25. února 2016 01:40
Iva KropáčkováStát možná nabídne úvěry na nové bydlení. Na opravy už půjčuje
Vláda chce mladým rodinám půjčovat na bydlení. O úvěr až do výše 600 tisíc korun by mohli žádat rodiče do 36 let. Podmínkou by bylo, aby měli dítě do šesti let věku.
Místo do banky by lidé mohli zamířit do Státního fondu rozvoje bydlení. Pokud by ale měli dost našetřeno. Vláda projednávala a bude znovu projednávat možnost nabídnutí půjček pro mladé rodiny. Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s tím, že půjčka by mohla dosáhnout 50 až 600 tisíc korun, úroková sazba by byla 1,46 procenta a doba splatnosti 15 let. "Ten zájem z mladých rodin je a právě ten enormní zájem je od těch, kteří mají malé děti," říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová /nestr. za ANO/.
Pro rodiny je to lákavá nabídka
O podobnou půjčku by prý stáli třeba manželé Vráželovi z Českých Budějovic, kteří mají dvě malé děti. "Určitě bych o tom uvažoval, asi je to lepší nabídka, než kterákoli banka nám dneska může nabídnout," tvrdí Jiří Vrážel. Manželé říkají, že podpora ze strany státu pro mladé rodiny teď není skoro žádná. A tohle by bylo lepší než nic. "Určitě to není na žádný velký domeček se zahrádkou, ale na startovací byt pro malou rodinu s jedním, dvěmi dětmi, velikosti 2+1, je to asi dostačující," míní otec od rodiny.
Podobné články
Úroky jsou výhodné, lepší než nejnižší hypotéky. Ale...
Slibované úroky - 1,46 procenta - by v tuto chvíli byly skutečně asi nejvýhodnější nabídkou na trhu. (Podle politiků by lidé měli navíc možnost i například splácení přerušit v době mateřské dovolené nebo při ztrátě zaměstnání. Nebo úvěr kdykoliv splatit bez poplatků.) I přes rekordně nízké sazby u hypoték se ty nejnižší úroky podle internetového porovnávače na Prima Rádci teď pohybují ve výši 1,79 procenta s dobou splácení na 15 let a pětiletou fixací. Počítali jsme s hypotékou ve výši 600 tisíc a cenou nemovitosti 1,2 milionu korun, tedy se stejnými podmínkami, jaké by nabízel stát. Ale záleží na mnoha faktorech, které by byly pro schválení úvěru zásadní.
Podobné články
600 tisíc? Je to opravdu dost?
Nevýhodou plánovaných půjček pro mladé je pak ale právě limitovaná částka, maximálně 600 tisíc korun (ale maximálně do poloviny nového bydlení). I vzhledem k tomu, že nejčastější výše poskytovaných hypoték je podle statistik mezi 1,6 - 2 miliony korun (průměrná výše hypotéky byla loni 1,8 milionu korun), je jasné, že lidé nemají naspořeny stovky tisíc korun, aby jim stačila hypotéka na nové bydlení jen ve výši oněch 600 tisíc korun. Půjčka od státu by ale měla jít zkombinovat s případnou hypotékou a díky tomu ji i zvýhodnit, stejně, jako se to například řeší při kombinaci hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. Pokud by ale měly být úroky půjčky od státu o něco vyšší, vypadá to, že by výhodnější formou úvěru na bydlení byly ve většině případů hypotéky.
Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu
Neshody kvůli věku dítěte
Ministerstvo počítá s tím, že na půjčku by dosáhli lidé do 36 let, kteří vychovávají maximálně šestileté dítě. Jenže právě na tom se ministři nakonec neshodli. "Protinávrh byl, aby se to týkalo i těch, kteří mají dítě do patnácti let," řekl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/. Proti původnímu návrhu prý byli hlavně ministři za ČSSD. Nicméně, proti němu také nejsou. "Náš postoj se od postoje KDU-ČSL výrazně neliší, ale chceme o tom ještě vést debatu, takže nám ještě prosím dejte trochu času," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec /ČSSD/. Návrh ministerstva pro místní rozvoj na poskytování půjček na bydlení pro mladé rodiny, by měla vláda znovu projednat za dva týdny. Až pak se rozhodne, jestli se projekt vůbec rozjede. Nicméně ministryně pro místní rozvoj říká, že buď projde její návrh, nebo nebude nic. "Jsme připraveni v letošním roce na to dát 100 milionů korun," řekla Šlechtová. A to je maximum, co si může stát prý dovolit. Kdyby se možnost půjček rozšířila i na další rodiny, nebylo by na to dost peněz.
Co už lze od státu využít? Půjčky na opravy
Nicméně, stát v tuto chvíli nabízí i půjčky pro lidi do 36 let na opravy bytů či domů. A to ve výši 150 tisíc korun, s úrokem 2 procenta p. a. po celou dobu splácení, tou je doba maximálně 10 let. Ve srovnání s jinými úvěry, které by šlo na tuto potřebu využít (úvěry finančních institucí bez zajištění či ze stavebního spoření), jsou to podle našeho zjištění úroky nejvýhodnější. Záleží opět na konkrétních vstupních podmínkách žadatele. A na okraj, spotřebitelský úvěr se splatností na 10 let byste pravděpodobně nedostali, a jsou tam ještě vyšší úroky. Hypotéku pak zase získáte až od částky 200 tisíc korun. Přehled, na co všechno stát tuto půjčku nabízí (z webu http://www.sfrb.cz/programy/program-150/#c720):
- připojení k veřejným sítím - voda, plyn, kanalizace, elektřina,
- plášť budovy - obvodový plášť, střecha, balkon, okna, okapy, žaluzie,
- rozšíření stávajícího bytu o další místnosti (ne však vznik bytové jednotky),
- opravu nebo vybudování WC, koupelny,
- opravu nebo výměnu ústředního vytápění a kotle, rozvodů elektro, vody,
- pořízení a instalaci solárních panelů, tepelného čerpadla, klimatizace,
- pořízení a instalaci kuchyňské linky, vestavěných spotřebičů, vestavěných skříní,
- další modernizace vnitřního interiéru – např. dveře, podlahy, omítky.
Ve spolupráci se Zbyňkem Zykmundem, reportérem Zpráv FTV Prima
Plánujete vlastní bydlení? Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách
- Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
- Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
- Srovnání nabídek
- Online hraný seriál ze života o hledání bydlení
Co všechno nás čeká v roce 2016 ve finanční oblasti? Co zdraží, co zlevní a jaké nové zákonné povinnosti začnou platit? To zjistíte v našem SPECIÁLU:
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
Sledujte Zprávy FTV Prima, každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.