Prostřeno: Rozhodne to v Brně pštros?

Kulinářské klání v Brně a blízkém okolí je napínavé do poslední chvíle. Na jihu Moravy se sejdou čtyři ženy a jediný muž, který ale vydá za dva. Věkový rozptyl je veliký, nejstarší účastnici je 65 let, i když by jí je nikdo nehádal.

Nejmladší Petře je teprve osmnáct, ovšem předvede se jako zkušená kuchařka. Brněnská parta je od prvního dne soudržná, pak ale začne hrát a moc se snažit Alenka, až to ostatním leze na nervy. Své možná udělá i jedovatá kapka závisti, všechno kolem Aleny je prostě až moc dokonalé. Bude napětí gradovat, nebo dojde k usmíření? Soutěž je bodově vzácně vyrovnaná, takže půjde o každý detail, o každý bod! V jídelníčcích převládají šťouchané brambory, které zřejmě na jižní Moravě „letí“, dvakrát je na menu brokolicová polévka, takže je s čím srovnávat. Ve finále nás ale čeká pštrosí hostina – co na to Moraváci? Risk je zisk?! Napínavé klání o 50 000 korun uvidíte každý všední den v obvyklém čase na Prima family.

Pondělí: vdova Renata (43)

Renata, která bydlí v paneláku v Brně kousek od přehrady, teprve před měsícem pochovala o čtyřicet let staršího manžela. Večeři uvaří dobrou a o své hosty se postará. Sází na lidovou klasiku: špekáčky na černém pivu, kroupovou polévku, uzené s kyselým zelím podle babiččina receptu a šťouchané brambory. Hlavní chod ocení Roman, který miluje maso na všechny způsoby. Jako příliš těžkou hodnotí večeři nejstarší Mirka. Na sladkém „ujíždí“ nejmladší Petra, která se těší na ananasovou buchtu, jíž u Aleny doma říkají „orgasmus“. Hostitelka ji upeče podle kamarádčina receptu poprvé v životě a je z toho dost nervózní. Všimne si někdo, že do ní dala omylem jen jeden hrnek mouky? Na stole chyběly příbory a možná bylo Renatino jídlo až moc obyčejné. Ale na první večer to vypadá, „že jsme se sešli prima parta,“ shrne za všechny své dojmy Miloslava při stolní hře řečené mikádo.

Úterý: benjamínek Petra (18)

„Na to, jak je Petra mladá, je vynikající hostitelka,“ myslí si o studentce, která vaří v sestřině bytě, bavič týdne Roman. Šikovná Petra začínala vařit pod babiččiným dohledem už jako holčička. Proto se klidně pustí do svíčkové Wellington z vepřové panenky, kterou zabalí do šunky, žampionů a vlastnoručně vyrobeného lístkového těsta! Sklidí za hlavní chod nejvíce bodů? Bohužel zapomene osolit a omastit brambory a dát na stůl slánku a pepřenku, což vadí Renatě i Míle. Romanovi by k hlavnímu suššímu jídlu bodnul zeleninový salát. Míla byla odhodlaná, že poprvé v životě ochutná tataráček z lososa, ale nemusí se přemáhat, protože Petra použila do předkrmu lososa uzeného. Avšak ani to moc nepřesvědčí úzkostlivou Alenu, která patrně začíná taktizovat… Podaří se milovnici dezertů vyklopit bez úhony svoji Panna cottu s borůvkami? A pobaví hosty fotbálek, což je pro důchodkyni Mílu další premiéra večera?

Středa: vdaná operátorka Alena (26)

Jako taktičku nejvyššího kalibru označí uprostřed týdne Roman soutěživou Alenu. Mladá paní se netají s tím, že chce vyhrát. Možná se snaží až moc a příliš se soustředí na svůj výkon. Utrpí tím atmosféra večírku, takže hezké prostředí a krásně upravené chutné jídlo na soupeře tak úplně nezaberou. Navíc od hostitelky čekali něco zahraničního a speciálnějšího než jen kuřecí závitky a další šťouchané brambory. Soupeři si Alenku vychutnají… I když Petra včera přidávala do své pečeně houby, nyní je v polévce nejí, stejně jako Renata. Ze dvou pomazánek jim chutná jen ta česneková – a Roman pomazánky nejí. Zato dostane hned tři kuřecí rolky s různou náplní, ale má bohužel rýmu a ztratil chuť. A čokoládový dortík je moc sladký i na Petru, které Alena prostě nesedí. A taky má moc velký nový dům... Zachrání to zábava – ping pong v herně v přízemí? Roman je po všech těch rolkách za pohyb vděčný. Kdo je teď největší hráč – Alena, Roman, nebo Petra?

