Seriály a filmy

14. srpna 2017 06:30

Gabriela Gabrielová

Slunce, seno jde donaha! Nesmrtelná komedie s Helenou Růžičkovou

Slunce, seno, erotika - upoutávka

Trojka lidové komedie Slunce, seno… má podtitul erotika. Škopkovi, Konopníkovi, pan farář, suita kostelních babek a lidi z družstva se tentokrát vydávají poznávat, jak žijí zemědělci v Itálii. Na oplátku pak chtějí Italům předvést, že i Čechy jsou světové. Těšte se na pořádnou řachandu!

Obyvatelé filmové vesničky Hoštice dostali pozvání od spřáteleného zemědělského družstva v Itálii. V předchozích dílech (Slunce, seno, jahody a Slunce, seno a pár facek) se řešily striktně domácí problémy. Tedy pardon spíše žabomyší války mezi dvěma rodinami, do kterých se obvykle připletla tak nějak celá vesnice. Tentokrát se všichni jedou podívat za hranice. Takže nás čekají neskutečné hlášky, jak filmové postavičky komentují vyspělou Evropu.

Ale to hlavní přijde až po návratu domů, do Česka. Hoštice se totiž musí připravit na to, že teď přijedou na oplátku Italové k nám. Odvěká čecháčkovská touha pořádně se předvést nesená na křídlech komplexu méněcennosti tak dá vzniknout opravdu ztřeštěnému nápadu. A sice, že ničím Italy neoslní tolik jako nuda pláží u místního rybníka. To režisérovi Zdeňku Troškovi nahrává na smeč. Své postavy jako jsou matka Škopková (Helena Růžičková), otec Škopek (Stanislav Tříska), jejich dcera Blažena (Veronika Kánská), Venca Konopník (Broněk Černý), jeho rodiče (Marie Pilátová a Václav Troška) a stejně tak i zbytek vesnice postaví do naprosto absurdní situace, v níž mají jít s kůží na trh. A to doslova. Půjde donaha i Helena Růžičková? A Kelišová? A co na to delegace z Itálie?

Závěrečný díl slavné komediální trilogie Slunce, seno, erotika si zapněte v neděli ve 20.15 na Primě!

3x a dost

JAHODY

Legendární první díl trilogie o jihočeské vísce Hoštice a jejích rázovitých obyvatelích a taky o JZD, v němž se experimentuje s krávami, vznikl v roce 1983. Z filmu Slunce, seno, jahody se stal okamžitě fenomén a některé postavy vešly mezi lidmi i do hovorového jazyka (např. zvědavým ženám se někdy říká Kelišová). Film měl navíc své Monteky a Kapulety, neboli Škopkovi a Konopníkovi, kteří se neustále o něco handrkují a předhánějí.

A PÁR FACEK

Na dvojku Slunce, seno … se těšily tisíce fandů. Na babičku v posteli na dvorku, zpívající učitelku, kovbojského předsedu JZD a uřvanou mega ženu Škopkovou se stály fronty. Letní kina praskala ve švech, když v roce 1989 přišlo pokračování Slunce, sena s podtitulem …a pár facek. Závěr filmu pak svůj slib z názvu do písmene splnil. Konala se fackovačka na návsi podle hesla: všichni proti všem. Kdy nikdo nechtěl, aby mu jednu ubalila Helenka Růžičková

EROTIKA

Třetí pokračování Slunce, seno, erotika vtrhlo do kin v roce 1991 a opět bylo trhákem. Navíc film tehdy do velké míry korespondoval s tím, co zažívali mnozí z nás po otevření hranic. Z dnešního pohledu cítíme kromě úsměvu i značnou míru trapnosti nad některými hrdiny. Opět až mrazí z toho, jak přesně režisér Zdeněk Troška umí českého diváka přečíst.

UFONI

Čtvrté pokračování bláznivých letních komedií se mělo jmenovat Slunce, seno, ufoni. Film ale nikdy nebyl zrealizován. Není jasné, zda za tím stál nedostatek financí. Spíše však šlo o to, že začali pomalu odcházet ze světa hlavní představitelé legrační vesničky.

Zaplnili by celý hřbitov. Veselé postavičky, které nás v Troškově trilogii tolikrát rozesmály a na plátně jsou nesmrtelné, představovali herci ale i neherci. Řada z nich už bohužel nežije. Helena Růžičková (Škopková), Stanislav Tříska (Škopek), Jiřina Jirásková (zpívající učitelka Hubičková), Jiří Růžička jako Josef, Václav Troška (režisérův tatínek, který hrál otce Konopníka), Luděk Kopřiva (pan farář), Marie Švecová (legendární Kelišová), Vlastimila Vlková (Cecilka), Valérie Kaplanová v roli babičky, Pavel Vondruška jako tajemník, ale i tehdy mladičká průvodčí Helenka z vlaku „nezastavujem, máme zpoždění“, vlastním jménem Vlasta Mészárosová.

Režie: Zdeněk Troška Scénář: Zdeněk Troška, Petr Markov Kamera: Josef Hanuš Hudba: Karel Vágner Hrají: Helena Růžičková, Stanislav Tříska, Martin Dejdar, Jaroslava Kretschmerová, Oldřich Kaiser, Petra Pyšová, Valerie Kaplanová, Martin Šotola, Veronika Kánská, Broněk Černý, Václav Troška


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.