Rok 2035: Může robot zabít člověka?
Je to odvěké dilema. Jestli jsou roboti jenom hodní pomocníci v domácnosti a kanceláři nebo mohou jednoho dne svoji naprogramovanou mysl osamostatnit a proměnit se v nevypočitatelná monstra, která začnou řídit náš život. Odpověď nabídne snímek Já, robot v pondělí ve 22.50 na Primě.
Ve filmu Já robot (2004) dostane chicagský detektiv Del Spooner (vynikající Will Smith) nový případ. Má vyšetřit sebevraždu svého přítele doktora Alfreda Lanninga. Ten byl robotickým vědcem, který stál u zrodu společnosti U.S. Robotics a kdysi Spoonerovi zachránil život.
Spoonerovi je divné, že by si Lanning vzal život, a protože nesnáší roboty, které jsou už v roce 2035 běžnou součástí každé domácnosti, podezřívá právě jednoho z nich. Experimentálního humanoida Sonnyho (Alan Tudyk). Je ale jediný, všichni ostatní věří, že roboti mají v sobě zakódované Tři zákony robotiky, podle kterých nesmějí lidem ubližovat. S vyšetřováním mu pomáhá specialistka na psychiku robotů Susan Calvinová (Bridget Moynahanová).
Během vyšetřování se zjistí, že situace je vážná a nové typy robotů tzv. NS – 5 ničí nejen starší typy robotů, ale také uvězňují své majitele a některé dokonce vraždí. Kdo je takto naprogramoval? Ředitel firmy U. S. Robotics? Když Spooner a Calvinová vtrhnou do centrály, zjistí, že i ředitel je dávno mrtev.
Vedle Willa Smithe se objevila Bridget Moynahan
A všechny NS - Pětky řídí superpočítač VIKI s ženským hlasem, jehož jádro se začalo samo vyvíjet a pozměnilo si i chápání Tří zákonů robotiky. Údajně v zájmu toho, aby lidstvo zůstalo zachováno, mají roboti lidem omezit některé osobní svobody a mohou je dokonce zabíjet.
Spooner spolu se Sonym a Calvinovou se rozhodnou VIKI zničit. Jejich mise je nakonec úspěšná a všechny NS – Pětky jsou na vládní příkaz deaktivovány a uskladněny ve vyschlém jezeře Michigan. Jenže opravdu je to navždy? Nebo je jen otázka času, kdy se kontrole vymkne další robot?
Co vás ve filmu pobaví?
- Skvělý Will Smith jako nedůvěřivý polda má úžasné charisma, sype ze sebe výborné hlášky a jeho suchý humor spolu s bezchybnou akcí ho povyšuje do pozice naprosto cool hrdiny
- Ačkoliv film nese jméno podle povídkové knížky amerického autora sci-fi Isaaca Asimova, ve filmu jsou spíše jen vybrány některé motivy z různých povídek. Alespoň malá zmínka o autorovi zazní i ve filmu – kočka doktora Lanninga se jmenuje Asimov
- Napětí, krásný design robotů, dokonalé triky
- Zábava opravdu na úrovni, ovšem mísu popcornu si připravte, budete se skvěle bavit jako miliony lidí v kinech před vámi. A důkaz? Film byl kasovní trhák, jeho rozpočet byl 120miliónů dolarů, ale tržby se vyšplhaly na 347 milionů dolarů
- Sympatický robot Sonny je udělaný stejnou technologií jako filmový Glum z trilogie Pán prstenů. Je nasnímaná pohybová akce a hlas herce Alana Tudyka a vše je potom přepracované do digitální podoby robota
Film je plný speciálních efektů
Nejlepší hláška: Bude se mi stýskat po starých časech? - Jakých starých časech? - Když byli lidi zabíjeni jen lidmi.
Kdo je režisér Alex Proyas:
- Narodil se 23. září v Egyptě
- Režíroval vyhlášené undergroundové filmy Dark city (1998) a Vrána (1994). Právě kultovní snímek Vrána je poznamenán tragickou událostí, kdy během natáčení zemřel představitel hlavní role herec Brandon Lee. Film se i přes toto neštěstí podařilo dokončit.
- Filmem Já, robot (2004) se definitivně dostává mezi tvůrce mainstreamových titulů, ovšem absolutně neztrácí ze svérázného tvůrčího potenciálu, kterým se proslavil. Zůstává stále svůj, i když vydělává miliony dolarů
Nadupaný akční sci-fi film s detektivní zápletkou a vynikajícími triky Já, robot, se odehrává v úžasné atmosféře futuristického města. Pusťte si v pondělí ve 22.50 na Primě.