Seriály a filmy

12. srpna 2020 09:00

Slunce, seno, jahody: Funkcionář Troškův komediální trhák nařkl z urážky socialistických hodnot a neúcty k babičkám

Slavná Troškova komedie se v nedělním Prima kině vrátí na obrazovky. Věděli jste o ní, že vznikla téměř z hecu a schvalovací proces v socialistickém Barrandově ji málem poslal k šípku a ne do kin! To by byla opravdu věčná škoda. Řada filmů "Slunce, seno" patří totiž k českému létu stejně jako obrázky Josefa Lady k českým Vánocům. Dívejte se na Primu v neděli 16. srpna ve 20.15.

Víte, že dojivost závisí na kultuře prostředí? Student Šimon o tom musí přesvědčit svérázné obyvatele jihočeských Hoštic – i místní krávy... Kdo by dnes neznal nesmrtelnou českou filmovou komedii z roku 1983.

Podívejte se na ukázku

Kdyby se za socialismu nedovážely do Československa italské a vůbec západní komedie nejrůznější kvality, asi by legendární film Zdeňka Trošky jen těžko uzřel světlo světa.

Dnes již slavný český režisér měl na počátku 80. let na svém kontě jen pár filmů, ale zato jasný pohled na to, co by se dalo u nás natočit a co mělo aspirace dobýt si úspěch u diváků. Jak sám prozradil svým fanouškům v krátkém dokumentu o filmu, impuls k sluneční komedii dostal na jednom barrandovském školení. Tam se troufale vyjádřil, že by takovou komedii, jako byl tehdy italský povídkový film Cukr, med a feferonka, dokázal také natočit. Z nevinné diskuse se vyklubala neobyčejná výzva, která zaujala i tehdejšího ředitele Barrandova.

Zdeňka Trošku totiž popuzovalo to, že za podobné italské filmy se vyhazují peníze, a přitom se dá vtipný film natočit i v českých reáliích.

Věděl, o čem mluví. Už na škole si připravil scénář k menšímu studentskému filmu, k jehož natočení v rámci FAMU ale nedošlo. Pracovní název nesl Ta naše vesnička česká. Pro celovečerní film jej ale bylo třeba přepracovat a doplnit. Do toho se už pustil se scenáristou Petrem Markovem a společně jej vypracovali do nejmenšího detailu.

Film se podařilo natočit, ale, jak to tehdy bylo zvykem, musel projít několikerým schvalováním, v němž se posuzovala nejen kvalita filmu, ale hlavně jeho „politická bezúhonnost“. V tomto bodu to bylo ale zlé, velmi zlé! Ač šlo o vyloženě letní lehkou komedii, která nezabrousila do žádného politického zákoutí, přesto se i v ní něco popudlivého našlo. Troškovi zůstala v paměti scéna, kdy se na něj jeden funkcionář po zhlédnutí „Jahod“ obořil, že ve filmu uráží všechny socialistické hodnoty dneška i zítřka, a dokonce z babiček dělá čarodějnice.

Film si získal srdce diváků snad vším, co je jeho součástí, nejvíce ale hereckými výkony. Jednu z rolí, konkrétně afektovaného Evíka, sekretářku předsedy JZD, vytvořila Jaroslava Kretschmerová.

Nezapomenutelná je s ní třeba scéna jízdy v posteli. Pro tvůrce to byl oříšek, jak vyslat „spací nábytek“ na cesty, ale snadné řešení bylo vzápětí na světě. Pod peřinou se totiž s paní Červenou skrýval technik, který ovládal mechanismus koleček a mohl s nimi zatočit, kam bylo třeba. Vepředu v pelesti měl dírky pro oči a zběsilou postelovou jízdu řídil nakonec tak bezpečně, že se nikomu nic nestalo.

Nejenom postelovou rallye, ale i mnoho dalších dnes už zlidovělých scén si můžete připomenout na Primě v neděli ve 20.15 v kultovní komedii Slunce, seno, jahody!

Česká komedie, 1983

Hrají: P. Kikinčuk, H. Růžičková, J. Lábus, M. Zounar, J. Kretschmerová, L. Kopřiva a další. Režie: Z. Troška


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.