Čtvrtek: svobodný prodejce Roman (35)

Jediný muž jihomoravského týdne je zábavný společník a v kuchyni si docela věří, nebo se alespoň tak tváří. Sokyně pozve ke kamarádovi, protože má invalidní rodiče, kteří nestojí o zmatek v domě. Takže zmatek bude mít Roman v cizí kamarádově kuchyni. Při přípravě sýrových karbanátků mu dojde strouhanka a musí improvizovat s nastrouhanými suchary. Paradoxně má romantický předkrm ve formě srdíček největší úspěch. Asi obměkčil srdce Aleny, která se najednou chová mile, po včerejšku z ní spadla tréma. Štafetu předala Romanovi. Toho tlačí čas – má před sebou ještě brokolicovou polévku a kuřecí nudličky s americkými brambory. Volba menu je pro ženy překvapením, čekaly od hostitele něco tučnějšího a reprezentativnějšího. Bude nepečený dort Malakov podle maminky tou pravou bombou, nebo to bude výbuch, jak se hostitel obává? To první, Renata chce dokonce recept. Po včerejšku trochu rozklíženou partu spojí zábavná společenská hra a nálada má u Romana výrazně vzestupnou tendenci.

Pátek: důchodkyně Miloslava (65)

Na finále k Míle do Blanska přišli všichni pěkně vystrojení. Od hostitelky všichni čekali klasické babičkovské menu a trošku staromódní byt. Překvapení! Byt má švih a menu paní Miloslavy je zatím nejodvážnější, pro soupeře premiéra. Míla totiž servíruje pštrosa, o kterém se říká, že má výborné maso s úžasnými dietetickými vlastnostmi. I vývar, který se musí vařit až osm hodin, je ze pštrosa, jen výborné knedlíčky jsou z kuřecích jater. Hostitelka podává vše domácí: také nudle, majonézu a pomazánky na obložené chlebíčky vyrobily její šikovné ruce. Přestože je Míla také trochu nervózní, úlohu hostitelky zvládá dobře. Roman se rozplývá nad křehoučkým a delikátním masem na kari. Hosty také těší, že nedostanou další brambory, ale rýži s omáčkou, jež Petře připomíná svíčkovou. Míla není na sladké stejně jako Roman, shodou okolností vychladili skoro stejný nepečený dort. Kdo ho má lepší? A dojde u Míly na nezbytnou chvilku pravdy? Je to spíš dojemná omluva než účtování... Hádejte, kdo vyhraje 50 000 korun?

VIP Prostřeno? Na co se můžete těšit v úterý a čtvrtek? Vaříme s dětmi? Velkými či malými.

V úterý uvaří Veronika Žilková a Agáta. A ve čtvrtek si Veronika jen vymění dítě, uvaří s ní syn Vincent!Oproti Veronice Žilkové bude Iva Janžurová, která nejprve uvaří s dcerou Theodorou. A ve čtvrtek s dcerou Sabinou!

Tady šlapeme na paty zločinu

„Jak člověk stárne, má tendenci vyhýbat se lidem. Ale po natáčení VIP PROSTŘENO! to možná přehodnotím, je to asi škoda,“ říká o svém angažmá v pořadu jeho nadšený divák, představitel Honzy Maška ze seriálu Cesty domů. Byly to čtyři zábavné dny s příjemnými lidmi, soudí nejen Miroslav Etzler, ale i jeho spoluhráči a soupeři Jan Vlasák, Míla Tichý a Pavel Soukup.

