Seriály a filmy

27. září 2016 01:00

Iva Kropáčková

Spořicí účet pro dlouhodobé spoření už nedává smysl. Přesto se vyplatí ho mít

Banky pokračují ve snižování úroků na spořicích účtech. Ty nejvyšší z nich se pohybují kolem jednoho procenta, ale aktuální novinkou je, že toto jedno procento získá pouze klient, který splní podmínky dané bankou. A to je navíc možné jen u pár menších bank...

V červenci klesly sazby u spořicích účtu u dalších bank – konkrétně u Air Bank a Sberbank. Obě banky přitom úroky naposledy snižovaly v květnu. Sazby u spořicích účtů ale snižují všechny banky na tuzemském trhu. Podle analytiků tak spořicí účty pro dlouhodobé spoření v současné chvíli nedávají smysl. Nicméně: „Přesto bych spořicí účty úplně neodepisoval a to zejména v těch případech, kdy slouží k takzvanému krátkodobému zaparkování peněz. Stále totiž platí, že dobře vybraný spořicí účet překonává inflaci, která činí 0,4 procenta za posledních dvanáct měsíců,“ vysvětluje analytik bankovního trhu Prima Rádce Michal Koubek. Podle něj jsou už pryč doby, kdy peníze ležely v bankách za 2,5 procenta jako třeba v roce 2011. Jakkoli ani tehdy se nejednalo o žádné terno, bylo to stále lepší než aktuální top nabídka v podobě jednoho procenta a méně, které si klient bank navíc musí zasloužit.

CHCETE SPOŘICÍ ÚČET? Chcete získat přehled o spořicích účtech na českém trhu a případně najít ten nejvýhodnější právě pro vás? Kontaktujte naše finanční odborníky zde.

Snižování sazeb a omezování vkladů...

Například Air Bank, která snížila na začátku července základní sazbu na spořicím účtu z 0,7 na 0,5 procenta, i u této požaduje, aby vklad klienta nepřesáhl 250 tisíc korun. Vklady nad touto hranicí neúročí vůbec, i když za ně ještě před nedávnem připisovala alespoň 0,1 procenta. „Vypadá to hrozně, ale možnosti tu jsou. Banka stále nabízí takzvanou bonusovou sazbu zhodnocení vkladu ve výši jednoho procenta pro klienty, kteří s kartou Air Bank alespoň pětkrát v měsíci zaplatí u obchodníků,“ vysvětluje Koubek.

Podobné články

Od 1. července snížila o 0,2 procentního bodu běžnou i bonusovou sazbu také Sberbank. Lidé, kteří v bance jen spoří a nevyužívají další služby, nově dostanou úrok 0,53 procenta. Sazba platí na vklady do 300 tisíc. Vyšší vklady budou úročeny sazbou 0,23 procenta. Pokles úroku u spořicích účtů se přitom týká i aktivních klientů banky s účtem u banky zdarma i za paušál. Sazba na Spoření Plus jim klesla z 1,1 na 0,83 procenta pro vklady do 300 tisíc korun.

Už začátkem června snížila úroky u spořicích účtů o 0,25 procentního bodu také Equa bank. Aktivní klienti tak nyní dostávají na spořicím účtu Hit rovné jedno procento a na spořicím účtu bez podmínek dává banka úrok jen 0,3 procenta. Už v květnu pak klesl úrok na dalším oblíbeném spořicím účtu: ING Konto od 9. května úročí peníze sazbou 0,5 procenta, předtím to bylo 0,7 procenta.

Podmínka aktivního využívání služeb

„Více jak procento na spořicím účtu nabízí Raiffeisenbank a Zuno Bank. V obou případech ale také jen za aktivní využívání dalších služeb. Raiffeisenbank nabízí na eKontu Flexi 1,1 procenta, ale jen na vklady do 150 tisíc; eKonto Flexi je k dispozici jen s osobními účty, které jsou buď zpoplatněné, nebo zdarma jen při aktivním využívání,“ dodává Koubek. Zuno dává 1,1 procenta na Spoření Plus na vklady do 300 tisíc korun. Avšak dostanou ji ti klienti, kteří v bance mají běžný účet také ve variantě Plus, za který buď platí měsíční paušál, nebo ho aktivně využívají a mají ho zdarma. Z velkých bank nabízí největší úrok na spořicím účtu, a to 0,4 procenta, Česká spořitelna. V ČSOB klienti dostanou 0,3 procenta a v Komerční bance méně než 0,1 procenta.

Nejvýhodnější z bídných nabídek

Pokud nepatříte k těm, kteří chtějí investovat, ale přesto chtějí své peníze alespoň nějak zhodnotit, doporučujeme i přes nízké úroky spořicí účet sjednat. Zázraky ze strany bank nečekejte, na druhou stranu je dobré si při té bídě vybrat alespoň to nejvýhodnější, co se nabízí. Na spořicí účet je výhodné ukládat peníze, které chcete mít stále po ruce, ale nepotřebujete je mít k dispozici každý měsíc na pravidelné útraty...

CHCETE SPOŘIT NA PENZI? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.