i tehdejší elegancí, která v podstatě nikdy nevyšla tak úplně z módy. Rudá rtěnka a upnuté šaty po kolena jsou přece stále klasikou každého večírku, který za to stojí.
40. léta měla na ženy a jejich postavení obrovský dopad. Kvůli nedostatku mužů v průmyslu, protože jich většina zrovna bojovala za svou vlast, musely americké spořádané ženušky do práce. Extrémní ekonomický pokles a práce v továrně předurčila vzhled žen a dodala jim samostatnost. Dámy a dívky začaly nosit kalhoty, nechaly si po zvlněných mikádech narůst vlasy k ramenům tak, aby je mohly kdykoliv svázat a chopit se klidně i důležitých pracovních pozic, které předtím vykonávali jejich muži.
Podívejte se, co nosily herečky a herci ve filmu Pearl Harbor, který autenticky odkazuje na tehdejší módu:
Kate v krásném klobouku
Kate v květovaqných šatech
Zdravotní sestřičky byly tehdy ještě dost elegantní
Zdravotní sestřičky ve 40. letech
Americké ženušky na Havaji
Móda se stále vrací...
Ben Affleck a Josh Harnett ve válce
Bombery byly klasickými znaky letců
Nedostatek látek se podepsal na módě, ale i na make-upu
I když Američané nezažili tak obrovskou chudobu kvůli válce, i u nich došlo k obrovskému šetření. Šetřilo se i na materiálech. Většina šatů se tehdy pouze přešívala. Kvůli praktičnosti se nosily uniformní šaty (ano, jako z továrny) s minimem zdobení. Silueta z dob minulých zůstala štíhlá (méně látky). Sukně a kabáty byly dlouhé po kolena. Na barvy během válečného času nebyl čas, zůstaly jen v případě přešívaných šatů, a ze vzorů se vlády ujaly puntíky.
Veškerou ženskost tak musely ženy dát najevo spíš vlastními těly. Zatímco šaty byly poměrně střízlivé, make-up byl velice výrazný. Matná rudá rtěnka patřila do základní výbavy každé Američanky a zvlněné vlasy k ramenům či krásné drdoly připomínaly staré a hlavně bohaté časy.
Podívejte se na krásný příběh Pearl Harboru, který je o lidských slabostech a hlavně o božské vlastnosti odpouštět. To vše uvidíte na Primě v neděli ve 21:30 na Primě