Show Jana Krause: Slavná dokumentaristka, lékař chronických bolestí a rocková operní pěvkyně

V dalším dílu Show Jana Krause se představí režisérka Helena Třeštíková, lékař Jiří Kozák a operní zpěvačka Ester Pavlů. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu ve 21.35 na Primě.

Večerní talkshow dnes zahájí první dáma českého dokumentárního filmu, Helena Třeštíková, jež proslula svými časosběrnými dokumenty. „To, že by v práci pokračovaly děti, je také varianta, ale stále ještě se cítím dost živá, takže doufám, že ještě nějakou dobu vydržím,“ říká režisérka, jejíž v současnosti nejstarší rozpracovaný dokument se jmenuje Soukromý vesmír a začal se natáčet v roce 1975, dalším jsou pak dobře známé Manželské etudy z roku 1980. Naopak nejaktuálnější snímek, který právě přichází do kin, je již druhý, velice pečlivě zpracovaný dokument o Lídě Baarové, jež už zaznamenává příznivou diváckou odezvu. „Myslím si, že ona byla nadšená, že tak mocní muži jako Hitler a Goebbels, před kterými všichni její kolegové padají, tak naopak padají obdivem před ní,“ přemýšlí Helena Třeštíková o motivaci slavné prvorepublikové herečky a pokračuje: „Ona měla takový pocit, že každý muž, který se na ni podíval, se do ní zamiloval.“

Prohlédněte si fotogalerii:

Dalším hostem je lékař Jiří Kozák, specialista na léčbu dlouhodobě trvající bolesti. „Přicházejí k nám lidé, kteří prošli jinými odděleními, jinou terapií, měli léčbu, která se nedařila,“ vysvětluje pan doktor. „Naším cílem není je úplně zbavit bolesti, snažíme se jim zlepšit kvalitu života, naučit se s bolestí žít, srovnat se s ní a samozřejmě ji i nějakým způsobem snížit.“ Chronické bolesti jsou až ze sedmdesáti procent psychosomatického původu, velkou roli v tom hraje stres, drobné deprese a znechucení.

Posledním dnešním hostem je operní pěvkyně Ester Pavlů, jejíž hudební dráha se měla původně ubírat jiným směrem – je totiž z rodiny rockových muzikantů. „Já jsem chtěla zpívat, to bylo jasné. Když jsem šla na den otevřených dveří na konzervatoř, na oddělení popu, tak se mi tam nelíbilo, nebylo to ono. Z domova jsem byla zvyklá, že je všechno takové otevřené a free, ale tady to bylo usedlé, strojené, vůbec se mi to nelíbilo, nepasovalo mi to. A když už jsme odcházely domů, máma, která vystudovala klasickou hudbu, mě přemluvila, abych se šla podívat na oddělení operního zpěvu. Tam seděla profesorka, která byla pravým opakem toho, co jsem viděla na tom popu. Byla ulítlá, otevřená, já jsem pak za ní šla a prosila ji, aby mě připravila na zkoušky. Pak jsem začala studovat, ale u jiné profesorky,“ vzpomíná Ester na to, jak se vůbec k opernímu zpěvu dostala, přestože tehdy neznala jedinou operu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.