Spolubydlení jako řešení nákladného bydlení? Máme pro vás rady, jak na to
Ceny nemovitostí za sebou mají dekádu rekordního růstu. V posledních letech navíc skokově vzrostly také ceny energií a výše nájemného pravděpodobně na toto zdražování velice brzy naváže. Není proto divu, že stále více lidí řeší rostoucí životní náklady rozložením mezi více osob pomocí spolubydlení.
Jak nastolit potřebné soukromí?
Spolubydlení je doménou především mladších lidí v průběhu studia, případně ještě pár let po škole před založením vlastní rodiny. Přestože má spolubydlení mnoho nesporných benefitů, naráží také na jeden zásadní problém – a to je nedostatek osobního prostoru. A tak zatímco v běžné domácnosti lze oddělit například pracovní kout pro práci z domova od zbytku obývacího pokoje jen s pomocí designového paravánu, spolubydlení vyžaduje oddělené, nejlépe neprůchozí místnosti pro každého z obyvatel.
Oddělené místnosti jsou ale jen tím základním, co potřebujete k tomu, abyste s touto formou bydlení byli dlouhodobě spokojeni.
Vyřešte otázku financí
Velikou výzvou je v případě sdíleného bydlení rozpočet nákladů. Na první pohled se to může zdát jednoduché – prostě vydělíte celkové náklady počtem obyvatel bytu. Jenže co když má každá místnost jinou podlahovou plochu, nebo někdo dokonce využívá místností více?
Co když někdo pracuje z domova a má tedy znatelně vyšší spotřebu energií oproti ostatním? Někdo zase stráví hodiny u plotny, zatímco druhý se stravuje pouze hotovými pokrmy z rozvozu? V koupelně se zase jeden rychle osprchuje, další napouští pravidelně plné horké vany.
Další nástrahy mohou spočívat v nákupech vybavení – nádobí, úklidových prostředků apod. Někdo může preferovat nejlevnější dostupnou variantu, další zase dává přednost dražší kvalitě a zajímavému designu.
To jsou zásadní rozdíly. Pokud nemáte pravidla sdílení rozpočtu jasně stanovená předem, brzy mohou následovat potíže.
Rozdělte si povinnosti
Velice důležitou oblastí, kde je nezbytné hned na úvod nastavit jasná pravidla, jsou povinnosti spojené s údržbou domácnosti. Rozdělíte si jednotlivé povinnosti rovnoměrně, nebo se budete pravidelně střídat? Zajistit budete muset pravidelný úklid a doplňování hygienických potřeb. Někdo se bude muset starat o administrativní záležitosti – například komunikovat s majitelem bytu, pokud jím není nikdo z obyvatel.
Jaká nastavíte omezení?
Narazit můžete také v oblasti zákazů. Shodnete se na tom, že byt bude nekuřácký, bez mazlíčků a bez celonočních sešlostí s přáteli? Zatímco jeden může preferovat častou společnost, další považuje byt za své útočiště, ve kterém nalezne jistotu klidu a odpočinku bez rušivých elementů.
Spolubydlení je především o komunikaci
Každý problém má své řešení, je ale nezbytné najít s ostatními členy domácnosti společnou řeč. Připravte se na to, že budete muset hledat kompromisy. Pokud ale dokážete vzájemně komunikovat své problémy a předložit návrhy řešení, je velice pravděpodobné, že nakonec dokážete byt sdílet ke spokojenosti všech obyvatel.