19. prosince 2016 00:10
Iva KropáčkováS hypotékou je vhodné uzavřít i životní pojištění. Pomůže při neschopnosti splácet
Banky půjčují úvěry na bydlení ve velkém a jsou ochotny dát kolikrát víc, než si i sám žadatel myslí, že potřebuje. V dobách nízkých úrokových sazeb, stabilního příjmu a pevného zdraví je splácení úvěru jednoduché. Co ale ve chvíli, kdy třeba přijdou zdravotní potíže?
Komplikacím se splácením hypotečního úvěru je možné preventivně předejít už při samotném rozhodování o hypotéce. I zachování vlastních finančních rezerv může ušetřit nepříjemnosti. „Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro hypotéku, řešte ji komplexně a myslete také na případné komplikace. Jednotlivé varianty podrobně srovnejte, sledujte nejen úrokové sazby, ale také výši měsíční splátky a všechny další platby spojené s hypotékou. Nezapomeňte zvážit také samotnou výši úvěru, vzhledem k vlastním rezervám. Nižší úvěr, za cenu ponechání vyšších rezerv, bývá bezpečnějším řešením než naopak,“ říká hypoteční specialista Prima Rádce Michal Koubek. Upozorňuje na to, že člověk musí automaticky počítat s tím, že hypotéka mu může po skončení její fixace, anebo při zvýšení sazeb centrální bankou zdražit „ze dne na den“ i o několik procent. „Lidé si toto neuvědomují, protože hypotéky i ceny úvěrů jsou dlouhodobě na nízké úrovni, mají za to, že tomu tak musí být napořád, což ale není pravda,“ dodává. Nejlepší obranou proti náhlým a nepříjemným změnám je podle něj vlastní finanční rezerva, která by měla být ve výši tří až šestinásobku měsíčních výdajů. Podle statistik je pak nejčastější příčinou poklesu příjmů změna zdravotního stavu – pracovní neschopnost.
Když vypoví službu zdraví...
Nemoc či úraz tak může splácení hypotéky značně zkomplikovat. „Člověk by měl myslet i na to, jak by hypotéku splácel ve chvíli, kdy mu zdravotní potíže znemožní peníze vydělávat. Jak bude hypotéku splácet jeho rodina…,“ říká analytik pojistného trhu Prima Rádce Zdeněk Novák. A tak je vhodné popřemýšlet i o produktu, který by měl s hypotékou svázán. "A tím je rizikové životní pojištění pro živitele rodiny a ty, z jejichž příjmů je hypotéka splácena. Může se stát, že jim vypoví zdraví, nebo budou mít nějakou nehodu a bez pojištění se celá rodina ocitne v dosti nezáviděníhodné situaci,“ dodává Novák.
Nejhorší je trvalá invalidita
Jedním z nejdražších pojištění je pojištění proti trvalé invaliditě, která sice není nejčastější, ale když k ní dojde, patří k těm nejvíce ohrožujícím rizikům. Hlavní nebezpečí spočívá v dlouhodobosti a nemožnosti stav zvrátit k lepšímu. „Z toho plyne jediné, totiž situace, kdy máte hypotéční úvěr, ale nemáte, jak vydělat na jeho splácení, prostě proto, že vám to váš zdravotní stav neumožňuje tak, jak jste byli zvyklí. Pokud nemáte finanční rezervy alespoň ve výši vaší hypotéky, což nebývá obvyklé, je velice těžké se na takové riziko připravit vlastními silami, a proto zde může pomoci pojištění,“ tvrdí Zdeněk Novák. Pro tyto případy se podle něj jednoznačně vyplatí zajištění formou životního pojištění. Stupeň invalidity (1,2,3) pak zvolte podle svého vzdělání a možnosti uplatnění na trhu práce i v případě invalidity. Jsou tu ale i další rizika, jako například riziko úmrtí. Finanční dopad na zbývající členy domácnosti může být velmi závažný i finančně. I zde tedy může pomoci kvalitně uzavřená smlouva s pojišťovnou.
Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu
Plánujete koupit nemovitost? Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách
- Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
- Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
- Srovnání nabídek
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...