C: Miroslav Etzler prostře u Bernátových a pozve princeznu Arabelu

Mnohé divačky by od čtvrtka chtěly mít Mirka doma, jak je šikovný. „Jsi lepší kuchař než policajt,“ směje se Pavel Soukup. „Jsem lepší kuchař než herec,“ trumfuje kolegu dnešní hostitel. „Musím říct, že jsem velký příznivce televizních soutěží a pokud mi to čas dovolí, pořad Prostřeno! nevynechám nikdy,“ svěřuje se divákům. Co vášnivý cestovatel uvaří? „Já bych řekl, že Míra se vrhne na zahraniční kuchyni,“ tipuje svého „podřízeného“ Jan Vlasák alias major Soudek. „A vzhledem k tomu, že je hodně kritický, pokusí se to nakopnout do top polohy.“ Mirek Etzler pozve skutečně pány na cizokrajnou hostinu. „Dneska jim udělám vyloženě asijskou a středomořskou kuchyni,“ prozrazuje své plány představitel Honzy Maška, který určitě nevaří poprvé. Zato poprvé v důvěrně známé kuchyni Lídy Bernátové. „Přemýšlím, jestli jsem v seriálu kromě vajíček někdy něco vařil,“ marně vzpomíná hostitel. Ve čtvrtek to budou slávky po francouzsku, thajské tygří krevety s rýží tří barev a borůvky s mascarpone, zakysanou smetanou a čokoládou. „Ty borůvky určitě nesbíral,“ podotkne Pavel Soukup. „Ten by letěl spíš do Singapuru, než by šel na borůvky. Nezasytí mě to sice, ale potěší to mé chuťové buňky,“ těší se kolega. Olivovým olejem Mirek Etzler nešetří, považuje ho za lék. Krevety miluje Míla Tichý, zato vyznavač klasického vaření Jan Vlasák si pod slávkami představuje slívy. „Pánové, už jste někdy viděli panice?“ ptá se nad mušlemi, které jí poprvé. „Vynikající!“ zhodnotí předkrm Míla Tichý, který si připadá jako ve Francii. U hlavního chodu se Pavel Soukup zamýšlí, co lidi pořád na těch krevetách mají. Taktizuje? „Co já těm klukům vyvedu, abych je zdevastoval?“ přemýšlí hostitel nad zábavou. Vymyslel jazykový hlavolam, kde herci nezúročí své jazykové znalosti. „Já se nechám přeložit, veliteli,“ stěžuje si z legrace Pavel Soukup. Ve hře zaboduje Míla a Míra Etzler získá chválu a body za celou večeři včetně sladké tečky.

D: Pavel Soukup a jeho občerstvení pro chlapy na služebně

„Jídlo se má dělat po tak dlouhou dobu, jako se jí,“ myslí si poslední kuchař a herec s krásným hlasem, Pavel Soukup. „Prostředí, kde jsme naposled večeřeli, je mi už dva a půl roku důvěrně známé,“ říká včerejší hostitel Mirek Etzler alias Honza Mašek ze seriálu Cesty domů. Co uvaří představitel drsného policisty Roberta Vejnara? „Nerad cestuje, bojí se létat, tipuju ho na českou kuchyni,“ myslí si o Pavlovi kolega. „Bude to chlapské menu, když něco dojde, skočím dolů do bufáče,“ říká o své večeři hostitel. „Trošku klasiky by nezaškodilo,“ říká jeho „šéf“ major Soudek – Jan Vlasák. Poslední hostitel vymyslel opravdu vtipné policajtské menu: po „tekuté pozornosti“ od četníka ze Saint-Tropez, přijde „svačinka ze služebny“, hlavním chodem je „vzpomínka na školení v bulharském centru pro počítačovou kriminalitu“, dezertem „placka kpt. Vejnara“ a pánové dostanou i reklamní dárečky od kolegů ze Scotland Yardu. „Menu je hravé a Pavlovi se podobá,“ myslí si benjamínek VIP mužské party Míla. Co asi tak svačí poldové na služebně? Housku se salámem? Vlašáček? Až taková realita života to nebude. Kuchař umíchá dva zdravé saláty. „Prostíráme na papírovém tácku a jíme ukazováčkem s pomocí rohlíku, velmi stylové,“ ocení tenhle hec kolegové. I Pavel má ze svých hostů radost: „Jak vám to sluší!“ Bulharské čufty nesmějí postrádat čubricu. „Je to jednoduchý, ale nemáte tušení, jak je to dobrý,“ už se těší kuchař, když míchá mleté maso s nastrouhanou cibulí. Velkým překvapením po dobře ochucených karbanátcích je bramborová kaše s česnekem. „Jeden stroužek, dva – a jste jinde!“ prozrazuje tajemství své kaše hostitel. Dají si pánové nášup? Už to tak vypadá… Plastikové talíře zůstanou prázdné. Hostitel, který sám nejí a jen se stará o hosty a o zábavu, má radost. „Přemýšlel jsem o nějaké masce tvrdého hosta, ale ten večer probíhal tak neskutečně příjemně, že by nějaký taktizování bylo úplně zbytečné,“ říká Mirek Etzler. Zábava je též stylová a souvisí se seriálem. Kdo umí nazpaměť znělku? „Je zvláštní, že jsem natočil více než 150 dílů seriálu, a nedal jsem dohromady text úvodní písničky,“ přiznává „Honza Mašek“. Mirkovi chutná i moučník z palačinkového těsta s jablky. „Děsil jsem se, že budeme jíst služební odznak, ale je to výborné.“ A k placičkám kapitána Vejnara patří nezbytné kafe z automatu. „Jsme na něm závislí,“ přiznávají sborem herci, kteří se u Pavla na služebně báječně najedli i pobavili.

Dobrá zábava čeká i diváky, když si ve čtvrtek večer nenechají ujít finále VIP PROSTŘENO! Který z herců seriálu Cesty domů pojede po natáčení na dovolenou k moři? Uvidíte!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.